№ 2 (59):

Чи шкідлива кава?

Медицина і здоров’я

Чому настільки велике різноголосся відносно корисності або шкідливості кави?


Серед позитивних властивостей кави – її здатність розширювати судини, підвищувати артеріальний тиск, знімати головні болі, викликані сильною перевтомою. У той же час важко не погодитися з тим твердженням, що кава здатна загострити гіпертонічну хворобу, деякі шлунково-кишкові захворювання, абсолютно неприйнятна при більшості серцево-судинних хвороб і при поразці сітківки ока. Але, швидше за все, всі ці страшилки про каву реалізуються лише тоді, коли з нею явно переборщують. Відомо адже, що навіть найкорисніший продукт може стати шкідливим, якщо втратити почуття міри й починати вживати його відрами.

То як бути? Що робити? Як нейтралізувати його шкідливі властивості й виділити його достоїнства; скільки його можна пити?

Не можна пити каву натщесерце. Чорному напою потрібна підстилка з їжі, але не дуже товста. Після занадто щільного обіду каву теж не варто пити.

Зовсім достеменно виявлено, що каву не можна пити разом з алкоголем і впереміжку з тютюновим димом. По серцево-судинній системі це б’є нещадно.

Що стосується додавання в каву молока, вершків та іншої сметани – тут думки дослідників розходяться. Частина вчених уважає, що кофейно-молочна суміш неприпустима, тому що впливає на вироблення деяких ферментів і пагубна для шкіри; інші думають, що додавання молока або вершків зменшує негативний вплив кави на слизову шлунка й кишок.

Але, щоб кава діяла як ліки, краще заварювати її не на воді, а на настої шипшини.

А скільки можна пити кави?

У «Популярній дієтології» названа конкретна доза кофеїну, необхідна дорослій людині для того, щоб поліпшити на якийсь час настрій і підвищити працездатність. Це 1/10 грама. А щоб добути в організм таку кількість кофеїну, треба взяти 3 чайні ложки меленої кави й, додавши води (або настою шипшини), зварити собі каву. Стільки ж кофеїну міститься в половині чайної ложки розчинної кави.

Є рецепт приготування кави без кофеїну: кавові зерна обробити парою і протягом доби вимочити у воді, після чого висушити й обсмажити, а потім тільки змолоти. Незважаючи на таку обробку, смак, кольори, аромат натуральної кави зберігаються.

І ще кілька порад аматорам кави:

- Щоб кава не занадто шкодила слизовій шлунка, треба пити з холодною водою. Таку каву називають «кава по-колумбійськи».

- Не варто додавати в каву пряності – це нерідко викликає загальну слабкість і навіть головний біль.

- При варінні меленої кави фахівці радять не розбивати піну, що утвориться поверху – вона не дає зникнути ароматичним речовинам.

Найкраще заварювати каву в уже закипілій воді й знімати з вогню до утворення другої пінки – кофеїну, щавлевої кислоти й пуринових основ у такій каві менше, ніж тоді, коли каву кладуть із самого початку в холодну воду.

Щоб послабити дію натуральної кави, радять додавати в неї обсмажені зерна жита в пропорції: на 100 г кави – 50 г розмелених зерен жита.