№ 2 (59):

Кризова галузь чи "ласий шматок"?

Актуалії

Протягом останніх місяців екс-голова Сумської облдержадміністрації Н.М. Гаркава через різні засоби масової інформації давала негативну оцінку діяльності об’єднання «Сумиспирт» і його керівництва. При цьому – не наводячи жодних фактів. Можливо тому, що факти свідчать про інше.


У березні 2005 року з приходом нового керівництва було проведено глибокий фінансово-економічний аналіз стану галузі із залученням контрольно-ревізійних органів. З’ясувалося, що протягом 2001-2004 років , внаслідок недбайливого, а часом і злочинного господарювання, виробництво спирту в області було доведено до критичного стану. Лише в 2004 році галузь зазнала близько 3,5 мільйона збитків, а всього на момент зміни керівництва збитки сягали 11 мільйонів гривень.

При відсутності турботи про технічне переоснащення підприємств, залучення інвестицій, налагодження взаємовигідного співробітництва з партнерами , наявні ресурси часто-густо розбазарювалися (використання не за призначенням кредитних коштів, свідоме заниження відпускної ціни на спирт, часом нижче собівартості, недопоставки на підприємства сировини після стовідсоткової передоплати тощо).

З метою фінансового оздоровлення галузі й підвищення обсягів виробництва було залучено інвестиції партнерів – споживачів спирту. Причому всі кошти використовувалися винятково на виробничі потреби: закупівлю сировини і необхідних виробничих матеріалів, часткову модернізацію застарілого обладнання з дотриманням енергозберігаючих технологій, погашення заборгованості.

Внаслідок проведеної роботи, лише за 2005 рік збитки підприємств об’єднання «Сумиспирт» зменшились утричі, а коефіцієнт використання потужностей і реалізація спирту зросли більш як на 30 відсотків. Позитивні тенденції збереглись і в поточному році. Незважаючи на реорганізацію галузі згідно з наказом Мінагрополітики, що створило проблеми в поточній роботі деяких спиртзаводів, виробництво і реалізація спирту по області відчутно зросли. Це дало змогу вийти на середні показники в цілому по концерну «Укрспирт».

Керівництво об’єднання чітко бачить подальшу стратегію розвитку галузі, в реалізації якої співпрацює з авторитетними фахівцями галузевого інституту «Укрбіоспиртпрод». По кожному заводу зроблено технологічний аудит, визначено шляхи їх реконструкції, види енергозберігаючих технологій, що будуть застосовані, підраховано кошторис витрат. Проведено також переговори з інвесторами, які вже переконалися, що «Сумиспирт» справді став надійним партнером.

Почато освоєння виробництва нової і перспективної продукції – біоетанолу. Зокрема, підписано протокол намірів з французькою компанією, що є світовим лідером у виробництві потрібного обладнання. Часткова заміна бензину біоетанолом не тільки поліпшує екологію, а й зміцнює енергетичну незалежність держави, адже ця продукція виробляється із зерна – вітчизняної сировини. Перспективним напрямом є також використання відходів для виробництва цінної кормової добавки – бетаїну, а також біогазу.

Фінансовому оздоровленню, економічному зростанню галузі сприятиме також експорт спирту в країни Європи – відповідну ліцензію об’єднання вже придбало. Зароблені кошти будуть максимально використані на відновлення всіх потужностей спиртових підприємств області.

Чи знала про ці факти пані Гаркава, перебуваючи на посаді глави держадміністрації Сумщини? Поза всяким сумнівом знала, адже регулярно отримувала подібний аналіз розвитку спиртової галузі, як і будь-якої іншої. Крім того, з її боку до роботи спиртовиків не висувалося жодних конкретних претензій.

Чому ж тоді на початку жовтня минулого року Ніна Миколаївна розпочала «інформаційну війну», водночас проштовхуючи на керівну посаду об’єднання «Сумиспирт» людину, далеку від проблем галузі зокрема і Сумщини взагалі? Звертає на себе увагу і той факт, що це відбувалося синхронно з іншою подією – активним домаганням самої Гаркавої продовження її губернаторських повноважень. З яких міркувань і в чиїх інтересах Ніна Миколаївна водночас активно зацікавилась спиртовою галуззю – ми можемо тільки здогадуватись...

Володимир Мельник,
генеральний директор Сумського обласного державного об’єднання «Сумиспирт»


ДОВІДКА

До складу об’єднання «Сумиспирт» організаційно входять п’ять спиртових заводів. Це – Новосуханівський, Дубов’язівський, Наумівський, ДП «Сумиспитр» та ДП «Попівський експериментальний завод» (на сьогодні залучаються кошти інвесторів для відновлення його роботи). Їхня потужність загалом сягає 3 670 тис. дал спирту етилового на рік. При можливому виробництві спиртовими заводами України 60 млн. дал спирту на рік і внутрішній потребі 20 млн. на рік, перспектива роботи спиртових заводів Сумської області бачиться у розширенні ринку збуту продукції на експорт, в тому числі технічного спирту, спиртомістких технічних рідинах, продукції автокосметики та реалізації державної програми «Етанол» (виробництво біоетанолу – високооктанової кисневмісної добавки до бензинів).