№ 5 (62):

Знайдено гетьманську шаблю Мазепи

Історія і культура

У нікальне відкриття зробила українська козацька діаспора в США. Нещодавно вони заявили про те, що єдина гетьманська шабля Івана Мазепи, що збереглася, знаходиться в покинутих запасниках петербурзького Ермітажу.


Все почалося кілька років тому. Один колекціонер (його ім’я загублено) заявив українській діаспорі в Америці про те, що шабля Мазепи має бути в Канаді. Американське козацтво відразу стало перевіряти десятки архівів, намагаючись знайти неоціниму історичну цінність. Пошуки привели до польських істориків. Вони заявили, що шабля Мазепи була в одному з музеїв Польщі до 1945 року, а потім безслідно зникла.

На нові пошуки був витрачений минулий рік. Слід привів до Росії. Після перемоги в Другій світовій, коли радянська армія поверталася додому через Польщу, спецслужби відверто грабували музеї Кракова і Варшави. Шабля Мазепи з іншими експонатами козацької епохи теж була захоплена, передає інформагентство «Блик».

«Це справжня сенсація, в Україні ще ніхто не бачив царську шаблю Мазепи, – сказав редактора журналу «Музеї України» Віктор Тригуб. – Понад 60 років ми навіть не здогадувалися, де вона. Як виявилося – у нас під носом, в Пітері! Нам відомий номер і фонд, де зберігається шабля. Навіть книга, де все написано. Шабля чомусь ніколи не експонувалася. Можливо, росіяни навіть не здогадуються про те, яка це реліквія для України. Хто знає, в якому вона стані...»

Українці звернулися в Генконсульство України в Санкт-Петербурзі і в МЗС з проханням посприяти тому, щоб шаблю підняли з фонду, сфотографували і виставили як експонат в Ермітажі. Другим кроком має стати її повернення в Україну.