№ 7 (64):

«“Сумигаз“ просто не має права безкоштовно відпускати газ населенню»

Актуалії На цьому наголосив заступник голови правління ВАТ «Сумигаз» Павло Тихенко на брифінгу 16 лютого, розповідаючи про стан розрахунків споживачів за використаний газ та особливості цього процесу, що пов’язані з прийняттям нових нормативних актів.

Постановою Кабінету Міністрів, від 3.01.07 № 83 передбачено, що рівень розрахунків за спожитий газ населенням, бюджетними установами і підприємствами теплоенергетики повинен становити не менше 90%. В іншому випадку область не отримає дотації вирівнювання, які йдуть на отримання заробітної плати працівників бюджетної сфери. Розрахунки населення за газ по м. Суми – 73%, у Сумському районі – 72%, в Лебединському – 71%, у Недригайлівському – 74%. Більш дисципліновані жителі в місті Шостка, Роменському та Тростянецькому районах – рівень розрахунків складає 103%. В середньому цей рівень – 81%.

На початок року населення заборгувало 24,4 млн. грн., а за січень борг склав 4,6 млн. грн. приросту і складає на сьогодні 29 млн. гривень. Станом на 1 лютого рівень розрахунків по бюджетних установах і населенню складає в цілому 83,7%, теплопостачальних організацій – 58%.

Зміни в порядку розрахунків

З початку цього року, відповідно до постанови КМУ № 1697 від 8 грудня 2006 року діють нові граничні ціни на природний газ для всіх категорій споживачів. Для підприємств комунальної теплоенергетики вони складають 686 грн. за 1 тис. куб. м (якщо газ використовується для надання населенню послуг з опалення та гарячого водопостачання) і 720 грн. за 1 тис. куб. м без урахування податку на додану вартість, цільової надбавки, тарифів на транспортування (для установ та організацій, що фінансуються з державного і місцевого бюджетів).

Раніше порядок розрахунків з бюджетними установами відбувався на договірній основі, яка передбачала сплачування за отриманий газ до 10 числа наступного місяця. Але сьогодні цей порядок змінений, і розрахунки повинні здійснюватися в поточному місяці.

Що стосується населення, термін розрахунків залишається той самий. Відповідно до постанови кабінету міністрів про газозабезпечення населення, кожен абонент повинен розрахуватися за спожитий газ до 10 числа наступного місяця. Але тепер населення платить за газ диференційовано, в залежності від річного обсягу споживання:

– за умови, що він не перевищує 2500 куб. кубометрів на рік – 315 грн. за 1 тис. куб. м (за наявності газового лічильника), 345 грн. за 1 тис. куб. м (за його відсутності);

– за умови, що він не перевищує 6000 куб. кубометрів на рік – 478 грн. за 1 тис. куб. м (за наявності газового лічильника), 526 грн. за 1 тис. куб. м (за його відсутності);

– за умови, що він не перевищує 12000 куб. кубометрів на рік – 980 грн. за 1 тис куб. м (за наявності газового лічильника), 1078 грн. за 1 тис. куб. м (за його відсутності);

– за умови, що він перевищує 12000 куб. кубометрів на рік – 1173 грн. за 1 тис куб. м (за наявності газового лічильника), 1290 грн. за 1 тис. куб. м (за його відсутності). Якщо споживач не згоден з визначеною ціновою категорією, він повинен звернутися до «Сумигаз», де комісійно переглянуть ці ціни.

У випадку, якщо абонент своєчасно не розрахувався, то газопостачальна організація направляє попередження про борг. Якщо абонент не розраховується і після цього, то згідно з постановою Кабміну, через 10 днів «Сумигаз» має право відключити цього абонента методом зварювання. При наявності великого боргу, можлива його реструктуризація. Але якщо абонент не в змозі розрахуватися, він повинен звернутися до Управління праці та соціального захисту, де будуть зроблені перерахунки.

Досудове попередження, за словами Павла Петровича, є одним з ефективних заходів впливу. У 2006 році по області їх було направлено 461 на суму 618 тис. грн., на 112 тис. грн. абоненти розрахувалися. 374 позови на суму 383 тис. грн. було подано до суду, з них було розглянуто 221 справу на суму 271 тис. Ці позови були задоволені, і на даний час уже 80 тис. грн. коштів сплачено.

Про технічні питання розповів заступник головного інженера Олександр Деменко. Як він зазначив, з минулого року у нас діє програма по встановленню газових лічильників. З початку червня було встановлено 2,5 тис. таких лічильників. У зв‘язку з підвищенням цін, вони дають можливість економити газові ресурси і гроші. Якщо людина не має коштів на встановлення, відповідно до указу президента України, малозабезпеченим громадянам, які користуються субсидією, лічильники встановлюються безкоштовно.

Iгор Кремінь