№ 10 (67): Як постелиш, так і поспиш
Фахівці відзначають, що стомлення нервово-м’язової системи в сучасної людини наростає день у день. На жаль, повноцінний денний відпочинок для більшості з нас – утопія. Тим часом, в Україні він завжди був правилом як для містян, так і для сільських трудівників.
Але й нічний відпочинок часто не дає сучасній людині розслабитися. Широко поширена рекомендація, щоб уникнути порушень постави в дітей і профілактики остеохондрозу в дорослих, спати на твердому й твердому. Однак у цьому випадку тіло людини торкається опори лише окремими частинами (головою, лопатками, хрестцем, гомілкою, п’ятами). Вигини хребта зберігаються за рахунок напруги м’язів. Щоб його зняти, потрібно підкладати валик під шию й поперек.
Недарма наші предки на дерев’яну рівну опору (підлога, лежанки) клали м’яку підстилку або перину. Чим краще перина облягала контури тіла, тим краще розслаблювалися м’язи й, відповідно, повноціннішим був нічний відпочинок. Можливо, є смисл повернути в наш будинок перину, вважають медики.
Людина проводить уві сні приблизно третину свого життя. У різних людей щоденна потреба у сні різна, але в середньому вона дорівнює 6-8 годинам. Правда, бувають і винятки. Відомо, наприклад, що Наполеон спав у добу 4-5 годин, але це не заважало йому вести дуже активний спосіб життя. Це була його норма.
Нерозумно робить той, хто сподівається продовжити свій день за рахунок скорочення сну. Економія на сні – найгірший вид економії. Ні від чого так швидко людина не старіє, як від нестачі сну. Скільки чоловіку потрібно – стільки він і повинен спати. «Жени природу у двері – вона ввійде у вікно» – це істина. Але трохи перехитрити «природу» можна. Якщо у вас є можливість, приляжте в другій половині дня й засніть, але не більше, ніж на годину. Прокинувшись, ви відчуєте, як відновилися ваші сили, з’явилася бадьорість, і робота у другій половині дня буде такою ж продуктивною, як і в першій. Природно, увечері вам захочеться спати в більш пізніший час. Перед відходом до сну не забудьте почистити зуби. Цю процедуру треба завжди робити ввечері, щоб не залишати на ніч залишки їжі, які можуть застрягти між зубами або в ясеневих кишенях.
Для того щоб сон був повноцінним, дотримуйте наступних правил:
- Випийте перед сном склянку гарячої води. (Людям, що погано засипають, можна у воду додати 1 столову ложку меду. Або прийняти прохолодну ножну ванну).
- Лягаючи в постіль, постарайтеся разом з одягом скинути із себе всі денні турботи. Тим, хто має звичку читати в ліжку перед сном, рекомендуємо від неї відмовитися.
- Спати найкраще на спині, без подушки або на маленькій подушці.
- Спати потрібно в добре провітреній кімнаті й навіть узимку з відкритою кватиркою. Краще вкритися двома ковдрами, але спати в холодному приміщенні на свіжому повітрі. - Для того щоб навчитися швидко засипати, треба лягти на спину, руки й ноги вільно витягнуті уздовж тулуба. Постарайтеся не думати, ні про що стороннє. Послідовно розслабте окремі частини тіла, фіксуючи на кожній з них увагу. Порядок розслаблення наступний: пальці ніг, гомілковостопні суглоби, гомілка, стегна, тазостегнові суглоби, живіт і одночасно руки, потім підборіддя, язик, кінчик носа, перенісся.
|