№ 10 (67):

Не купуйся на те, що купуєш

Перша шпальта

Редакція «ГУ»

Сьогодні, 15 березня, у Всесвітній    день прав споживача, нагадуємо, що триває акція нашої газети «Не купуйся».

Суть її в тому, щоб збирати інформацію читачів газети про неякісні, фальсифіковані, прострочені, небезпечні – загалом, про погані товари та несумлінні дії товаровиробників і публікувати її як в узагальненому, так і конкретному вигляді як попередження всім споживачам.

Мета цієї довготривалої акції – щоб у всіх нас, як споживачів, з’явилася реальна можливість впливати на стан ринку товарів і послуг. Життя засвідчує, що порушень тут менше не тільки не стає, а більшає.

Смисл нашої акції полягає в тому, щоб відгородити споживача від помилок і змусити несумлінних виробників і продавців зважати на його інтереси. Покупець не повинен за власні гроші здобувати собі неприємності.

Акція починає ставати дедалі популярнішою, інформації в редакції прибуває, яку, проте, треба обробляти і узагальнювати.

Цього разу звертаємо увагу наших читачів на такий різновид порушення права споживача, як, принаймні, неправдива інформація.

На щастя, у цьому випадку вона не загрожує безпосередньо здоров’ю фізичному, але здоров’ю моральному, без сумніву, загрожує.Прострочена акція

На пляшці з датою виготовлення 08.11.06 р. було наклеєно етикетку з запрошенням взяти участь у акції, що закінчилася 29.10.06 р.
На фотознімку ви бачите етикетку з пляшечки фруктового напою добре знаної торгової марки «Біола» (виробник – ЗАТ «Ерлан», Дніпропетровська обл.). Поважна марка, нормальний напій. Його куплено з місяць тому у Сумах. Людина, яка його придбала, трохи згодом звернула увагу на етикетку, що запрошувала потенційних покупців цього продукту взяти участь в акції з можливістю виграти «тисячі гарантованих подарунків».

Що ж, до таких акцій кожен вільний ставитись так, як вважає за потрібне ставитись: хтось називає це «лохотроном», комусь – взагалі байдуже. Але чимала частина наших співгромадян бере участь у по-дібних розіграшах від виробників, одержує при цьому певний заряд емоцій – від задоволення до розчарування – і, що є факт, певна частина громадян все-таки одержує призи та виграші. Це їх право.

Так ось, звертаємо вашу увагу, що зазначений фруктовий напій виготовлено 8.11. 2006 року з кінцевим терміном придатності 5.03. 2007 року. З придатністю тут все нормально. Але ж на пляшки на заводі-виробнику етикетка клеїлася з інформацією про акцію, що триває... з 1 вересня 2006 по 29 жовня 2006 року.

Тобто, виробник цього напою цілком свідомо продовжував «штампувати» в листопаді й далі інформацію про акцію «тисячі гарантованих подарунків», яка закінчилася в жовтні! Що це? Технологічний недогляд, халатність? Жадоба до надприбутків? Схоже, що і те, й інше, помножене на почуття безвідповідальності та безкарності. Звичайно, ми, за своєю звичкою готові виробникові подарувати його недогляд, навіть «зрозуміти» його, якщо він у такий нечесний спосіб вирішив продати більше своєї продукції. Мовляв, «народ схаває»...

Однак, все-таки, образливо усвідомлювати, що до тебе ставляться зневажливо, зверхньо. На жаль, чим далі, тим більше ця тенденція шириться. Адже справа не у грошах (хоча багато хто обирає собі напої, орієнтуючись на всілякі акції), а в принципі. А принцип (якщо говорити про демократію громадянського суспільства) тут один: дотримання законності і прав людини. Як бачимо на цьому прикладі, на моральні права своїх співгромадян наші виробники не надто зважають. У свою чергу, самі громадяни не переймаються захистом цих прав. Вважають, мабуть, за дрібниці, або взагалі – за непотрібне. Приміром, той наш читач, який купив цей «акційний» напій і приніс в редакцію, не прислухався до нашої поради подати на виробника до суду. А даремно. Саме громадянами у першу чергу формується громадянське суспільство, про яке так люблять сьогодні говорити можновладці, і в якому реально живуть країни все тієї ж Європи. Важко собі повірити, що подібний «недогляд» міг би там статися. А якщо би і стався, то такий виробник миттю б «заробив» мільйонні штрафи.

Тим часом, акція нашої газети «Не купуйся» триває.