№ 12(69):

Ревізори стали навчати, як дірки латати

Право і закон

Тетяна ГОРОБЕЦЬ


Аудиторські дослідження все частіше стають елементом роботи ревізорів КРУ в Сумській області. Фахівці управління уже кілька років виконують аудити бюджетних програм та підприємств, входять також у їх практику і державні фінансові аудити місцевих бюджетів.



У найближчі роки аудиторські дослідження мають стати пріоритетними у роботі фахівців-ревізорів.

Приклад нового напряму в аудиторстві – пілотний проект аудиту виконання міського бюджету м. Глухова.

Відмінність таких досліджень від просто ревізії – у кінцевій меті. Адже фахівці управління у цьому разі виявляли не тільки фінансові порушення як такі, а на їхньому тлі віднаходили проблеми, які більшою чи меншою мірою негативно впливали на всі стадії бюджетного процесу Глухова.

А відтак дали детальну оцінку ступеня ефективного використання бюджетних коштів і назвали резерви ефективнішого наповнення коштами міської казни.

Перше питання, яке розглянули: чи досить чиновники Глухова мали бажання для вишукування додаткових коштів. Відповідь, на жаль, негативна.

Як не парадоксально, але щорічне збільшення частини міжбюджетних трансфертів у загальній структурі доходів місцевого бюджету не спонукало місцеві органи влади до нарощування доходної бази та розширення джерел наповнення міського бюджету.

Хоча деякі з них і шукати не треба. Міська каса, приміром, хронічно не добирає коштів, бо три роки поспіль близько чверті місцевих підприємств є збитковими. Ну а хто, як не місцеві керівники повинні були вирішувати таку проблему, працювати з відстаючими? Натомість, чогось ждали...  

Права рука не знала, що робить ліва

Пам’ятаєте байку про Лебедя, Рака та Щуку? Неузгодженість дій цієї трійки спричинила непорушність возу.

А коли такі проблеми виникають між солідними структурами у бюджетній сфері, то це приводить до наслідків, які виходять далеко за межі іронічного віршованого твору.

Так, місцеве фінансове управління завищує розрахункові цифри, надані Мінфіном, аби, мовляв, збалансувати доходи та видатки. А це не завжди є обгрунтованим.

Приміром, у 2004 році плата за землю у місті становила майже 659 тисяч гривень. А на 2005 рік місцеві фінансисти запланували зазначений податок чомусь на 132 тисячі гривень більше. І значно недовиконали його. Закривши на це очі, на 2006 рік знову поставили недосяжну цифру... Але ж, як відомо, вище себе не стрибнеш.

І що прикро, така ситуація траплялася з низкою доходних джерел (зокрема, не подбали про надходження в бюджет за паркування автомобілів, з власників собак, від податку з реклами, від адміністративних штрафів тощо).

Одним – густо, іншим – пусто       

Неузгодженість у збиранні коштів, як не прикро, прослідковується і у їх розподілі. За умов нестачі фінансів місцеві чиновники щедро фінансували одних, і обділяли інших, значно незахищеніших.

Ось кілька промовистих фактів. У 2004 році відповідно до рішень міської ради надано безвідсоткову позичку ТОВ «Агроконтракт» в сумі 835 тисяч гривень. Як наслідок, втрати глухівської каси склали понад 19 тисяч гривень.

З легкої руки міської ради три роки поспіль (2004-2006) надавалися пільги Глухівському комунальному виробничому управлінню водогінно-каналізаційного господарства у земельному податку з юридичних осіб. За цей період бюджетом втрачено понад 31 тисячу гривень.

А взагалі, внаслідок щедрості місцевих керівників за три роки майже 915 тисяч гривень були втрачені або витрачені не за цільовим призначенням.

І це на фоні, коли більшість бюджетних організацій буквально пошилися в старці.

Як от, в періоді, що підлягав аналізу, потреба в коштах на придбання медикаментів, продуктів харчування та м’якого інвентаря для забезпечення нормального функціонування центральної районної лікарні перевищує суму затверджених показників у 5,4, 4,8 та 11,5 раза відповідно. Видатки на придбання обладнання та предметів довгострокового користування заплановані близько 5 відсотків від потреби за вказаний період (потреба – близько 0,4 мільйона гривень, план – 3,1 тисячі гривень). Зовсім не забезпечено видатки на капітальні ремонти.

І не мріють про капітальні ремонти чи придбання меблів глухівські освітяни. Адже протягом останніх трьох років навіть потреба в продуктах харчування була втричі заниженою...  
  
Висновки аудиторів категоричні

Фахівці КРУ відзначили, що для оздоровлення фінансової діяльності у Глухові конче необхідно покращити фінансово-бюджетну дисципліну головних розпорядників коштів міського бюджету; здійснити чіткий моніторинг джерел доходів; наведести порядок в системі місцевих податків та зборів; постійно працювати з керівниками підпри-ємств щодо зменшення заборгованості у заробітній платі; перерозподілити першочергові видатки бюджетним установам... Отже, аудитори КРУ вказали на найбільш проблемні моменти у фінансовій сфері Глухова, визначили шляхи їх вирішення. Глухів’янам залишається подбати про гаманець міської громади.

Відділ контролю у сфері органів влади і оборони КРУ в Сумській області