№ 12(69):

Коаліція проти пасивного тютюнопаління

Актуалії

В Сумах кілька громадських організацій і культурно-просвітницький центр «Світло» створили коаліцію під назвою «За вільну від тютюнового диму Сумщину», мета якої захистити право людей, які не палять, дихати чистим повітрям.


– Ми не боремось з тютюнопалінням – ми намагаємось захистити право людей дихати повітрям, що вільне від тютюнового диму. З такою тезою виступили на минулому тижні представники цієї коаліції в обласному прес-клубі.

Історія вирішення цієї проблеми розпочалась ще в 2005 році, коли Верховна Рада прийняла закон «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення». А вже в 2006 році Верховна Рада ратифікувала конвенцію «По контролю над тютютном» Всесвітньої організації охорони здоров’я. Це серйозний міжнародний документ, який зобов’язує Україну прийняти ряд заходів, які будуть спрямовані на обмеження тютюнопаління. І одне із таких обмежень – заборона тютюнопаління в громадських місцях. Тобто в нашій країні вже діє закон, який забороняє паління в цих місцях, але його ніхто не виконує. Як вважають представники коаліції основною причиною цього є те, що ці громадські місця конкретно не визначені. Звичайно ж в законі прописано, що громадське місце це частина або частини будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно чи за запрошенням, або за плату постійно, періодично або час від часу. Сюди входять під’їзди, підземні переходи та стадіони. Також в цьому Законі дано повноваження органам місцевої Ради самостійно встановлювати місця на яких заборонено палити. Тож користуючись цим пунктом уже в чотирьох містах України – Черкасах, Алушті, Херсоні та Луцьку вже прийняті відпоівдні рішення міської влади. Там були визначені місця, такі як зупинки громадського транспорту та п’ятдесятиметрова зона навколо них, заклади охорони здоров’я та освіти. В Сумах, за словами представнків коаліції, населення пропонує до цих місць віднести дитячий парк «Казка» та міський пляж. Тож метою створення проекту «За вільну від тютюнового диму Сумщину», на який, до речі, коаліція громадських організацій отримала фінансову під-тримку міжнародного фонду «Відродження», є прийняття рішень по впорядкуванню тютюнопаління в трьох містах – Сумах, Тростянці та Охтирці.


Ігор Кремінь