Перебуваючи в Сумах, глава держави відвідав передусім Сумський обласний спеціалізований диспансер радіаційного захисту населення, де керівникам сіль-ських закладів охорони здоров’я сімнадцяти районів області подарував 36 комплектів для сільських лікарських амбулаторій та 49 – для фельдшерсько-акушерських пунктів.
Після цього Президент відвідав інститут прикладної фізики Національної академії наук України, де ознайомився зі станом розробок сучасних технічних засобів навчання на замовлення Міністерства освіти України та провів нараду з питань створення в місті Суми науково-виробничої бази спеціальної металургії. Після інституту Віктор Ющенко у приміщенні обласної державної адміністрації провів прес-конференцію.
На ній Президент, відповідаючи на запитання журналістів, їхню увагу зосередив, зокрема, на ...
...ядерній енергетиці України
– У 1995 році була прийнята національна програма, розрахована до 2010 року. Її завданням було активізувати виробничу частину діяльності, зокрема з видобування урану, а також його первинної переробки. Безумовно, сьогодні мова не йде про повний ядерний цикл, а про ядерний цикл в тих частинах чи елементах, де Україна може ефективніше організувати національне виробництво. Але за останні роки у галузі видобування уранової руди первинного збагачення склалася негативна ситуація. Зараз Україна видобуває близько 800 тонн при потребі 3200, володіючи найбільшими запасами урану у Європі. Ми маємо два рудники, комбінат з первинного збагачення і низку родовищ, які можуть дати перспективу у видобуванні до 2000 тонн на рік. Це перший блок питань, який ми розробили і домовилися про те, що починаючи з 2007 року, робоча група вживе заходи, які забезпечать активізацію виробництва руди у найближчі два роки на дві тисячі тонн на рік. Що стосується ядерно-паливного циклу у частині цирконію, то ми виходимо із того, що оцінка запасів цього елементу в Україні досить висока. Україна знаходиться за деякими експертними висновками на шостому місці в світі, за іншими – на третьому. На жаль, на сьогоднішній день у нас немає виробництва цього металу, прокату і елементів ядерно-паливного циклу із застосуванням цирконію. Але в Україні є технологія, яка розроблена в ряді інститутів Національної Академії наук України, є потужності і є можливості для будівництва нового заводу з виробництва цирконію. Як стверджують експерти, найбільш вдалою вважається одна із виробничих площадок, яка розташована на території науково-виробничого об’єднання ім. Фрунзе. Окупність цього проекту забезпечується за три-чотири роки.
... «депресивності» Сумщини
– Я виходжу з того, що немає поняття депресивної території. Мені здається, що образливо для будь-якої території України сказати, що вона не може забезпечити існування громади, людини, сім’ї. Переконаний, що кожна, у першу чергу, працююча людина тримає на собі економіку краю.
Щоб забути про тему депресивного регіону, нам необхідно вжити низку заходів, які дають можливість кожному регону відчути себе самостійним. В основі цього повинна лежати адміністративно-територіальна реформа, яка б завершила дискусію у формуванні основ місцевої самоорганізації, системи місцевого самоврядування. Другий крок – диверсифікація податкового поля і передача органам місцевого самоврядування більшої частки фінансових доходів, надання можливості розпоряджатися цими коштами на місцевому рівні.
Третій компонент – це бюджетна реформа. Ми ведемо сьогодні дискусію в Україні про розподіл фінансових ресурсів на рівні територій, місцевих бюджетів в межах 40 відсотків. А якщо говорити про практику Європейського союзу, то як правило 60% коштів зведеного бюджету, це є кошти, які знаходяться в повному розпорядженні місцевої громади.
... новоутвореній коаліції національної єдності
– Коли утворювалась антикризова коаліція, то кризи в країні ще не було. Вона настала якраз з приходом цієї коаліції. Тому є очевидним, що коаліція, самоперейменована в коаліцію національної єдності, не відповідає своїй назві. Те, що відбувається сьогодні в парламенті, важко віднести до чинників, які стабілізують ситуацію в країні. Переконаний, що політичне єднання може відбуватися не на підкупі й шантажах, а виключно на національних пріорітетах. Якщо в нашій політичній системі можливо під час виборів належати до однієї ідеології, до однієї партії, якій виборці віддали свої голоси, а прийшовши до влади, можливо позбиткуватися над своїми виборцями і перейти до іншої партії, то цей процес, безумовно, не має нічого спільного з демократією. А тому важко сподіватися, що подібні коаліції приведуть до національної єдності.