№ 16(73):

Суто американська релігія

Прес-колаж

Релігія мормонів виникла в потрібний час і в потрібному
   місці – в Америці, в 1830 році


Марія  ГОЛОВАНІВСЬКА
  
 За півтора сторіччя  мормони перетворилися в одну із найвпливовіших і найбагатших сект світу. Секрет конкурентоспроможності – у зручності віровчення.

  Сьогодні понад вісім мільйонів чоловік вибрали релігію, що зайшла значно далі протестантизму в ревізії традиційного християнського вчення. Настільки далі, що вважати Церкву Ісуса Христа Святих останніх днів (офіційна назва мормонської церкви) християнською наважуюється небагато богословів. Проте саме мормони ближче всіх підійшли в XIX столітті до розуміння того, яке віровчення найбільше зручно сучасній людині, вихованій в умовах вільного підприємництва, поваги прав особистості й особистої свободи. Мормони створили варіант християнства, що максимально підходить для американської нації, що тоді формувалася.

ПОХОДЖЕННЯ ВЧЕННЯ

Засновник релігії мормонів - Джозеф Сміт   Версій походження релігії мормонів є декілька. Варіант, прийнятий мормонами як канонічний, такий: якомусь Джозефу Сміту було одкровення – йому з’явилася людина, від якої виходило сяйво й ноги якої не торкалися підлоги. Вона, за словами Сміта, була зодягнена у мантію незвичайної білизни, назвала себе Мормонієм, посланником Божим, і розповіла «про приховану книгу, написану на золотих аркушах, на яких викладена історія колишніх жителів цього материка й історію їхнього походження».

   Іншими словами, Мормоній стверджував, що існує американське Священне писання. Переклад цієї книги на англійську мову, здійснену Джозефом Смітом, і дав основу новому вченню. Є й інша версія, неканонічна. Цей самий Джозеф Сміт був відомим шарлатаном і чаклуном. Жодної священної книги на золотих аркушах не було, був звичайний плагіат, якщо не сказати гірше: Сміт запозичив рукопис роману в маловідомого письменника-фантаста Сполдинга, назвав його «Книгою Мормона» і оголосив священною. Для більшої переконливості Сміт відредагував Біблію і Євангеліє таким чином, що їхні тексти ні в чому не суперечили ідеям «Книги Мормона».

   Оскільки книги на золотих пластинах ніхто не бачив, обидві версії абсолютно рівноправні.

   «Книга Мормона», а також «Установлення й завіти», тобто книга одкровень пророків (поряд зі Старим і Новим Завітом це священні книги мормонів), містять, необхідний набір ідей, що дозволяє зробити християнську релігію максимально простою і зрозумілою навіть людині з дуже невисоким рівнем інтелекту. Це суто американський підхід: все має бути максимально готовим до вживання – від духовного хліба до продуктів фаст фуду.

   Антропоморфний Бог із плоті. Культ здорового способу життя, який повною мірою поділяють сучасні американці, любов до свого тіла, що мусить приносити людині радість. Культ родини. Перегляд всіх ритуалів у бік спрощення. Як і протестанти, мормони не визнають посередників між Богом і людьми, кожний звертається до Бога, як він хоче.

   Інші цінності так само конкретні й приземлені: освіта, участь у житті суспільства, особистий мате-ріальний прогрес. Бог любить нас і допомагає нам у наших справах, люблять повторювати мормони, розуміючи під справами не служіння Богу, а звичайні людські справи. Ті, що названо в Екклесіаста суєтою суєт.

   Якщо мирська суєта визнається богоугодною, то немає нічого більш протиприродного, чим чернецтво. Аби бути ближче до Бога, вважають ортодоксальні католики й православні, потрібно піти з мирського світу у монастир. Мормони ж стверджують прямо протилежне: щоб наблизитися до Бога, потрібно жити повнокровним життям, відмовляючи собі тільки в спиртному, каві, чаї, тютюні й сильніших стимулюючих речовинах. Але й у цьому мормони не йдуть проти американських реалій – зараз чи не цілі міста оголошуються зонами для некурців, а боротьба за здоровий спосіб життя призвела до кави без кофеїну. Цілком можливо, що в недалекому майбутньому одним з «одкровень» мормонам буде дозволена кава – уважатися стимулятором у США вона вже не може.

ГРІХ ДЛЯ НИХ – НЕ ГРІХ?

   Прагматизм і націленість американців на формулу «гроші – це паперовий символ енергії» втілилися в мормонському вченні в культ творчої праці. Вчення мормонів не допускає в місіонери людей в активному віці (з 21 до 55 років). У цьому віці, вважають мормони, треба підвищувати свій добробут і виховувати дітей.

   Мормонська релігія не проповідує практично нічого з того, що не було б закріплене в масовій свідомості на рівні стереотипу. Виникнувши в часи рабства, поширеного в південних штатах, мормонське віровчення теж опинилося в полоні забобонів свого часу: наприклад, негрів воно оголошувало нижчою расою.

   У своєму перегляді традиційних основ християнства мормони заходять так далеко, що переступають межу, що розділяє християнську й нехристиянську церкви. Якщо добро втілюється в матеріальних благах, а мораль оперує насамперед категоріями користі, якщо Бог матеріальний, а диявол ілюзорний, якщо гріхопадіння Адама і Єви трактується як закономірний і доброчинний початок людської історії, а хрест, як символ убивства, заперечується, то сумніви у приналежності мормонів до християнства представляються вельми обґрунтованими.

   Однак такий меркантильний підхід виявився привабливим «ідейною пропозицією» на ринку ірраціональних вірувань. Він анітрохи не застарів із часів заснування церкви й забезпечує живучість і процвітання Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів і донині.
   Проте підкреслена відособленість мормонів на початкових етапах своєї історії й такі дратівливі для суспільної думки риси їхнього способу життя, як багатоженство, неминуче повинні були привести до конфліктів. До того ж християнська смиренність і довготерпіння не були чеснотами, що проповідувала мормонська церква.

І ЗНОВУ – ПРО ПОХОДЖЕННЯ

   Незабаром після заснування церкви, в 1838 році, більшість її послідовників облаштувалася в містечку Індепенденс у штаті Міссурі. Однак місцеве населення обвинуватило їх у надмірній гордині та, як би ми сказали сьогодні, у приватизації істини. Після численних розбійних нападів мормонам довелося піти геть. Вони переселилися в штат Іллінойс і перетворили закуткове містечко Коммерс у квітуче місто Нову, у якому вже через п’ять років з моменту заснування жили 40 тисяч людей. У місті був єдиний кам’яний будинок – великий і оригінальний за архітектурою мормонський храм. У Європу й Австралію були послані місіонери, а Джозеф Сміт ризикнув виступити кандидатом у президенти США. Однак знамените мормонське багатоженство, уведене в 1843 році нібито після божественного одкровення, перешкодило здійснитися його планам. Розлютована юрба попросту розтерзала засновників церкви.

   Однак низка обставин змушує замислитися над питанням, чи так уже випадково Сміт мав «одкровення», після якого створив нову релігію. Справа в тому, що в цей непростий період американської історії суспільство й держава пережили два надсер-йозних соціально-політичних конфлікти. 30-40-і роки ХIХ століття були ознаменовані в США безпрецедентною боротьбою з масонством і масонами, яких виганяли з державного апарату, труїли й піддавали публічній нарузі. Однієї з найбільш впливових по-літичних сил була Антимасонська партія, стараннями якої Конгрес прийняв закони, що урізають у правах членів масонських лож. Одночасно в північних штатах набирала силу кампанія за звільнення негрів-рабів.

   І масони із промислової Півночі, і плантатори-рабовласники з Півдня були високоосвіченими людьми. Вони могли направити фантазію Джозефа Сміта у бік створення церковної організації, що демонстративно протиставляє себе суспільній моралі. Нова релігійна секта притягала до себе увагу, відволікаючи енергію протесту від того, що вважалося соціальними виразками й політичною погрозою, а саме від рабовласництва й масонства.

   Втім, це тільки припущення. Історія не залишила прямих підтверджень цієї конспирологічної версії появи мормонства. Хоча варто мати на увазі, що як тільки успішно завершилася антимасонська кампанія, а рабство з усією очевидністю зжило себе, багатоженство в мормонів було скасовано спеціальним декретом як суперечне чинному законодавству Сполучених Штатів. Церква мормонів продовжувала розвиватися за своїми законами, але в мормонському статуті з’явився особливий пункт – про повагу законів і правителів, що швидко зробило з мормонів зручних членів сус-пільства.

ЦЕРКВА-БІЗНЕС- ДИСЦИПЛІНА

   Подальша історія життя мормонів – це поступове подолання відчуження від іншої частини американського суспільства. Незважаючи на те що мормонська громада швидко росла, вона змушена була покинути Іллінойс в 1846 році. Тоді мормонів очолював другий проповідник – Бригем Янг, що мав до кінця життя 17 дружин і 56 дітей. Через кілька місяців важких поневірянь вони нарешті досягли пустельної тоді долини Великого солоного озера, де заснували місто Солт-Лейк-сіті. Янг управляв мормонами 33 роки й залишив після себе процвітаючу секту.

   Згуртовані й дисципліновані мормони швидко перетворили пустелю у квітучий оазис. Марк Твен, що був проїздом у Юті, був уражений тим, наскільки охайний і чистий Солт-Лейк-сіті відрізнявся від запущених американських міст того часу.

 Мормонські храми вразять будь-кого  З тих самих пір штат Юта з повним правом іменується мормонським штатом. Традиційне мормонське виховання робить із мормонів, як вони самі стверджують, гарних партнерів по бізнесу. (Правда, у позаминулому столітті багато хто в Америці дотримувалися іншої думки, указуючи на жадібність мормонів.) Як і слід було сподіватися, ця обставина сприяла тому, що мормонська церква стала вести активний самостійний бізнес.

   Сьогодні вона – одна із найбагатших у світі церков. Мормони офіційно володіють більшою територією штату Юта, значними угіддями на Гавайях, готельною мережею «Маріот», великою мережею супермаркетів і пакетом акцій газети «Лос-Анджелес таймс». Крім цього церква має у своєму розпорядженні розгалужену нерухомість у Юті, більше десятка радіостанцій, декілька телеканалів й цукрову імперію.

По-своєму, мормонська церква може вважатися ще одним втіленням американської мрії.