№ 17 (74):

Пам’яті видатного композитора

Актуалії

Фестиваль "Пролісок"Ігор Матвєєв

ПРОТЯГОМ минулого  тижня в Сумах  відбувся черговий культурно-мистецький захід – IV Міжрегіональний фестиваль-конкурс юних музикантів «Пролісок».

Як відомо, видатний російський композитор Петро Ілліч Чайковський неодноразово відвідував Сумщину. Особливо йому припала до душі садиба Кіндратьєва, що розташована в Низах Сумського району. Вже минуло біль-ше 130 років відтоді, як Петро Ілліч милувався низівськими краєвидами, що надихали його до творчості. Саме тут він працював над підручником «Керівництво до практичного вивчення гармонії», над оперою «Коваль Вакула», оперою «Опричник», другою та третьою симфоніями, створив кілька фортепіанних п’єс та романсів.


У Низах зберігся будинок, в якому гостював Чайковський. Зараз там розташована дитяча музична школа. Але, на жаль, ця будівля, яка крім того являє собою ще й унікальну пам’ятку архітектури, зараз знаходиться в занедбаному стані, а охочих, які б надали кошти для її реставрації та підтримки в належному стані, досі не знайшлося. Тож саме з метою привернути увагу громадськості до цієї сторінки культурної спадщини Сумщини та вшанування пам’яті видатного композитора і був започаткований фестиваль-конкурс «Пролісок».

Ідея проведення такого заходу виникла у дослідниць музичної історії Сумщини, доцентів факультету мистецтв Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка Людмили та Валентини Макарових. Вони ж були і рушійною силою втілення його в життя.

Інтерес до цього конкурсу зростає з кожним роком. З обласного він виріс в міжрегіональний. Цього року в конкурсі взяли участь юні музиканти вже не тільки Сумської області (Білопілля, Глухів, Грунь, Краснопілля, Конотоп, Кролевець, Лебедин, Низи, Охтирка, Ромни, Середина-Буда, Тростянець, Шостка, Ямпіль), а й з Донецької (Артемівськ, Донецьк) та Харківської (Південне) областей, а також  автономної республіки Крим.

До участі в «Проліску-2007» подали заявки 158 школярів. 78 учасників представляли свої інтерпретації творів Чайковського та українських композиторів у номінації «Фортепіано», 76 конкурсантів (35 колективів) взяли участь у номінації «Камерно-інструментальний ансамбль», 16 юних музикантів репрезентували свої власні музичні твори в авторському виконанні у номінації «Композиція».

Перші премії в номінації «Фортепіано» (молодша група) вибороли Болюх Михайло – учень ДМШ м. Шостка, Циганок Марія, учениця ДМШ м. Глухів, Шевцов Максим – учень ДМШ м. Шостка; в старшій групі – Долгополова Ірина – ДМШ №1 м. Суми, Охонько Сергій – ДМШ №1 м. Конотоп, Тарасов Микита – ДМШ м. Шостка. В номінації «Камерно-інструментальний ансамбль» перемогли Борщ Валентин – Желудкова Євгенія, ДМШ №4 м. Суми, Голяка Антон – Киселенко Валентин, ДМШ №4 м. Суми та Соломко Владислав – Щербак Євгенія, ДМШ №3 м. Суми.

У номінації «Композиція» Гран-прі отримала Анастасія Дмитрієва –  ДМШ 2 м. Донецьк, Першу премію в молодшій групі – Бойченко Марія із ДМШ №2 м. Суми, Першу премію в старшій групі – Пантелєєва Ганна, ДМШ м. Євпаторія.

Окрім призових місць були вручені спеціальні призи «За краще виконання творів українського композитора», «За краще виконання творів П.І. Чайковського», «За волю до перемоги». В номінації «Композиція» були організовані спеціальні призи «Рідний край» за кращий твір про Суми та спецприз «За творчі досягнення». Як наймолодшому учаснику шестирічному Сашку  Буркотенку  (ДМШ №3 м. Суми) був вручений приз «Наша надія». Вже вчетверте взяли участь в фестивалі Гаврилюк Максим та Даниленко Ксенія (номінація «Камерний ансамбль») – учні ДМШ 2  м. Суми. В цьому році вони були удостоєні спеціального призу «За краще виконання творів українського композитора».