№ 18(75):

Остання перемога

Інша тематика

Через три місяці після Перемоги над фашистською Німеччиною війна продовжилася
  
Відбиту в німців зброю Сталін передав Мао Цзе ДунуВосьмого серпня 1945 року почалася війна з Японією. Зараз у нас про неї мало що па-м’ятають – хіба що те, що американці скинули бомбу на японські Хіросиму і Нагасаки. Але перемогли в цій війні все-таки народи Радянського Союзу.

   Солдати в нескінченних ешелонах, що прямували на Схід улітку 1945 року, мали настрій не надто радісний. Для них назва ліричної музичної комедії про святкові післявоєнні дні – «Поїзд іде на Схід» – звучало двозначно, якщо не сказати знущально. Вони вже зрозуміли, що перемога над фашистською Німеччиною не передвіщає швидкої демобілізації, – і дійсно, в армії вони змушені були провести ще довгі роки.


  Прощальний уклін камікадзе на прийомі у імператора Гарний настрій був тільки в молодих офіцерів, які тільки-но закінчили військове училище й не встигли повоювати із німцями – адже їм надавався шанс проявити себе у війні з японцями. Багато хто з них дійсно швидко відзначився. Кожний з екіпажів ескадрильї молодих морських льотчиків за перший тиждень боїв на Тихому океані потопив по японському кораблю. При цьому ескадрилья не втратила жодної людини. Льотчики за тиждень заробили стільки орденів, що їхні товариші, що воювали з німцями, тільки розводили руками. Новачкам, проте, везло всього тиждень. Наступного тижня жодного з них не залишилося у живих.

   Скільки загалом загинуло радянських солдатів у ході цієї війни, що тривала 24 дні, невідомо. «Совинформбюро» повідомляло такі цифри: 8124 чоловік убитих і 22 264 чоловік поранених. У документах Генштабу, розсекречених в 1993 році, втрати більші: убитих – 12 031 чоловік, поранених – 36 456 чоловік. Напевно, насправді вони ще більші, адже японців, які воювали в обороні, загинуло близько 80 000 чоловік.
   Китайці порозумілися на кулінарних смаках переможців
  Скільки б не говорили про те, що не СРСР переміг Японію, а США з їхнім бомбардуванням Хіросіми й Нагасакі, це не так. Радянські війська розбили гордість імператорської Японії – Квантунську армію. Її генерали визначали японську політику й зовсім не бажали здаватися. Тому точніше було б сказати так: Сталін і Трумен перемогли Японію разом – кожен переслідуючи свою мету. Сталін, зокрема, реалізував мрію останніх російських царів і встановив контроль над Китаєм.

Зараз, звичайно, все це в минулому. Японія пережила ганьбу поразки й знову в числі великих держав. Китай давно вийшов з-під російсько-радянського контролю. Натомість сьогодні вже Китай контролює російський Далекий Схід.