Релігійну мережу області складають 691 релігійна громада 23 конфесійних напрямків, які працюють із зареєстрованими статутами, 3 єпархіальні управління православних церков, 2 обласних протестантських об’єднання, 5 монастирів, 3 християнські місії та 2 духовні навчальні заклади – Сумське пастирсько-богословське училище та Сумський регіональний біблійний коледж ЄХБ.
Серед конфесій, що діють в області, найчисельнішими є: Українська православна церква – 382 громади, Українська православна церква Київського патріархату – 99 громад, Церква євангельських християн-баптистів – 80 громад, Церква християн віри євангельської (п’ятидесятників) – 25 громад, Церква адвентистів сьомого дня – 25 громад та Церква Повного Євангелія – 22 громади.
Православна церква в регіоні представлена Сумською і Конотопською єпархіями УПЦ та Сумською єпархією УПЦ КП.
В Сумській єпархії УПЦ, керуючий архієрей – архієпископ Сумський і Охтирський Марк (Петровцій), діють 235 парафії і два монастирі, що знаходяться в м. Білопіллі та Охтирському районі.
В Конотопській єпархії УПЦ, керуючий архієрей – єпископ Конотопський і Глухівський Інокентій (Шестопаль), діють 147 парафій та два монастирі, що знаходяться в м. Путивль та Путивльському районі. В межах Конотопської єпархії також діє ставропігійний чоловічий монастир Свято-Різдва Богородиці Глинська Пустинь, який безпосередньо підпорядкований предстоятелю УПЦ митрополиту Володимиру. Намісник монастиря – єпископ Васильківський Лука.
Протягом 2005-2006 років найбільш кількісно зросла мережа релігійних громад УПЦ КП (на 33 парафії), керуючий архієрей – єпископ Сумський і Охтирський Мефодій (Срібняк). Діяльність УПЦ КП в області також відзначається поширенням загальної релігійної та євангелізаційно-просвітницької діяльності, її громади діють у 21 із 27 міст та районів області. Проте важливою залишається проблема з кадрами священнослужителів.
Загальна кількість протестантських та новітніх релігійних організацій області становить 188 громад, або 27% від усієї релігійної мережі. Продовжує зміцнюватися їх матеріальна база, поширюються діяльність в гуманітарній сфері та міжнародні зв’язки. Протягом 2006 року в релігійних організаціях області побувало 63 представники закордонних релігійних центрів з 5 країн світу.
Кількість релігійних громад, створених національними меншинами складає від загальної кількості 1.6% (10 іудейських та 1 мусульманська релігійна громада).
На сьогодні в містах і селах діють понад 160 храмів та молитовних будинків, які мають історико-культурне та архітектурне значення. Релігійним громадам передана значна частина культових будівель, які використовувались не за призначенням. Щороку в області освячується 8-10 православних храмів та протестантських церков. З урахуванням збудованих, придбаних і повернутих храмів на цей час у власності релігійних організацій знаходиться 284 культових споруд. Забезпеченість релігійних організацій культовими будівлями становить близько 75 відсотків.
За останні роки між органами влади і релігійними громадами області склалися досить нормальні стосунки. Владою підтримуються всі конструктивні починання щодо духовного відродження краю. В практику ввійшли зустрічі голови обласної та районних державних адміністрацій з керівниками релігійних організацій всіх конфесій. Вже стало традицією відвідування керівниками області та районів святкових богослужінь в православних храмах. Керівники православних релігійних організацій запрошуються на урочисті заходи з нагоди відзначення Дня Конституції та Дня Незалежності України, інших ювілейних і пам’ятних дат.
"Громадянин України"