№ 21(78):

Торф’яна альтернатива

Актуалії Ігор Кремінь

На Сумщині відроджується торфовидобувна промисловість – поновлено роботу    Глухівського  торфобрикетного заводу

Українську політичну й економічну ситуацію сьогодні за традицією не назвеш спокійною. Більшість людей в країні ледь зводять кінці з кінцями. А подорожчання газу взагалі поставило українців перед дилемою – харчуватися повноцінно чи сплачувати шалені кошти за опалення. 

Тож, зважаючи на все це, досить логічним був би крок у пошуку альтернативи блакитному паливу. І ця альтернатива є. Це – торф.

Свого часу для розвитку торфовидобування ніби й не було потреби – практично всі змушені були жити однаково, та й ціна за газ була помірна. Але сьогодні настав час переоцінки цінностей.

Одним із перших кроків у цьому стало поновлення роботи Глухівського торфобрикетного заводу, який не працював 12 років. Сталося це поновлення 25 травня 2007 року. На святі побували, крім журналістів і керівників підприємства, представники Сумської обладміністрації  – заступник голови Сумської обласної державної адміністрації Олександр Цупро та начальник управління промисловості і транспорту Анатолій Головко. За їх словами, крім того, що населення та заклади бюджетної сфери будуть забезпечені дешевшим місцевим екологічно чистим паливом, це також дасть можливість зменшити витрати місцевих бюджетів та створить нові робочі місця.

Глухівський торфобрикетний відроджуєтьсяВідродження заводу почалося в 2005 році, коли за програмою «Державна підтримка будівництва та технічного переоснащення підприємств з видобутку кам’яного вугілля, лігміту (бурого вугілля) і торфу та шахтобудівельних підпри-ємств» на  розвиток його матеріально-технічної бази Державне підприємство «Сумиторф» (до складу якого і входить Глухівський завод) використало  у 2005 році 960 тис. грн., а в 2006 році – 495 тис. грн. За ці кошти для Глухівського торфобрикетного заводу було придбано насоси, електричне обладнання, завантажувач, два трактори та два причепи і конвеєри. На 2007 рік планується фінансування ДП «Сумиторф» за рахунок державного бюджету в сумі – 2 млн. 426 тис. гривень.

В цілому  потреба Сумської області у торфобрикетах чимала: на 2007-2008 опалювальний сезон потрібно 6 768 тонн. Та Глухівський торфобрикетний завод повністю забезпечить потреби Сумщини у цьому виді палива. У 2007 році ДП «Глухівторф» планує видобути 45 тис. тонн торфу.

Потенціал для розвитку цієї галузі на Сумщині значний – в області налічується 165 торфяних родовищ із геологічними запасами 100 млн. тонн. Експлуатаційні площі для видобування торфу, що знаходяться в землекористуванні підприємства «Сумиторф», становить 254 гектари. Тим часом, промисловою розробкою торфу в області зайнято менше одного відсотка торф’яних площ та його балансових запасів. Близько 70% торф’яних родовищ Сумської області мають площу менше 100 га, що обумовлює будівництво малопотужних підприємств з виробництва торфобрикетів та видобутку кускового торфу на паливо, а також невеликих торфодільниць для заготівлі торфу на добрива. Основні запаси сконцентровані в Глухівському, Шосткинському, Кролевецькому, Конотопському та Путивльському районах.

"Громадянин України"