№ 22 (79):

Відсутність відпустки - страшніше важкої хвороби

Медицина і здоров’я

Відпочівайте з користюМарія ПРАДА


Депресії, серцеві напади, інсульти, рак  – все це наслідки так званого «синдрому відсутності відпустки». Тривалість життя людей, які страждають таким синдромом, менше, ніж у хронічних алкоголіків.«НЕДОРОБЛЕНА» ВІДПУСТКА

«Синдром відсутності відпустки» на перший погляд може здатися неважливим. Але це помилка. Вся річ у тому, що «кращі друзі» цього синдрому – серцеві напади, інсульти, рак, депресії та інші серйозні проблеми із здоров’ям.

– Постійно отримуючи стрес на роботі і не маючи можливості повноцінно відпочити, ви, в буквальному розумінні, отруюєте свій організм. Він знаходиться під впливом канцерогенів, здатних викликати серцеві напади, інсульти, рак і інші серйозні проблеми із здоров’ям, – переконує всіх трудоголиків американський доктор Стівен Лемм, що вивчає «Синдром відсутності відпустки».

Ще років 15-20 тому в Україні про це явище навіть мови бути не могло. Люди прагнули отримати свої відпускні тижні будь-якими шляхами. Вигризаючи путівки, зачитуючи напам’ять начальникові свої права на відпочинок, вистоюючи шестигодинні черги за квитками, ділячи своє життя на «до» і «після». Але життя змінилося, і у людей з’явилася можливість заробляти гроші. Підсумок: багато людей, особливо тих, хто має свій бізнес, поступово перетворюються на пропащих трудоголіків, що працюють не тільки без відпусток, але і часто приносячи в жертву роботі вихідні.

Деколи, вимотують себе роботою не ради грошей, а ради втечі: від сімейних труднощів, невлаштованості на особистому фронті, від реальності. Уранішній душ, сніданок, робота допізна, вечеря, вечірній душ, сон. І так до безкінечності, з року в рік.

Не уникнуть проблем і ті, хто бере на пляж мобільний телефон (а раптом щось трапилося на роботі), ноутбук (адже може знадобитися моя допомога), недороблену роботу (я ж обіцяв/а, що у відпустці все дороблю). Роботу, може, і вийде доробити, а ось відпустка залишиться «недоробленою». Вона не принесе ні користі, ні відпочинку.
Найнебезпечніша пора для таких людей – літо. Організм людини не витримує перевантажень, особливо у спеку. Все починається з дратівливості, безсоння, депресії, хронічної втоми, а закінчитися може інфарктом.

«Працюємо, поки не помремо», – чітко визначив ситуацію ще один фахівець з трудоголіків, лікар Діана Фассел.

Саме вона дійшла висновку, що щорічну відпустку знижує ризик передчасної смерті на 20 відсотків.

«ЛІКУВАТИСЯ ТРЕБА!»

Якраз так і треба було сказати жінці, яка волею випадку рік тому виявилася моєю сусідкою в купе по дорозі до Одеси. Але тоді я просто її жаліла, тихо говорила, що так не можна, і захоплювалася її працездатністю.

Лікування від «синдрому відсутності відпустки» не вимагає біганини по лікарях, збору декількох десятків довідок та уколів. Воно полягає в зміні самого себе. Мабуть, найголовніше в цьому випадку – визнати проблему і чітко вирішити, що так більше жити не можна. І якщо зараз організм справляється з такою божевільною гонкою, це не означає, що так буде завжди.

Не біжіть від відпустки. Збираючись на відпочинок, ми уявляємо, як під час нашої відсутності у співробітників все валиться з рук. Секретарка не знає, що відповідати на телефонні дзвінки важливих для фірми людей, плутає документи. Бухгалтери забувають здати звіти або біжать в конкуруючу фір-му. Менеджери байдикують, а податківці злітаються, як шуліки. Заспокойтеся. Нічого такого не відбудеться. Це ви усвідомлюєте, як тільки зануритеся в прохолодні морські хвилі, вип’єте келих шампанського або вина на вечірньому березі, відправитеся на прогулянку на катері або поїдете з друзями в гори. Зрозумійте, якщо щось відбудеться з вашим здоров’ям, ніхто вам не допоможе, а зароблені непосильною працею гроші підуть на лікування.

Постарайтеся забути про роботу. Розумію, що для багатьох це здається нереальним, нездійсненним, неможливим, але інакше – ви всього лише зміните обстановку.
Офісні стіни – на стіни готелю, робочий комп’ютер – на ноутбук, стаціонарний телефон – на мобільник. Є різниця? Залиште якомога більше техніки і документів в рідному місті, і тоді завзяття до роботи і вирішення проблем пропаде само собою.

НІЯКИХ «ШМАТОЧКІВ»!

Учені вважають, що повноцінний відпочинок можливий лише в тому випадку, якщо людина знаходиться у відпустці три тижні. Тож, якщо є реальна можливість, – не дробіть відпустку, типу «ось 2 тижні зараз і ще тиждень взимку». Тижнева відпустка не має ніякого сенсу. Вся річ у тому, що тільки для перебудови з робочого режиму на відпустковий нашому організму потрібно не менше тижня.

Відпочивати без «підсмажування». Хто сказав, що відпустка – це підсмажування себе на сонці? Головний секрет повноцінного відпочинку – це повна зміна роду діяльності. Якщо день – це робота в задушливому офісі, то відпочинок повинен бути з фізичним навантаженням. Басейн, фітнес, танці, велосипедні та піші прогулянки, гори. Ну, а якщо робочий день і так суцільна метушня і відрядження – прийміть у відпустці горизонтальне положення і зменшіть життєвий темп. У будь-якому випадку спочатку треба від душі виспатися. Це допоможе організму почати повноцінно відпочивати і забути про стреси.

"Громадянин України"