№ 22 (79):

Сторінками «Сумського вісника»

Історія і культура

Вибрані місця із книги сумського краєзнавця Олексія Ленського    «Історія преси і журналістики», що готується до друку
  


Газета почала виходити  в 1912 році.  На першій сторінці  поруч з назвою  йде низка оголошень, які рекламують власне саму газету. Контора (редакція) газети відкрита з 10 години ранку і до 7 години вечора. Редактор для особистих пояснень приймає з 5 до 6 години вечора. Газета виходить щоденно, крім післясвяткових днів.

Майже на кожному тижні – повідомлення про автопригоди. Покалічені коні, машини, загиблі люди і майже повна безвідповідальність. У центрі міста машина, в якій їхав Кайданський (власник електростанції) і Золотарьов (міський голова), збила жінку. Газета сповіщає, що вони вибачилися і все. Ось так.

Друга велика тема, яка постійно присутня в газеті, це – хуліганство. Побиті, пограбовані або вбиті мешканці міста. Газета задається питанням, чому так багато випадків хуліганства, і що це за соціальний тип хуліганів. Виявляється, що це не тільки люмпени або інші пролетарі, а іноді – й «золота молодь» міста, серед якої – діти «батьків» міста. Головна причина тому – пиятика. Частіше жертвами хуліганів ставали молоді, добре зодягнені люди. Приміром, службовці Земського банку І.Д. Хомовський і Г.М. Цибульников були побиті в центрі міста.

Газета аналізує і таке явище, як сільське хуліганство, якого раніше практично не існувало. А з’явилось воно здебільшого у результаті скуповування землі в селян Терещенками, Харитоненками. Відтак селяни ставали сільськими пролетарями. Серед інших причин вказується на ліквідацію міських комісій у справах розваг, народних читань, недільних читань, загальної писемності. Але основної причиною видавець «Сумського вісника» Іван Григорович Ільченко вважав недоліки існуючого ладу.  Цей погляд він виклав у статті «О борьбе с хулиганством» в  № 63 газети.  За цю статтю харківським губернатором на видавця Ільченка був накладений штраф в розмірі 500 крб.  Штраф можна було замінити 90 днями ув’язнення. Ільченко відправив до в’язниці свого редактора, відтак штраф не платив.

Хуліганство з кримінальним душком було присутнє і в середовищі військових. Так, солдат Новгородського драгунського полку вчиняє п’яний дебош у п’ятому ескадроні, що розташовувався в районі Роменської вулиці, а унтер-офіцер з цього полку вбиває візника Петра Рудя. Ця інформація подавалася без коментарів, але висновок напрошувався сам собою, що в полку порядку не було.

У Тростянці місцеві хлопці і солдати подралися за дівчат. Солдати всипали місцевим, а в той час по вулиці йшов ротмістр Алексєєв. Його вдарили по голові. Він вихопив шпагу, але в цей момент в нього влучили з дробовика. У Тростянець прибув сам генерал-губернатор, всіх учасників пригоди затримали. 

В іншому повідомленні говориться, що в лавці Христенка на Свищах Яків Гудима купив пуд вівса, але коли згодом переважив куплене, то виявилося, що не вистачає одного фунта. Він сказав це Христенку, а той ударив Гудиму лопатою.

Мабуть, одним із найцікавіших проявів хуліганства були витівки братів Черняєвих. Тут вже Іван Григорович постарався подати цей факт з різних позицій: і у формі повідомлення, і в друкуванні спростування самих братів Черняєвих, і в формі фейлетону.

Батько Черняєвих був відомим в Сумах купцем. Йому належав будинок, де вже за радянських часів розміщався спортивний зал «Динамо». Тепер там казино «Ельдорадо» по провулку Терезова.

Так ось, батько купив автомобіль і один із братів, не маючи навичок керування, сів за кермо, внаслідок чого заїхав на сходинки… Свято-Преображенського собору. Тільки закриті двері не дали можливості в’їхати в храм (на дверях храму і до цих пір є слід від тієї пригоди). Потім в саду «Тіволі», що розташовувався при театрі Корепанова (тепер – ТЮГ) перед виставою сиділи актори Янковська і Рудич. Брати про щось розмовляли, а потім стали теревенити про акторів непристойності. Рудич не витримав і почалася бійка. До речі, В. Черяєв вчився в університеті, був співробітником газети «Сумское Эхо», кореспондентом московського журналу «Рампа и жизнь». Його ж брат, Д. Черняєв видавав себе за кореспондента газети «Южный Край» і навіть мав посвідчення. Пізніше газета «Южный Край» надіслала повідомлення, що Д. Черняєв її кореспондентом ніколи не був. За хуліганство вони отримали декілька діб арешту.

Багато публікацій в газеті – про становище преси в Російській імперії на початку 1900-х років. Майже на кожному тижні публікується інформація про закриття газет, арешти редакторів і видавців, штрафи на газети. 

Окремий цікавий розділ – це листи в редакцію.  Їх умовно можна поділити на дві великі групи. Перші – це дійсно листи читачів, а друга група в мене особисто викликала підозру, бо вони виявилися за своєю манерою написання дуже схожі між собою. Скоріш за все їх автором був сам Ільченко. Він бачив якусь проблему, але подавати її в якості статті, репортажу було не до снаги, і тоді він переходив на  таку форму інформації як листи.

Загалом моя спроба простежити редакційний колектив виявилася не вдалою. З усіх авторів я відзначив Адамченка, Оверченка, Гнома, Брута. Це вказувало на те, що власне весь редакційний колектив складався з двох чоловік: Ільченка, як засновника і Супруна, як редактора.

Листи з Америки за підписом «Благовещенский» як власний кореспондент, скоріше всього являють собою розповіді емігрантів, які вже побували в Америці або розділи з книжки про Америку, бо тримати кореспондента в Америці Ільченку явно було не по кишені. Можливий і такий варіант, що хтось дійсно був на заробітках в Америці і погодився давати про неї статті.

Ільченко виступав і в ролі театрального критика. Мабуть, коли театр давав рекламу в газету, запрошували й редактора. Видно по рецензіях на вистави, що Іван Григорович любив театр, часто там бував. Наше місто часто відвідували російські театральні знаменитості: М.М. Петіна, Збруєва, О.І. Зілоті. Про гастролі  знаменитих акторів частіше всього писав Леонід Павлович Кагадєєв, і це були серьозні публікації.

У мене немає можливості розповідати про всіх, хто виступав у театрі Корепанова, але Кагадєєв приділяє увагу і виставам самодіяльних акторів сумського малоросійського гуртка, охтирських і лебединських самодіяльних аматорів в Народних будинках цих міст. Виступає на захист української мови.

Велика кількість газетних повідомлень публікувалась на рівні чуток. Це призводило не тільки до спростування їх в наступних номерах, але і до судових позовів. Приміром, подібна справа розглядалася за позовом міського голови Білопілля Кононенка і його сина, колишнього видавця газет «Курская Быль» і «Почаевский листок» до Ільченка. Редактора газети Супруна внаслідок судового розгляду посадили на три місяці. Таке враження, що Ільченко найняв Супруна для того щоб той брав на себе всі неприємності...

Було багато повідомлень, репортажів, хронікальних записів судових процесів з міського суду або з окружного. На мій погляд, у порівнянні з сьогоднішніми судами справи тоді вирішувалися доволі швидко. Так, під час виконання робіт щодо водяного опалення будинку Громадьких Зборів один робітник сильно побив іншого, і потерпілий звернувся до міського судді, і зразу без зайвої тяганини справа почала розслідуватися.

В залі судових засідань завжди була присутня публіка, кореспонденти. Іноді події висвітлювалися по-різному, і тоді Ільченко критикував своїх колег з інших газет. Темі роботи судів дуже близькою була інша газетна тема. Це – грабежі. Таких випадків було дуже багато. Злочинці не обходили увагою не тільки місцевих мешканців, але й  китайських купців, які почали виходити на місцевий ринок. Загалом ставлення місцевих мешканців до них було негативне. В них вбачали в першу чергу конкурентів. (Зате тепер китайським товарам нема кому скласти в Україні конкуренцію. – ред. «ГУ» )

Приділяється увага в газеті і спортивним змаганням. Перша футбольна команда, приміром, була сформована з мешканців Петропавлівської і прилеглих до неї інших вулиць і називалася «Спарта» (за радянських часів команду назвуть «Спартак»). Грали в цій команді діти відомих в м. Сумах підприємців і управлінців: голкіпер В. Туршу, беки Н. Грузов, Г. Сердюков, хавбеки А. Брюндель, С. Афанасьєв, А. Ганжа, форварди Д. Гирко, В. Афанасьєв, Є. Бероунський, Я. Бероунський, Г. Бероунський. Футбольні матчі збирали багато глядачів. Проходили вони на стадіоні на Петропавлівській площі. Зараз на цьому місці – будівельний коледж.  

Іноді в газеті друкувалася реклама інших газет: «Требуйте у всех газетчиков  ежедневный журнал  «Жизнь». Сообщает последние новости, иллюстрированный массой фотографий и рисунков. В «Жизни» участвуют: А.И. Куприн, А. Каменский, А. Аверченко, А. Рославлев, А. Грин и др. Цена номера 5 коп. «Жизнь»  никогда не  опаздывает. Издание акционерного общества «Анонс», Москва, Б. Лубянка, 20 и С-Петербург, Невский 88".

У газеті знаходили відбиток і такі болючі теми, як постійний ріст цін, еміграція населення до Сполучених Штатів Америки. Хоча 1913 рік і був роком найбільшого росту імперської економіки, концентрації промислового виробництва, але водночас цьому сприяла масова втрата землі селянами. Російський бізнес і далі хотів мати дешеву робочу силу і стабільні ціни на сировину, але сам розраховуючи на максимальні прибутки, піднімав ціни на готовий продукт. Ільченко, як підприємець, обурюється зростанням цін, бо ростуть ціни і на витратні матеріали для друкарні, робітники вимагають підвищення платні. Всі ці протиріччя знаходять відображення і у публікаціях сумського газетяра і видавця Івана Ільченка. 

У «Сумському віснику» знаходимо й інформацію про газету «Сумская жизнь». Зокрема, у маленькій публікації про поховання П.І. Харитоненка («Сумський вісник», № 134 за  1914 р.): «В последнем номере, с позволения сказать газеты «Сумская жизнь», под заголовком «Обращение к гласным думы», сообщается о том, что тело Павла Ивановича Харитоненко, прибудет на железнодорожную станцию Сумы 15-го сего июня в 5 часов вечера и проследует на Троицкую церковь, где будет отправлена заупокойная  литургия и отпевание, после чего состоится вынос на Петропавловское кладбище.

Так как эта заметка может ввести в заблуждение немногочисленных читателей выше названного листка, то повторяем сообщенное нами вчера из главной конторы  П.И. Харитоненка – что погребение состоится сегодня, в понедельник, 16-го июня».

Судячи з тексту, газета «Сумская жизнь», могла бути органом місцевої думи. Хоча читачів у газети було й мало, але Ільченко хвилюється і негативно її характеризує, підкреслюючи її необізнаність. Тим часом, дата поховання могла бути просто змінена самими організаторами поховання.  

Принагідно можна  зазначити, що в кінці 2006 року в м. Сумах  у певних бізнесових колах виникла ідея видавати щоденну сумську газету. Дізнавшись, що подібна виходила у місті на початку минулого століття і мала назву «Сумская жизнь», нова газета побачила світ саме під такою назвою. Однак, не діставши поширення, невдовзі припинила свій вихід.

"Громадянин України"