№ 22 (79):

Жителі Сумщини не готові боротися з корупцією

Актуалії

Ігор Кремінь


Менеджер з  досліджень та  моніторингу проекту «Сприяння активній участі громадян у протидії корупції в Україні «Гідна Україна» Світлана Горна у Сумах в обласному прес-клубі 4 червня презентувала результати загальнонаціонального дослідження «Стан корупції в Україні» в аспекті Сумської області.



Дані дослідження дозволять не лише оцінити ефективність Порогової програми з протидії корупції, що розпочалась у грудні 2006 року, але й поінформувати громадян щодо виконання зобов’язань, взятих на себе урядом.

ДЕКІЛЬКА ОСНОВНИХ РЕЗУЛЬТАТІВ ДОСЛІДЖЕННЯ:

 - Серед найбільш серйозних проблем жителі Сумської області назвали низький рівень життя населення, злочинність та корупцію в органах влади
 - Жител іСумщини більше довіряють місцевій владі та Президенту (у загальнонаціональному сприйнятті найбільша довіра – до місцевих органів влади).  
 
- Згідно з оцінкою рівня корумпованості різних сфер життя населення Сумської області відзначили Державтоінспекцію (ДАІ), отримання державного житла та митний контроль чи оформлення митних документів як сфери, де корупція найбільш поширена.

 - Iндекс сприйняття корупції в Сумській області знаходиться на вісімнадцятому місці серед інших областей України, маючи показник 36,5% (100 – найгірший показник, 0 – найкращий). Найвищий індекс сприйняття корупції в Києві – 54,4%, найнижчий – у Вінницькій області – 23,2%.

 - В Сумській області найбільш гостро сприймають корупцію громадяни молодого або середнього віку, які мають вищу освіту, рівень доходів середній або вище середнього. 

 - Населення Сумської області  при контактах з державними службовцями або інституціями пропонує хабарі добровільно майже на такому ж рівні, як і стає жертвою вимагання, що  не відповідає загальноукраїнському співвідношенню (1:2).
 
- Рівень вимагання  хабарів на Сумщині порівняно з Харківською областю в 2 рази нижчий. Індекс добровільного хабарництва на Сумщині в 1.4 рази нижчий за Чернігівщину.

- В Сумській області спостерігається найменший відсоток громадян, які готові боротися з корупцією (17,7% на Сумщині при середньому показнику по Україні – 33,3%), при чому серед активістів переважають громадяни, які мають середній рівень доходів (від 600 до 1500 гривень на місяць) та середню спеціальну освіту.

Загальнонаціональне дослідження мало подвійну мету – визначити базові показники для оцінки результативності Порогової програми Корпорації «Виклики тисячоліття» (МСС) протягом наступних двох років, а також визначити основні характеристики тих громадських правозахисних груп, які найвірогідніше можуть долучитися до протидії корупції.

Світлана Горна  зауважила, що жодна антикорупційна ініціатива влади, тим більше програма МСС, яка ставить перед собою високі завдання, не може бути успішною без участі громадян. Проект «Гідна Україна» повідомляє про надання організаціям громадянського суспільства перших 39 грантів малого розміру у травні 2007 року. Ці організації протидіятимуть корупції шляхом спостережних і правозахисних ініціатив, а також заходів у сфері громадської просвіти, які здійснюватимуться по всій території України. Протягом наступних півтора років, до цих першопрохідців мають долучитися ще багато громадських організацій та працівників ЗМІ.

"Громадянин України"