№ 23 (80):

День журналістики в незалежній упаковці

Перша шпальта

   Проте вміст, розгорнувши упаковку, трохи таки смердить сумнозвісною радянською показухою з притаманними їй процедурами

Юрій МАЦЬКО 

   Повторю вже добре відому сентенцію про те, що не стільки приємне саме святкуванння, скільки його передчуття. Однак, коли розвинути цю думку, то треба сказати і про наслідки святкування. Тобто про те, які почуття тебе огортають постфактум.    Відразу скажу, що двоїсті. Спершу – про негативні. Ще минулого року (знову ж таки, невдовзі після шостого червня – офіційного Дня журналістики в Україні) потрапила мені до рук газета Сумської міської ради з привітанням до журналістів міста від Сумського міського голови. Нічого не скажеш: тепле привітання, з побажаннями всього найкращого як для людей та як працівників своєї професії. Є слова про роль журналістів у побудові демократії в державі, про важливість донесення об’єктивної інформації, про «самовідданість і чесність»... Одне слово, журналістів міська влада в особі її чільника по голівці гладить. Те саме – і у поздоровленнях від обласної ради та адміністрації. Однак як для представників ЧЕТВЕРТОЇ ВЛАДИ журналістам побажань не було. Така сама картина і цього року: і міський голова, і голова обласної ради хвалять журналістів, говорять, що професія їхня важлива, складна і небезпечна; бажають успіхів «на ниві розвитку...», «насичення суспільства ідеалами добра, справедливості і довіри», «... високої духовності та моралі»... Прямо таки розплакатись можна і впасти перед представником влади навколішки як перед священнослужителем. Проте, падай-не падай, а представника четвертої влади в особі журналіста ні Мінаєв, ані Шапошнік, судячи з їхніх поздоровлень, в упор не бачать. Таке почуття, отже, не назвеш позитивним.
  
   Але не все так погано у нашому домі, починаючи із цього року! Приємний виняток із керівників місцевої влади бачимо в особі глави Сумської обласної держадміністрації Павла Качура. Він і у своєму поздоровленні, і в інших офіційних та неофіційних заявах стосовно професійного свята журналістів, у першу чергу робить наголос на них як на представників четвертої влади, через нерозвинутість якої в Україні, власне, не можуть розвиватись і перші три у напрямку забезпечення прав і свобод людини і громадянина.

   Отже, Павло Качур, здається, перша офіційна людина на керівних щаблях місцевої влади, яка не стала в дусі обкому партії з одного боку хвалити, а з іншого – повчати людей, які роблять свою специфічну справу (то вже інше питання – хто і як ту справу може робити).

   Цей факт, звісно ж, не може не радувати. Добре, що тут, нарешті, крига скресла. 

   Чому саме Павло Качур цю місію журналістики поставив на перший план? Тому що родом із Західної України, де люди дещо по-іншому розуміють демократію, гостріше відчувають свої свободи і принциповіше їх звикли відстоювати, усвідомлюючи себе громадянами України? Можливо. Проте факт залишається фактом: не місцевий, як то кажуть – «не свій» глава Сумської обласної держадміністрації, уродженець Правобережної України, залишаючись українцем, сприяє, здається, утвердженню свободи слова на Сумщині краще за «своїх».

   Що стосується процедур (нагороди, грамоти, визначення кращих за допомогою представників влади), це, як на мене, не краща традиція, що дісталася від ідеологічно тоталітарної радянської влади, від якої потрібно поступово, не беручи підвищених зобов’язань, але відмовлятися. Щоби не з’явились у нас ще й звання на зразок «заслужений журналіст» чи «заслужений прес-секретар». Звісно, що – рейтинги, опитування, визначення кращих тощо – будуть залишатися. Але й ці процедури і заходи, на мою думку, не слід притягувати до свята. У святі має бути більше свята, а не заангажованості. Свято має об’єднувати працівників одного цеху, а не роз’єднувати. Об’єднувати, не зважаючи не те, що хтось комусь не подобається, чи хтось когось критикує. Сумські же журналісти навряд чи можуть сьогодні претендувати на цехове професійне об’єднання. Але, втім, це вже інша тема…