№ 24 (81):

Зберегти самобутність та історичний колорит центру міста Суми

Перша шпальта

  До редакції «ГУ» надійшов лист, підписаний головою Сумського обласного товариства «Просвіта» Олексієм Шевченком, керівником Громадської організації «Відкрите суспільство», депутатом Сумської міської ради Віктором Черняком, головою «Сумської міської спілки патріотів України» Олексієм Дубовиком.

   З вимогою, яку ми винесли у заголовок, нещодавно провели пікетування Сумської міської ради представники українських патріотичних громадських організацій.


   Громадян тривожить далеко не завжди продумана та «прозора» забудова історичної частини обласного центру. 

   Особливу занепокоєність викликають новобудови на території Козацького Валу – землях, які мають історико-культурний статус і тому раніше не забудовувались.
 
   Саме на території  Козацького Валу знаходиться пам’ятник археології 10-13 століть «Городище», яке  відноситься до пам’яток давньоруської культури. Воно взяте під охорону Рішенням виконкому Сумської обласної ради депутатів трудящих від 19.11. 1975 року за № 659

   Саме Козацький Вал за продуманого підходу до будівництва міг би залишити нам неповторність та колорит козацької доби нашого міста. 

   Але як би не було пізно. Адже нині викликають питання будівництва за адресами: ріг вулиці Козацький Вал, 1 – провулок Терезова, 3. Ділянка вулиці Козацький Вал, 1 та Червоної площі. Будівництва по вулиці Воскресенська, 1, біля готелю «Україна», біля Воскресенської церкви, навпроти Спасо-Преображенського собору, Площі Незалежності та інших місцях, які мають історико-культурний статус.

   Наприклад, земляний вал над «Старими різницями» повністю зноситься разом з рештками дерев’яної козацької фортеці та пам’яттю про неї. 

   Трапляються й випадки незаконного будівництва, як сталося у сквері Тараса Шевченка, де неподалік пам’ятника збудовано туалет. 

   Тому серед різних пропозицій, запропонованих владі, є зокрема й така: «Створити тимчасову ко-місію міськради  для оцінки стану історичної частини міста Суми з залученням до її роботи крім фахівців, зокрема з архітектури та археології, також представників національно-патріотичних організацій». Крім того, «створити в місті Суми історико-ланшафтний музей просто неба «Козацький Вал».

   До честі чиновників, у той же день було організовано зустріч представників громадськості з новим головним архітектором міста Сергієм Ярославовичем Вінтоняком та заступником начальника Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Анатолієм Миколайовичем Довбнею.

   На зустрічі було вирішено до будівництва в центрі ставитися з особливою увагою, не приймати рі-шень про забудову без громадського обговорення, перевірити документально-дозвільний бік справи у будівництвах, які вже ведуться, налагодити тіснішу співпрацю з питань забудови історичного центру з фахівцями-істориками та громадськістю. 

   Посадові особи запевнили, що вони теж усією душею за збереження історичного колориту та самобутності нашого міста. Та чи не пізно?