№ 26 (83):

Сезонні "викиди"

Актуалії

Оксана Пролісок

   Напевно всім уже  відомо, як красиво наша Земля виглядає з борту космічного корабля.

   Справді-бо, зверху видно лише красоти. Проте, для приземленого бачення нашої багатостраждальної планети достатньо зайвий раз прогулятися на будь-якій галявині, котра ще не охолола від «відпочинку» галасливої компанії. Ногу нікуди поставити, щоб не вскочити у сміття, у той час як здалеку все досить пристойно: у траві, наче кольорові кульки, кинуті пляшки та обгортки від морозива та чіпсів…

   Невтішно те, що й іншого дня прийде сюди нова «компашка» і додасть своєї «кольорової гами». До речі, дивуюся, як можна відпочивати, смажити шашлики біля відходів, що розкладаються… 


   Мені свого часу пощастило належати до гурту альпіністів, туристів, які ніколи неЗвалище... залишать після себе жодної смітинки. Всі їстівні відходи закопували у спеціальні ямки, котрі потім перед відходом закидалися землею і прикривалися дерновим ґрунтом, який акуратно знімався і клався поблизу. Поліетиленові пакети та пляшки спалювалися, а якщо хтось ненароком розбивав скляний посуд – уся команда навколішки збирала кожну скляночку і «ховала» в спеціальну ямку подалі від коренів дерев.

   Мандруючи ріками на байдарках, нерідко знаходили на місцях відпочинку попередньої групи байдарочників завернуту в поліетиленову плівку чорну хлібину (інколи вже окраєць був відрізаний) і в окремому пакеті обов’язково – сіль. Поруч – прикриті від дощу лежали порубані дровенята. Це особливо допомагало, коли туристи поверталися додому, бува й без припасів та ще в дощову погоду, коли весь хмиз мокрий і розпалити багаття просто неможливо. А тут – просто подарунок: ще й окремо ретельно замотані у пакетику тоненька тріска для розпалення. Звісно, брали дари добрих людей із вдячністю, але ніколи не забирали все. А коли свої припаси були ще повні, то, як правило, замінювали хлібину, залишаючи послідовникам свіжішу. І коли дозволяла опісля погода, то обов’язково поповнювали дров’яний запас. 

   Що завжди вражало ще й у ті, радянські часи: чим ближче до великого міста, де вже виднілися на траві відбитки протекторів машин, тим більше сміття після себе залишають відпочиваючі.  Начебто і красива галявина, але така вже забруднена!

   «Життя без сміття» – добре гасло кожного дня, а не тільки під час виборчих кампаній. А хто ж, дозвольте запитати, буде прибирати весь цей мотлох після веселих та галасливих компаній, що наїжджають впритул до річок та озер, розважуються «за повною програмою» і залишають після себе не тільки бруд від харчових упакувань, але ще й примудряються помити свої машини там? Цікаво те, що нікому з відпочиваючих на машинах і на думку не спаде зібрати після себе сміття у поліетиленовий пакет, а проїжджаючи повз сміттєві баки, вийти розім’ятися із машини і завершити свою культурну програму справді по-культурному. Те, що земля віддячить – це одне, а ось задоволення від такого вчинку така людина (на свій подив!) отримає не менше, ніж від самого відпочинку. Головне, що таке ставлення стане звичкою, прикладом для дітей, а це дорогого коштує. 

   Під загрозою стати звалищем залишається унікальне озеро Чеха у Сумах. Воно – улюблене місце відпочинку, в першу чергу, мешканців  навколишніх житлових масивів. Біля озера щодня можна побачити спортсменів-аматорів від 15 до … років, які бігають або ходять спортивною ходою, розминаються на турніках. 

   Добре, що все частіше заходить мова про облаштування  зони поблизу озера Чеха. То, мабуть, дочекаємося і відновлення електроосвітлення: адже ліхтарі на стовпах ще є, а ось кабелі поперерізувані вже давно, тож світла у темні години доби немає.

   Швидкими темпами завершується будівництво житлових будинків з боку 12-го мікрорайону. Бажано, щоби ближче до озера вже нічого не будували. І залишиться зовсім мало (на перший погляд): облаштувати територію навколо новопоселень. Рельєф місцевості тут не рівний, в основному – пісок, котрий давно колись намивали та так і залишили кучугурами. А поміж них – дерева, яким вдалося вижити. Та, згодьтеся, все це можна виправити: розрівняти ґрунт, посадити стрункими рядами красиві дерева, додати до вже існуючих нові лавки, зобов’язати патрульну службу контролювати місцевість. 

   Але ж всі добрі починання можна звести нанівець, викинувши один раз пакет із сміттям у непризначене для цього місце...