№ 30 (87): Ідеї створення у Сумах «Українського Дому»: нема куди вселитись
Олексій Шевченко, голова Сумського обласного товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка
Громадськості Сум стало відомо, що будинки за адресою: м. Суми, Червона площа, 6 та Червона площа, 6А можуть бути передані бізнесовим структурам через надання приміщень в оренду з подальшим викупом.
У цьому б не було нічого поганого, якби ці споруди не були останні, які ще не приватизовані у симво-лічному для всіх свідомих сумчан місці – біля пам’ятника Тарасу Шевченку.
Це єдине в обласному центрі місце, де логічно відкрити й розпочати діяльність «Українського Дому», як загальноміського відкритого культурно-освітнього закладу, передовсім – для молоді. Тим більше, що такі плани попередня, як міська так і обласна влада схвалили, внаслідок чого були підписані відповідні доручення та розпорядження ще наприкінці 2000 року.
Отже, «Український дім» планувалося фактично відродити (існував до 1942 року, розгромлений ні-мецько-фашистськими окупантами за антифашистську діяльність) на основі місцевого Товариства «Просвіта», яке орендує у будинку Червона площа, 6 приміщення. В результаті вищезазначених доручень та розпоряджень всі організації, крім «Просвіти», з названого будинку були виселені, про що їм і було повідомлено офіційним листом від 26. 09. 2001 року.
Однак тодішні власті, на жаль, обмежились тільки паперовою формальністю – тобто, цим листом – контролем виконнаня якого не спромоглися себе обтяжити. Таким чином, все і всі залишалися на своїх місцях...
Тому, після «Помаранчевої революції» 2004 року, Сумське обласне товариство «Просвіта», окрилене вітром перемін, неодноразово зверталося до в. о. Сумського міського голови Сергія Клочка, пізніше, після перемоги навесні 2006 року нібито помаранчевих партій, уже до чинного Сумського міського голови Геннадія Мінаєва з проханням довести почату справу до кінця, тобто, до збереження будівель у комунальній власності міста і передачі їх «Українському Дому» на правах оренди.
На підтримку цієї ідеї було зібрано 43 підписи керівників громадських організацій, політичних партій та творчих спілок.
На жаль, відповідей від чільників теперішньої влади, які так заповзятливо звинувачували попередників на своїх посадах у корумпованості та непрозорості дій у сфері розподілу комунального майна, так ніхто і не отримав.
Справедливості ради, ця ідея була підтримана лише кількома посадовцями від нової влади: виконуючим на той час обов’язки голови Сумської ОДА Володимиром Сапсаєм, заступником голови Олександром Лавриком та президентом Асоціації будівельників міста Суми Павлом Новицьким. Вони, зокрема, запропонували до будинку за адресою Червона площа, 6 добудувати для «Українського дому» третій поверх та додати ще частину будівлі (що і пропонують зараз підприємці, але вже для розширення власного бізнесу).
Але ініціатори створення «Українського Дому» не здаються і налаштовані твердо. Забезпечити реалізацію створення «Українського Дому» законодавчо, через «Положення про громадську ініціативу», взявся депутат Сумської міської ради Віктор Черняк. Для цього було здійснено всі необхідні законодавчі процедури. Давно спливли строки, які зобов’язували надати відповідь. Відповіді знову не діждались.
Врешті шляхом пікетування засідань двох сесій Сумської міської ради громадськості вдалося не допустити здачі в оренду та приватизації цих об’єктів. Крапку у цій принциповій для долі подальшого українського культурного життя у Сумах не поставлено. Тому просимо підтримати ідею створення «Українського Дому» саме за адресою: місто Суми, Червона площа, 6 та Червона площа, 6-А, залишивши ці приміщення в комунальній власності громади міста.
|