ПОРАДИ ВОДІЯМ
З кожним роком на автошляхах країни та на проїжджих частинах міських вулиць з неймовірною швидкістю росте кількість транспортних засобів усіх різновидів, їхня потужність. Але пропускна спроможність проїжджої частини вулиць та перехресть через їхню малу ширину призводить до загрози зіткнення машин. Внаслідок чого зростає і кількість дорожньо-транспортні пригод, які завдають матеріальної шкоди та спричиняють смерть водіїв та пасажирів
Якщо в результаті ДТП немає потерпілих та не завдано матеріальної шкоди третім особам, а транспортні засоби можуть безпечно рухатися, водії дійшли згоди в оцінці обставин, що сталися (у тому числі – у визначенні винної сторони), то винуватець аварії може відразу запропонувати компенсацію потерпілій стороні за завданий збиток. Правила дорожнього руху такий варіант припускають, потрібно тільки скласти схему ДТП, (розташування Т/З на дорозі, поставити підписи під нею) і для оформлення прибути до найближчого поста ДАІ або відділ міліції.
В інших випадках необхідно викликати на місце автоаварії співробітників ДАІ та обов’язково зажадати проведення розслідування і його реєстрації. Співробітник ДАІ, котрий прибуває на місце ДТП, має видати учасникам довідку встановленої форми, в якій зазначається дата, час і місце пригоди, реєстраційні дані автомобілів і, найголовніше для результату оцінки, – перелік механічних пошкоджень, отриманих автомобілями. Потрібно наполягати на тому, щоби працівник ДАІ заніс в довідку і ті пошкодження, що знаходяться не тільки на зовнішньому боці кузова, а й в моторному відсіку при відкритій кришці капота, в кабіні і багажному відділенні. Річ у тому, що пошкодження, зазначені у цій довідці, при подальшому розгляді справи в судовому порядку оспорити буде вже неможливо. І чим повніше будуть описані пошкодження автомобіля, тим надійнішим буде отримання відшкодування збитку в повному обсязі.
У разі, якщо ви потерпіла сторона, і у вас немає полісу автострахування, вам необхідно:
Взяти у винної сторони координати страхової компанії, в якій вона оформляла договір обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності автовласників, а також відомості про відповідальний страховий поліс.
Викликати на місце аварії співробітників ДАІ.
Не пізніше трьох робочих днів повідомити страховика, з яким було укладено вищезгаданий договір.
Подати страховику заяву про отримання страхового відшкодування, де зазначити:
- найменування страховика, до якого подається заява;
- прізвище, ім’я, по-батькові заявника, його місце знаходження або місце проживання;
- інформацію про вже здійснені взаєморозрахунки осіб, відповідальність яких застрахована, та потерпілих;
- обставини, якими заявник обґрунтовує свою вимогу, та докази, що підтверджують її відповідно до законодавства;
- розмір шкоди;
- підпис заявника і дата подання заяви.
Погодити із страховою компанією час і місце огляду пошкодженого майна незалежною експертизою.
Для провадження виплати страховій компанії необхідно надати такі документи:
- довідку про ДТП, видану ДАІ, копію протоколу про адмінпорушення, копію постанови у справі про адмінправопорушення;
- повідомлення про ДТП (якщо воно заповнювалося потерпілим);
- документи, які підтверджують право власності на пошкоджене майно або право на страхову виплату;
- висновок незалежної експертизи;
- документи, що підтверджують оплати послуг незалежного експерта, якщо оплата проводилась потерпілим;
- документи, які підтверджують оплату послуг з евакуації пошкодженого майна, а також його зберігання, якщо потерпілий вимагає відшкодування таких витрат.
А щоб уникнути всієї цієї неприємної процедури, треба неухильно додержуватися Правил дорожнього руху та поважати один одного на дорозі.
Олена Мозоль,
інспектор профілактичної роботи обласного відділу Державтоінспекції