№ 34 (91):

Жителі Сумщини вимагають частку від видобутку нафти й газу

Перша шпальта

Охтирську нафту - народу!Жителі Сумської області вимагають внесення до державного бюджету України на 2008 рік норми про відрахування місцевим бюджетам 25% ренти за видобуток в області нафти, газу і газового конденсату.

Про це в середу на прес-конференції повідомив голова Сумської обласної ради В’ячеслав Шапошнік.

За його словами, в облраду надходить величезна кількість листів від жителів області з таким проханням. У разі його невиконання, вони обіцяють вдатися до масових акцій протесту.


Шапошнік повідомив, що облрада не раз протягом 2006-2007 років перед Міністерством фінансів піднімала питання про відрахування місцевим бюджетам частини рентної плати, проте ніякої відповіді поки не отримала. «Видобуток нафти і газу на території Сумської області приносить держбюджету самих тільки податків і зборів на суму більше 1,5 мільярда гривень. З цих коштів область не одержує нічого, в той час, як в області найгірші показники народжуваності, за рівнем смертності область у трійці найгірших, в районах нафтовидобутку жахлива ситуація з онкологією, забрудненням ґрунту і води», – відзначив голова облради.

За його словами, 3 млрд. грн. область перераховує до держбюджету, річний бюджет області складає 1,8 млрд. грн., а бюджет розвитку – 100 млн. грн. У випадку ж відрахування бюджету 25% ренти за видобуток нафти, газу і газового конденсату область чекає одержувати щорічно додатково 400 млн. грн. для розвитку, що дозволить вирішити більшість проблем. 

«З нашою пропозицією погодилися керівництво ВАТ «Укрнафта» і керівники інших регіонів, де ведеться видобуток нафти і газу. Тим більше, що відповідна норма була прописана раніше в Кодексі України про надра. Проте зараз вона відмінена, і всі кошти (від ренти – ред.) в об’ємі 100% надходять до держбюджету», – відзначив Шапошнік.

КОМЕНТАР РЕДАКЦІЇ "ГРОМАДЯНИНА УКРАЇНИ"


Те, що облрада на чолі з її головою «не раз протягом 2006-2007 років перед Міністерством фінансів піднімала питання», це, звісно, добре. З одного боку. Але те, що «постановка питання» залишається за традицією у своєму паперовому варіанті, свідчить про те, що депутати і голова облради не хочуть уповні  брати на себе представницькі функції, тобто, у повній мірі представляти інтереси своїх виборців – жителів обласної територіальної громади.

Між тим, представляти ці інтереси у повній мірі значить – не тільки писати, і чекати з Києва відповіді, або коли самі жителі, доведені до відчаю, вимагають їх захистити, – а самим бути ініціаторами акцій протесту, ставати до Києва у жорстку позицію, коли мова заходить про захист і розвиток своєї території та її жителів. Поки що ж, поведінкою депутатів місцевих рад переважно керує психологія виконавця вказівок з Києва, а не психологія повноправного представника інтересів своєї території. І тому з такою психологією депутатів ми ще довго будемо чути пустопорожні розмови про розширення прав місцевого самоврядування.