№ 36 (93):

Коли дають – бери

Актуалії Віра Федченко
   

Хтось подивується: а чи й справді є такі  диваки на світі, щоб відмовлялися від грошей? Унаслідок перевірок ревізорами КРУ в Сумській області виявляється, що є. 
  
Зробили вони такий висновок, проаналізувавши повноту використання бюджетних коштів, виділених області з державного бюджету на підтримку аграрного сектору. Адже «зайвими» у цій справі у 2007 році (станом на 1 липня) виявилися близько 6,5 мільйона гривень (десята частина вищезазначених коштів).


Найбільше грошей – в сумі понад три мільйони гривень – недобрали селяни за програмою «Бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва». Тільки по доплатах за поголів’я корів м’ясного напрямку продуктивності залишилися без руху понад 325 тисяч гривень. Причина банальна: відсутні заявки від сільгоспвиробників. І це тоді, коли на селі потерпають від нестачі коштів, перебиваються з копійки на копійку, буквально вибиваються з усіх сил, аби виростити високопродуктивних корів чи придбати елітний молодняк. А тут парадокс: не дали заявку на допомогу. Може, причиною тому є недостатнє інформування? Навряд чи. Скоріше – небажання оформляти необхідні документи. Ймовірно, діяли за принципом: якщо ще й оформляти документи, то і цур їм, тим грошам.
  
А певний клопіт з паперами існує. Особливо його помітно при оформленні документів на доплату за реалізовані на забій худобу та птицю. Заявки від сільгоспвиробників надійшли, але вони не відповідають всім вимогам, передбачених спеціальною Постановою. Зокрема, відсутні паспорти і ветеринарні картки на ідентифіковану худобу і їх треба виготовляти протягом певного часу. І тому для багатьох «плакали» грошики – не використаними виявилося майже 2,5 мільйона гривень.
  
Не надійшли заявки від сільгоспвиробників і на одержання компенсації за програмою здійснення фінансової підтримки підприємств агропромислового комплексу через механізм здешевлення короткострокових та середньострокових кредитів. Знову понад три мільйони гривень залишилися без використання на фоні тотального зубожіння АПК, сільських жителів.
  
Тут інші причини завадили сільгоспвиробникам залучити гроші. Виявляється, порядок використання коштів, закладених у державному бюджеті на 2007 рік, не передбачає надання фінансової підтримки сільгосппідприємствам, які взяли середньострокові кредити і використали їх на закупівлю техніки іноземного виробництва та відсоткова ставка за користування яких перевищувала 17 відсотків річних. 
  
А переробні, заготівельні, хлібопекарські підприємства АПК взагалі не мали доступу до кредитів. Ось і маєш підтримку...
  
Уже після внесення змін до відповідної постанови активізувалася робота з оформлення документів на здешевлення кредитів. Нині на рахунки сільгосппідприємств перераховано близько двох мільйонів гривень.
  
А взагалі, якщо поглянути на зведену таблицю використання коштів державного бюджету, які спрямовані на підтримку аграрного сектору економіки в області, то ще дуже мало підприємств, особливо по деяких напрямках, отримують державну підтримку. Як от, приміром, підтримку за програмою «Селекція в тваринництві та птахівництві» цього року отримало менше агроформувань, ніж торік. Суму коштів теж знижено. І бюджетна тваринницька дотація та державна підтримка виробництва продукції рослинництва, хоч і збільшилася порівняно з минулим роком, але отримали їх майже на 150 підприємств менше.

Як бачимо, виходить парадокс: держава намагається допомогти селянам, а вони через безліч причин, буквально виживаючи, не отримують необхідної матеріальної підтримки. Тож треба управлінню АПК області чітко скоординувати роботу з цього питання. Селяни мають відчувати себе хоч певним чином захищеними державою.