№ 40 (97):

Кожен житель про себе дбає поодинці

Перша шпальта

Олександр СахноТоді навіщо ми обирали собі міську владу?

Хто має нести відповідальність перед жителями місцевої територіальної громади за рівень життя, за саму організацію життя місцевої територіальної громади, роботу комунальних підприємств?..

У першу чергу відповідальними є міський голова та депутати Сумської міської ради. І аж ніяк не керівники комунальних підприємств, заступники голови, головні архітектори тощо. Чому? Тому що всі вони – призначенці, і працюють так як уміють. А хто їх призначив? Ніхто інший як міський голова за згодою депутатського корпусу. Саме вони – міський голова і депутати – були обрані жителями сумської міської громади для того, аби вони призначили на посади своїх заступників, начальників управлінь, директорів комунальних підприємств тих людей, які би уміли поповнювати бюджет, розвивати господарство, одне слово, уміли господарювати, працювати на всю міську громаду.Якщо хтось із чиновників чи керівників комунального підприємста прокрався чи ще якось порушив закон, то тут має йти мова про відповідальність іншого гатунку: це – парафія правоохоронних органів із їхніми адміністративними та кримінальними кодексами. Повторюю: мова йде про відповідальність сумського міського голови і депутатів міської ради перед жителями міста, які їх обрали на виборах. У їхніх і тільки у їхніх (голови і депутатів) повноваженнях – всі призначення виконавчих органів влади та керівників виробничих підрозділів міського господарства.

Проте вже за ідіотською звичкою і сумські депутати, і сумський міський голова спроможні лише критикувати тих, кого призначили, і розводити руками: мовляв, всі вони не так як треба керують, працюють. Сміття не вивозиться – винуватий керівник Сумкомунтрансу, нема гарячої води – винні або Міськводоканал, або ТЕЦ і так далі. А на біса ж було призначати керівників, які чи не вміють, чи не хочуть працювати? Щоб було на кого «переводити стрілки», аби самому в очах містян залишатися нібито «принциповим» борцем? Та навіщо нам такі Дон Кіхоти, які боряться з вітряними млинами, тобто – з наслідками, а не з причинами?

Якщо сумський міський голова в кадрових та інших питаннях, що є принциповими для життя міста, жаліється, що не все залежить від нього, але й від депутатів (мовляв, сесія так чи інак проголосувала), то чому б йому не проявити справжню принциповість і не скористатись законними повноваженнями, наклавши вето на рішення сесії?

Однак якщо він вето не накладає – тому є два пояснення.

Перше. Це рішення є явно на користь сумської міської громади. Тут питань немає.

Друге. Рішення прийняте не в інтересах сумської міської громади і сумський міський голова з цим рішенням згоден. Чому?

Тому що або не хоче сваритися з депутатами, знаючи, що частина з них зацікавлена у прийнятті того чи іншого рішення, або особисто зацікавлений (з частиною депутатів або без них) у прийнятті саме такого рішення.

Отже, як бачите, в такій поведінці сумського міського голови, м’яко кажучи, мало простежується бажання служити інтересам сумської місцевої громади. Адже більшість рішень сесії якраз – не в інтересах сумчан. Це, мабуть, тому, що сумський міський голова вже не в кріслі своєму сидить, а на власному мішку з грошима, яких все йому мало. І від цього (як він сам нещодавно висловився) почуває себе у своєму кабінеті все сильніше і сильніше...

Тим часом, кожен з нас практично щодня змушений самотужки вирішувати поточні питання того ж самого житлово-комунального забезпечення. Хочеш зекономити на водопостачані – купуй за свої лічильник, домовляйся з відповідними фірмами чи Міськводоканалом, плати за установку; вимикають електрику вночі (можуть вийти з ладу при цьому холодильник чи комп’ютер) – пред’являй претензії енергозабезпечуючій організації; прорвало стояк у подвалі – не знаєш куди бігти: чи у Водоканал, чи у ЖЕК, чи до знайомого сантехніка...

Ось так, притиснуті обставинами до стінки, ми змушені сам на сам з кожним підприємством окремо вирішувати проблеми. Отже, ми, в принципі, можемо дещо вирішувати для життєдіяльності своєї квартири, будинку чи житлового кварталу. Але в такому разі навіщо тоді ми обирали собі міську владу? Виходить, що вона – сама по собі, а жителі міської громади – самі по собі, і кожен її житель окремо кинутий під ноги комунальним підприємствам, які вільні поводити себе з жителями кожен на свій розсуд, при цьому нерідко ображаючи людей.

Першопричиною такого стану речей знову є сумський міський голова і депутати сумської міськради.

Сумчани, яких свого часу обрали у владу (до речі, обрали чи не обрали – хто його знає: може бюлетені «правильно» підраховували: один – вам, десять – нам), ставши депутатами міськради і сумським міським головою, відразу про решту сумчан (за невеликим винятком) забули, кинувши їх, зокрема, на відкуп комунальним підприємствам. Мовляв: спасіння потопаючих – справа рук самих потопаючих.

Так буде тривати доти, доки сумський міський голова разом з місцевими депутатами не опанують економічну логіку, яка ґрунтується передусім на праві власності і закріпленні цього права за господарюючими суб’єктаи. У кожної труби, кожного стовпа тощо має бути відповідальний власник.

Про це – у наступному номері.
  
Олександр САХНО,  голова Республіканської Християнської партії (РХП)