№ 43 (100):

Лікарські помилки. Карати штрафами?

Медицина і здоров’я

За даними експертів, близько 80 відсотків лікарських помилок залишаються безкарними. Соцопити показують, що від 40 до 50 відсотків пацієнтів стикалися з лікарськими помилками. Від них зовсім не застраховані ні лікар, ні пацієнт.
  
Не зважаючи на те, що права пацієнта захищені нашим законодавством, лікарям чомусь вдається уникати відповідальності, а пострадалим хворим практично неможливо домогтися справедливості.


Зазвичай лікарі не хочуть говорити на таку лоскітливу тему, як лікарські помилки. «Розбори польотів», як люблять називати медики свої внутрішні консиліуми, проводяться зазвичай за закритими дверима. У постраждалої сторони, як правило, немає ні моральних, ні фізичних сил довести «справу лікарів» до логічного кінця.
  
У цій ситуації можна зрозуміти і самих медиків. Кількість претензій до них буває неймовірною, а вимоги - завищеними і абсолютно необґрунтованими. Дуже часто хворі та їхні родичі чекають від медицини дива, а коли воно через об’єктивні причини не відбувається, відразу ж шукають винуватого. Звичайно, це лікар, а хто ж іще? Крім того, всі лікарі «беруть хабарі», нічого «не можуть», і це все тому, що дипломи «купили». У подібних обивательських міркуваннях містяться образа, злість, незадоволеність ситуацією.
  
У разі поганих результатів пацієнт і медик знаходяться по різні сторони барикад.
  
В Україні показник смертності дітей до року – один з найвищих у світі. Але сьогодні для того, щоб притягати до кримінальної відповідальності лікаря, потрібний вирок суду. При такому підході вся система державної охорони здоров’я встає на диби і намагається «відмазувати» доктора. Є маса випадків, коли медики переписували висновки, вставляли в історії хвороби нові сторінки, замінивши ними старі описи, власні неправильні призначення, діагнози. І така «корпоративна етика» вважається повсюдною і загальноприйнятою.
  
До речі: у США величезні суми компенсаційних виплат за виграними судовими позовами пацієнтів призводять до збільшення вартості медичної страховки і дорожчання медичних послуг. Росте й кількість необґрунтованих позовів.
  
Страхування відповідальності лікаря є обов’язковим для отримання ним ліцензії на лікарську практику в розвинених країнах. В Україні вже декілька років існує Ліга захисту інтересів пацієнтів. І хоча судові справи з порушення прав хворих все ще вельми рідкісні і, загалом, безгрошеві (для адвокатів) у порівнянні, наприклад, з господарськими спорами, велика частина адвокатів розуміє, що потік скарг на медиків з часом лише зростатиме. І швидше за все, форма відповідальності буде у вигляді грошових штрафів.