№ 43 (100):

На яку країну працює український мінкульт?

Історія і культура

Наталка ІВАНЧЕНКО
 
У вересні культурне міністерство України зовсім знахабніло, і почало роздавати УПЦ Московського патріархату приміщення заповідників: Михайлівська церква в «Переяславі», будівлі «Києво-Печерської лаври», серед яких і пра-церква Спаса на Берестові…


Музейники обурилися, підняли пресу. Провели кілька круглих столів.
  
Під великим тиском «культурний» міністр Богуцький все ж таки відкликав свій дозвіл на передачу церкви Спаса на Берестові і призупинив наказ про спільне користування Свято-Михайлівської церкви в «Переяславі».
  
Однак, 25 жовтня київські «божки» з Київради, за ініціативи активіста ПР, близького до одного українсько-ізраїльського СП, все одно протягли рішення про передачу будівлі Києво-Печерського заповідника разом з церквою Спаса на Берестові російським попам.
  
Виникає купа питань.
  
Хто дозволив? Де були депутати-«семичудесівці»? Де – «Наша Україна»?
  
Зауважте, що з такими темпами передачі українських святинь, скоро й піаритися під час виборів не буде де...
  
Після цього ганебного засідання, підконтрольні ЗМІ, вміло переключили увагу населення на проблему з перейменуванням вулиці Січневого повстання на Івана Мазепи.
  
Факт передачі будівель Лаври було зам‘ято…
  
А в цей час, найбільш «цікаві» події відбуваються в кулуарах Міністерства культури.
  
В Державній службі з питань національної культурної спадщини, до якої відносяться заповідники, зрозуміли, що директори вийшли з-під контролю, і видали дивний наказ №18 від 15.10.07 р. «Про удосконалення діяльності підвідомчих установ».
  
У ньому, зокрема, наказується «з метою забезпечення ефективного управління організаціями і установами» заступникам голови та начальникам структурних підрозділів Держкультурспадщини «посилити контроль за роботою організацій і установ діяльність яких координує і спрямовує Державна служба з питань національне культурної спадщини». 
  
Після цього наказу почався серйозний пресинг директорів заповідників та їхніх заступників.
  
Під загрозою знаходиться робота колективів. Планується суттєве скорочення штату за рахунок звільнення «неугодних». Всі ті музейники, які публічно виступили за збереження нашої культурної спадщини у державній власності і показали своє ставлення до нахабних посягань на музейну власність представників УПЦ МП, ризикують залишитися без роботи.
  
Що ж, «голубий» Уряд в останні місяці свого правління показав на кого працює. Його «кукловоди» знаходяться в Росії. Ще раз питаємо – що це? Зрада України чи корупція? Де українські правоохоронні органи, спецслужби? Чи й вони контролюються не українським народом?
  
І поки Президент розбудовує нові музеї та козацькі заповідники, Міністерство культури та туризму планомірно знищує українські пам‘ятки.