№ 48 (105):

Сумчани переймають польський досвід

Актуалії

Андрій ВАЛЕНТИНІВ
   Польський досвід
Суми в черговий раз зустрічають гостей із  Польщі. Цього разу – на форумі «Формування співпраці між Українськими та Польськими регіонами на прикладі Сумської області та Лубуського воєводства».

Цей захід пройшов в місті Суми у середу 5 грудня. Його метою, в першу чергу, було дати початок налагодженню тісних взаємовідносин між українськими та польськими регіонами і містами. Керівник проекту професор Олег Соскін, ректор Інституту трансформації суспільства, впевнений, що на шляху до євроінтеграції Україні потрібно до цього процесу долучати місцеві територіальні громади. Бо тільки на місцях, зрозумівши всі переваги європейської перпективи, можна буде її досягти.У цьому контексті Польща для України може бути більш ніж просто яскравим прикладом. Така ж як і Україна, майже пострадянська держава, Польща за останній десяток років змогла досягти значного економічного розвитку. І це завдяки ряду ефективних економічних і адміністративних реформ, які забезпечили правові основи для самодостатнього розвитку територій. Тому налагодження довготривалої співпраці із Польщею на рівні міст і регіонів дасть можливість українцям більш детально і всебічно вивчити польський досвід реформ і наблизити українські території до європейських стандартів місцевого розвитку і управління. Випробувати ефективність цього підходу пропонується на прикладі Сумської області та польського Лубуського воєводства, які мають взаємний інтерес до співпраці на рівні регіонів, районів і міст.

«Ми теж робили помилки під час реформ, – сказав в своєму виступі Ришард Сосновскі, радник Посольства Республіки Польща в Україні, – тому сподіваюсь, наш досвід застереже вас від наших помилок, і в той же час дасть можливість перейняти в нас найкраще».


Особливо цінний польський досвід в світлі адміністративно-територіальної реформи, що зараз триває в Україні.

До речі, в той же день – середу 5 грудня – Президент України зустрівся зі всіма головами обласних рад, щоб викласти своє бачення місцевого самоврядування. Ще було невідомо, що саме Президент їм запропонував, але в тому законопроекті, що вже існує, шлях реформування тільки один – місцеві адміністрації отримують більше повноважень.

Лубуське воєводство обране для співпраці не випадково. Співпраця з ним – це місток у Європу. Воно є одним з трьох польських регіонів, що межують із Німеччиною, а через неї – із Європейським союзом. Завдяки цьому мешканці Лубуської території мають більше контактів із Європою, ніж поляки у цілому. Також Лубуське воєводство підтримує постійні тісні контакти і з іншими регіонами Європейського Союзу. Прикладами можуть бути італійський регіон Абруццо, датський Рібе та шведський Йокьопінг.