№ 2 (110):

Мильні бульбашки

Перша шпальта Про справедливість, закон і «краще життя без сміття» у сумській інтерпретації

Чи доведеться нам коли-небудь почитати газетну чи будь-яку іншу публікацію про міського голову або місцевого депутата, або ж в цілому – чиновників місцевої влади, які вправду переймаються долею рідного міста, життям його громадян?..

Може колись і доведеться, хочеться думати. Але – не сьогодні-завтра.


ЗЕМЛІ – НЕМАЄ. А ПУСТИРІВ – ДОВОЛІ


Між тим, однією з перших ознак, що свідчить про щирість представників влади працювати задля спільного добра спільної території (громади) є їхня готовність відповідати на питання представників громадськості.

А питань тих у нас – представників громадськості – більше ніж досить. Ось деякі з них.
Новообрана міська влада керує економікою міста практично два роки. До влади прийшла на передвиборчих обіцянках, які стосувались принципових для подальшого життя міста питань. Це, зокрема, гарантування публічності роботи міської влади у сфері оренди, користування, продажу комунальної землі, нерухомого майна; обіцянки про виненсення закладів грального бізнесу за межі житлових кварталів тощо. Тож, де здійснення цих гарантій?

Їх немає. Ні з боку місцевих бютівців (згадаймо передвиборчі гасла про те, що «Справедливість є...»); ні з боку «НУ-НС» («Закон – один для всіх»); ні з боку регіоналів («Краще життя – вже сьогодні»), ні, тим більше, з боку мало зрозумілого утворення «Нічний дозор»...

Гарантій немає. А звідси й не може бути від сумського міського голови та депутатських фракцій адекватної відповіді на конкретні запитання про міську землю: скільки її, скільки – вже у власності, скільки – у користуванні, скільки – в оренді, скільки – вільної? А також: на якій підставі, на який період і скільки її просто роздали, починаючи з часів головування Андронова, і далі – за Омельченка, Клочка, і тепер – Мінаєва?

Приміром, свого часу виділили земельну ділянку під корпуси Академії банківської справи. Безплатно. Що ж, з цим випадком можна погодитись, оскільки Академія являє собою об’єкт залучення передусім студентів, як тимчасових мешканців, а значить – залучення у місто коштів. Однак, що ми знаємо про інші безплатні ділянки? На який сайт жителю Сум зазирнути, яку комунальну газетку чи бюлентенчик відкрити, аби дізнатись про «ринок» комунальної землі? Хочеться знати, внаслідок яких конкурсів чи аукціонів було виділено той чи інший «шматочок» землі, кому та земля виділена, за яку ціну, і куди пішли конкретно ці кошти? У міської влади є ці дані для оприлюднення?

І взагалі, може хтось із місцевих високопосадовців пояснити, чому у Сумах практично вся земля роздана, але на ній нічого, так би мовити, не відбувається? А земля таки – роздана, бо, як бачимо, у Сумах – більше пустирів, ніж, приміром, будівельних кранів. Те, що зараз будується – крапля в морі пропорційно до розданих ділянок.

І тут правдивого пояснення від влади ми не почуємо. Бо правда, мабуть, у тому, що земельні ділянки здебільшого «застовбили» нібито під будівництво ті, хто або ближче безпосередньо до владних повноважень, або ті, хто змушений заходити у владні кабінети через «задній вхід» і поза конкурсом одержувати землю. Головне – одержати. А на яких правах, для якої мети – то вже діло третє. Адже коли є земля, то можна її і продати, дочекавшись подорожчання, як можна було це робити і у недалекому минулому. Адже такі методи господарювання новообрана міська влада зберегла цілком непохитними з часів попередників. Лідери, приміром, БЮТ у Києві говорять одне, а місцеві якось вже не так їх розуміють, бо роблять у себе своє...  Як же це все до гіркоти набридло!

ХТО ДОСЯГАЄ МЕТИ – ПРАВИЛЬНО РОБИТЬ?

Між тим, що залишається робити тим підприємцям, бізнесменам або великим фірмам, що потребують землю на цілком реальні проекти і готові взяти участь у відкритому конкурсі чи аукціоні, заплативши у міський бюджет найбільшу ціну? Їм нічого не залишається, окрім як підкоритися правилам «заднього» входу, які установила і підтримує місцева влада у Сумах. Але ж доказів існування таких правил немає. Бо кожен громадянин формально може подати заявку на конкурс чи аукціон з метою одержання чи то в користування, чи в оренду земельної ділянки або об’єкта нерухомого майна. Проте, на цьому формальний бік процедури для «простого» громадянина, здебільшого, закінчується. Адже до конкурсу заявка може не дійти або й конкурсу як такого не відбутися.

Таким чином, людей, що добиваються свого, поставивши собі мету, можливо, у такій ситуації і не слід ославлювати, ганьбити? Навпаки: хто взяв землю чи приміщення поза публічною процедурою – правильно зробив, бо іншого виходу-проходу нема? Мабуть-таки, зробили правильно. І правильно те, що після цього намагаються свої пустирі законсервувати до кращих часів? Теж, мабуть, правильно. Адже вони змушені були витратитись на «задні» входи, до яких їх підштовхують відповідні правила міської влади.
Цікаво: Мінаєв Г.М. хоча би раз за два роки свого «мерства» подумав, що треба ж врешті розібратися з землею і нерухомістю у місті? Він здогадується, взагалі, як колишній керівник комп’ютерної фірми, про першочергове призначення комп’ютера? Чи він торгував красивими залізними ящиками з екраном у придачу? Якщо так, то слід тоді, мабуть, нагадати, що комп’ютер це – передусім – помічник розумній голові у роботі. І якщо навіть припустити, що за період перебування нової влади і були спроби навести лад, проінвентаризувавши і з’ясувавши, скільки у Сумах є землі, нерухомості, кому належить, скільки коштує і так далі, то чому цих даних немає у посадових комп’ютерах? А якщо є, то чому громада не знає про стан свого майна? Куди ж і за якою ціною поділась та сама земля, якщо в мерії говорять, що її в Сумах вже немає?

...Міський голова за законом має достатньо повноважень для боротьби із зловживаннями чиновників; для утвердження принципів відкритості роботи влади. Приміром, може накладати вето на ті чи інші рішення міської ради, за які голосують місцеві депутати.
 
Один раз, пригадується, Г. Мінаєв скористався цим правом і ветував відставку новосформованого виконкому міськради. Захистив, так би мовити, «свій» виконком. Однак, щось не пригадується жодного випадку, коли б сумський міський голова наклав вето на роздавання комунальної землі. Чи не внаслідок такого «лібералізму» він, за його ж словами, ставав у своєму кріслі все сильнішим і сильнішим, а відтак – і все більш фінансово незалежним?

Місцеві «нашоукраїнці» (чи хто там іще?), мабуть-таки, теж учинили правильно, йдучи на місцеві вибори 2006 року, зробивши ставку на такого як Мінаєв? Зробили і не прогадали. Молодці! Воно ж, і тій самій Банківській академії розвиватись треба. Ось, приміром, корпус своєї бібіліотеки звести потрібно. Благе ж діло!..

Або на таке ж «благе» діло віддати в оренду відразу із правом викупу приміщення під редакцію газети «Панорама» на Червоній площі, 6. І у цьому випадку до керівника цієї газети у нас немає претензій: як керівник і підприємець він правильно зробив, узявши приміщення. Тому, тут питання не до нього, а до влади: у Сумах немає кому віддати цей об’єкт в оренду? Неправда. Адже ініцатори створення «Українського дому» вже не перший рік чекають виконання даних владою обіцянок саме на цю мету. Чи не було кому цей об’єкт продати через відкритий аукціон? Не було бажаючих, хто би виклав кругленьку суму напряму у бюджет? Не смішіть курей!

Та й взагалі: мер Мінаєв хоча би запропонував на весь голос потенційним інвесторам (щоб аж за межами області почули) про те, що в Сумах є стільки-то вільної землі, стільки-то вільних об’єктів нерухомості – приходьте, беріть участь в аукціонах, орендуйте, викуповуйте: ваші гроші – наша добра воля. Цікаво також знати: а пересічний сумчанин-бізнесмен просто так може прийти в «мерію» і виявити бажання купити через відкритий аукціон конкретний об’єкт нерухомості? Дуже сумнівно, що зможе. Він-то й доступу до правдивої інформації про наявні вільні об’єкти у місті не одержить…
 
ПІДТРИМКА РЕФЕРЕНДУМУ – ТЕСТ НА ЗРІЛІСТЬ

Ось так, дорогі співгромадяни, за фактично дворічний період, так звана нова влада у Сумах, нічого принципово у своїй діяльності не змінила. Ніхто своїх обіцянок перед виборцями вже за сумною традицією не думає й виконувати. Махання руками, погрози своїм підлеглим з виряченими очима і слинею на губах мають короткотерміновий ефект мильної бульбашки. Ґрунтовно підійти до розв’язання проблем міського господарства, яких дедалі більшатиме (починаючи від сфери прогнилих труб та інших комунікацій, старого житлового фонду, закі¬нчуючи транспортом і сміттям), теперішня влада не спроможна. Бо вона не є фактично новою.

Тим часом, нормальний господар розв’язання проблем почав би з реального наповнення міської казни. Тут насправді є багато ефективних методів і рецептів. Один з них – закрити «задні» входи-проходи, через які комунальне майно і земля витікають, наповнюючи аж ніяк не міську казну. Якщо не закрити і не поміняти правила роботи міської влади (в чому і полягали передвиборні обіцянки, яким, власне і повірила більшість виборців), то і далі у місті комунальна сфера  фінансово залишатиметься неспроможною, а організаційно і матеріально  – на рівні 1950-60-х років. Про підвищення загального соціального рівня у місті (тих же самих малозабезпечених) тут і говорити не доводиться. За старою дебільною звичкою міські столоначальники плакатимуться на нестачу фінансів, і на те, що фінанси ті у вигляді субвенцій чи якихось траншів їм з Києва не надійшли…

…І тепер хочеться запитати виборців. Чи вони справді ще досі думають, що нічого не зможуть зробити з тими, кого свого часу з необережності обрали? Чи вони справді увірили в те, що їхня влада, як суверена території (тобто, носія влади на цій території), проявляється лише тільки під час виборів раз на кілька років!? Чи вони ще не усвідомили, що суверен обирає для себе виконавців, тобто, обирає тих, на кого покладає виконувати владу на підставі їхніх передвиборчих обіцянок? І якщо не виконують, то за волею виборців складають з себе владні повноваження. Один з механізмів складання – місцевий референдум, як крайній захід виконання волі виборців.

Зараз у Сумах триває збір підписів на проведення міського референдуму з питання дострокового припинення повноважень сумського міського голови, депутатів Сумської міської ради, які не виконують своїх перевиборчих програм. Збір підписів – своєрідний тест на демократичну зрілість сумських виборцв. Якщо вони не спроможуться назбирати підписи для проведення референдуму, тобто, полінуються злізти з печі і підійти до центру міста, аби поставити свій підпис, тоді тим самим вони погоджуються з роллю безправного сірого натовпу, кожен член якого задоволений своєю тростинкою у спільному болоті. Якщо продовжити алегорічно висловлюватись, то, коли те тихе болото хтось почне, не спитавши його мешканців, осушувати, тобто, руйнувати, тоді нічого буде плакатись і кусати лікті. Буде пізно.


Олександр САХНО, голова Сумської обласної організації РХП
Юрій МАЦЬКО, редактор «ГУ»