№ 7 (115): Дещо про насіння
КУПУЄМО НАСІННЯ  Спершу визначіться, для якої мети ви вирощуватимете ту або іншу культуру. Якщо ви живете в місті і зберігати овочі вам ніде, то вам підійдуть ранні сорти. Якщо, навпаки, плануєте заготовлювати овочі на зиму і зберігати їх в льосі до весни, купуйте пізні сорти. Обов’язково довідайтеся у продавця про всі якості культури, насіння якої купуєте, і про схожість насіння. Наприклад, капуста, що достигає рано, не підійде для засолки. А ось середньостиглі сорти («Слава», «Подарунок») добре маринуються, соляться і чудово зберігаються до новорічних свят.
Зараз в деяких магазинах і кіосках можна зустріти насіння, яке було заготовлено ще в 90-і роки. Спокушають вони городників своєю дешевизною. Але не поспішаєте їх купувати: вони не зійдуть. Краще купувати насіння 3-4-х сортів кожної культури. Не слід садити насіння нового сорту у великій кількості – рослини, що не районують, можуть в нашому ґрунті й кліматі просто не вирости. Для експерименту посадіть декілька штук і уважно за ними спостерігайте все літо.
ПЕРЕВІРКА НА СХОЖІСТЬ Багато городників перевіряють насіння, кинувши їх у воду, хоча цей спосіб не надійний: не все насіння тоне відразу. Наприклад, боби, горох, насіння огірка, гарбузів, кабачків підуть до дна відразу. А насіння моркви, кропу, деяких сортів помідорів влаштовані так, що «чіпляються» за поверхню води і не тонуть. Але це не означає, що вони мають несхожість.
Тому, коли перевірятимете насіння водою, запа-м’ятаєте два простих правила: 1. Додайте у воду небагато солі (30 г на 1 л), киньте туди насіння і помішайте ложечкою. 2. Тримайте насіння у воді не більше 30 хвилин, інакше вони можуть загинути через брак кисню.
ГОТУЄМОСЯ ДО ПОСАДКИ
Перш ніж виростити розсаду, деякі городники пророщують насіння. Але цей спосіб займає багато часу і часто не виправдовує клопоту. Необхідно забезпечити поступове, але постійне надходження вологи. Оберніть насіння вологою тканиною і поставте в тепле місце. Але будьте обережні, інакше ви ризикуєте пошкодити ніжний зародок, який може зламатися або ушкодитися від будь-якого дотику. На пакеті з насінням повинні бути вказані: назва культури, сорт, номер партії; вага (у грамах або в штуках), номер фасувальника; термін придатності; хто перевірив насіння: карантинна служба і насіннєва інспекція; Держстандарт; реєстраційний номер підприємства (його привласнює податкова інспекція); назва фірми, що виготовляє насіння, номер телефону, адресу. ВИБИРАЄМО ҐРУНТ Дехто, прагнучи створити якнайкращі умови для розсади, висаджують її в чистий торф. Але відкритий грунт – абсолютно інший за складом субстрат. Земля для розсади повинна бути максимально наближена до тієї, в якій її судилося рости. Брати землю зі своєї ділянки теж не варто – там залишається багато мікробів. Краще купити її в магазині, в цьому випадку прослідкуйте, щоби вона була не з іншої країни або республіки. У будь-якій землі, навіть купленій в магазині, можуть бути мікроби і шкідливі організми. Щоб їх знищити, за два-три дні до посадки облийте грунт кип’ятком. При цьому у воду слід додати трохи марганцівки – розчин повинен вийти як середньої міцності чай. Є інший спосіб знезаразити землю: прогріти її на водяній бані протягом 20-30 хвилин. Категорично не рекомендується варити землю в каструлі або в духовці – так ви погубите не тільки шкідливі організми, але і всі корисні, і тоді в цій землі мало що виросте.
|
| |
|