Олексій ЛЕНСЬКИЙ
Що стосується історії або історичних фрагментів у їхній офіційній версії, то все це завжди писалося під замовлення керівного режиму. В рамках такого «суспільного замовлення» складалися і відповідні міфи у тій чи іншій сфері. Радянська історіографія
наплодила стільки міфів, а також ідеологічних штампів, що, здається, не скоро їх позбудемось.
Тим часом, на зміну радянським прийшли міфотворці сучасні, «незалежні».
Той, хто є постійним читачем «Громадянина України», напевно, переконався у, м’яко кажучи, несправжності 90-річних ювілеїв новозареєстрованих та перереєстрованих газет «Сумщина», «Вперед» (Сумський район), інших «районок». А зараз стоїмо вже перед фактом «розкрутки» чергового міфу у медійній сфері області: мова – про 70-річчя Сумського обласного радіо з претензією авторів цієї дати на першість цього радіо на території всієї Сумської області.
До речі, якщо це радіо почалося називатися обласним з 1939 року (рік створення Сумської області), то чи не логічно тоді й сумській обласній газеті «Сумщина» прив’язати святкування свого дня народження до 1939 року? А також всім
установам, які мають статус обласних (музеї, театри тощо), вести свій лік від дня створення області? Але тоді всю історію Сумщини до 1939 року треба викинути на смітник (як, до речі, заявила мені одна молода шкільна вчителька історії(!). Так-так, не дивуйтеся: сьогодні й такі вчать ваших дітей!
Однак, повернімося до теми публікації – про історію власне створення провідного (дротового) радіо на Сумщині.
…Радянська влада ще на початку 1920-х років розуміла, що коли після громадянської війни фактично не було запасів паперу, коли більшість друкарень – розтрощені, а шістдесят відсотків населення уявлення не мають про грамоту, то для такої країни радіо перетворювалось у найголовніший важіль ідеологічного впливу.
Хворий Ленін, який вже не міг зарадити практичному захопленню державної влади Сталіним, слухав, що відбувається в країні через радіо Бі-Бі-Сі. Коли приставлена до нього охорона знайшла радіоприймач, то забрала, не зважаючи на протести Леніна і Крупської.
Отже, розуміння Сталіним того, що треба з одного боку мати вплив на широкі маси, а з іншого – позбавити їх можливості отримувати інформацію з усього світу, і привела до ідеї розбудови контрольованого провідного радіо.
З цією метою будуються радіотрансляційні вежі, які мусили забезпечити приймання і підсилення сигналу і одночасно забезпечити трансляцію радіо Москви на місцеві підсилювальні вузли для провідного мовлення.
Якщо теперішнє керівництво області разом із керівництвом обласного радіо не заперечують, що місто Ромни відноситься до Сумської області, тоді до їхньої уваги наступна інформація.
У роменській газеті «Голос селянина» (№ 32 від 13 липня 1921 (!) року повідомляється, «…заведующий радиостанцией т. Чужко награждается за сооружение радиостанции в Ромнах парой сапог из запасов Укрофбюро и полотном на костюм из запасов Продмесяца» (газета є у Держархіві Сумської області).
Крім того, у роменській газеті «Радянське життя» за 1929-30 роки є декілька публікацій, які стосуються провідного радіо в Ромнах. Вони, зокрема, критично зачіпають роботу самої роменської радіостанції. І хоча у місті на той час
радіотрансляційна мережа має всього лише 100 абонентів, у газеті нарікається на низьку якість трансляції, хоча «гроші беруть справно».
У 1934 році з’являється провідне радіо у Недригайлові. І нарешті у 1935 році провідне радіо, разом із трансляційною вежею появилось у Сумах.
До речі, 2005 року Сумське обласного радіо вже раз відсвяткувало свої 70 років. Але згодом сучасним «історикам» спадає на думку інший «важливий» аргумент: з утворенням 1939 року Сумської області, як адміністративно-територіальної одиниці, Сумське окружне радіо міняє свій ярлик на «обласне». Згідно з логікою сьогоднішніх сумських «ідеологів» від радіо виходить, що історію обласного радіо треба «омолодити». Наплювавши при цьому на реальну історію провідного радіо, але злодійкувато зазіхаючи на право «першого» на території області.
І невже з такою «історією» змиряться роменчани? Це, звісно, справа їхня, але не зважаючи на те, що влада, швидше за все, буде святкувати 2009 року чергову 70-річну дату заснування сумського обласного радіо, ми у липні 2008 року відзначимо його 87-річчя від створення Роменської радіостанції.