№ 9 (117):

Символ українства

Історія і культура

До 194-річчя від дня народження Т.Г. Шевченка

Геніальна творчість і  життєвий шлях Тараса Шевченка, який зумів піднятися від кріпака до академіка гравюри Петербурзької Академії мистецтв, врешті, набагато більше – до речника ентнонаціонального буття та консолідатора українського етносу, зробили його символом українства і одним із найпотужніших чинників у формуванні українських державницьких інтересів.

Його колосальний літературний творчий спадок вражає: 240 віршів, балад, поем, драма «Назар Стодоля» і фрагменти двох незакінчених драм, 9 повістей (із 20 ним написаних, але втрачених), щоденник, автобіографія, 250 листів, археологічні замітки, статті і рецензії, буквар для народних шкіл... Мистецька спадщина Шевченка-художника налічує 835 творів – живописних полотен, рисунків, офортів та ескізів (із них близько 270 не віднайдено). Був він першокласним акварелістом: відомо 210 його акварелей, передусім пейзажів, які за рівнем мистецької досконалості стоять у ряду світових здобутків малярства; блискучим портретистом-психологом, про що свідчать 150 портретів, серед яких – 43 автопортрети; офортистом – відомі шість офортів серії «Мальовнича Україна» та 21 офорт, виконаний в останні роки ландшафтів України, етюдів з натури, виконаних в Аральській та Каратауській експедиціях, які вражають віртуозністю виконання, поєднанням документальності і високою одухотвореністю.Переважну частину своїх творів Шевченко написав і намалював не в Україні, але він зумів і на чужині виразити, відтворити духовний стан свого народу на драматичному етапі його історичного розвитку.

Шевченко – це людина, наділена величезним потенціалом життєвої сили, енергійна, динамічна, надзвичайно активна і приваблива.

Першими справжніми його цінителями були петербурзькі митці та поети, котрі відчули неабиякий творчий потенціал яскравої індивідуальності. Своїм визволенням Шевченко завдячував представникам російської культури – К. Брюллову, В. Жуковському, М. Вієльгорському та інші.

Дні двадцятип’ятирічного Шевченка киплять жадобою пізнання, він читає, студіює французьку мову, в рукописі вивчає «Історію русів». Дні пролітають вихором у яскравому калейдоскопі подій: концерти, літературні салони, прем’єри в театрах, мистецькі вистави. І в той же час його молода душа страждає і думки стають «на папері сумними рядками».

Вимогливий до слова Іван Бунін визнавав, що його серце віддано Україні, і називав його одним із «найталановитіших і найблагородніших людей», «абсолютно геніальним поетом».

18 квітня 1840 р. з’явилась перша збірка поетичних творів «Кобзар», яку підготував до друку Євген Гребінка.

За життя Шевченко потримав у руках ще три видання «Кобзаря» – «Чигиринський Кобзар» і «Гайдамаки» 1844 року, і у 1860 р. – «Кобзар» в оригіналі і в перекладі російською мовою.

Молодий Шевченко створив книгу для свого народу, написану мовою свого народу. З роками принада «Кобзаря» для читача не розвіюється. Щоразу розкриваються його нові глибини, де справжнє джерело мудрості.

Двадцять чотири роки було йому, коли він написав поему «Катерина». Поезія лилась з його душі просто й невимушено. Важко було повірити що це тільки перші творчі кроки майбутнього Кобзаря. Епічна поема «Гайдамаки» була завершена поетом на двадцять шостому році його життя. В поемі гайдамаччина змальована як останнє поривання українського народу здобути свободу, це трагедія доведеного до відчаю гнобленого люду, який у непогамовній жадобі помсти за наругу втрачає моральні перестороги і не зважає на Божі заповіді.

Поет не ідеалізує жодного з національних проповідників, бо наслідки їх діянь невтішні. Весь біль серця Шевченкових струменів через дві України: одну – давню, вільну, козацьку, та другу – покірну, байдужу, країну «оглухлих» і «похилених».

Влітку 1844 р. – після першої поїздки в Україну Шевченко написав свою знамениту, сатиричну поему «Сон». Це – політична поема великої сатиричної сили та органічної пристрасної правди авторського самовираження. Вона стала принципово новим явищем у сатиричній літературі і України, і всієї Росії. Жоден тогочасний письменник Російської імперії не наважився на таке глибинне художнє узагальнення. Поема вразила читача сарказмом, фантастикою і зболеним гнівом, картиною великого людського божевілля, сценами генеральського мордобитія та тріумфу самодурства і кривди, в якій тоне маленьке людське життя.

Протягом жовтня-грудня 1845 р. поет написав 15 вражаюче самобутніх, політично гострих творів: цикл «Давидові псалми», «І мертвим, і живим...», «Маленькій Мар’яні», «Холодний Яр», «Минають дні, минають ночі», «Три літа» тощо.

В цей період він завершив поему «Кавказ», в якій як ніхто спромігся на вистражданий осуд політики великодержавного шовінізму проти народів Кавказу. «В історії світової літератури, – на думку Івана Дзюби, – небагато знайдемо прикладів, щоб поетичний твір півтора століття не втрачав своєї політичної злободенності і моральної гостроти, звучав так, ніби породжений нинішнім станом суспільства».

Будучи тяжко хворий, на грані життя і смерті він звертається до співвітчизників із пророчим «Заповітом». Поетові було тридцять один рік.

У тому гіркому келиху страждань, який довелося впродовж життя йому  випити, найгіркішими краплями були саме ті, що отруювали його зранену свідомість на схилі літ – відсутність родинного вогнища, самотність.

Так, Шевченко – геній. Але читаючи біографічні дослідження, спогади про нього, усвідомлюєш, що це був одночасно і цілком земний, людяний, простий у доброму народному розумінні чоловік. Любив дітей – при найменшій нагоді грався з ними, обдаровував. Кохав вродливих небуденних жінок. Не цурався чарки, компанійського товариства. Тобто, був повнокровною, нормальною людиною, яка тільки й здатна на справжні вчинки, епохальні духовні осяяння і відкриття.

Не треба робити з Шевченка ікону, він нею не був і не хотів бути. Підсолоджена, примітивна ідеалізація лише відлякуватиме від нього потенційних, надто юних, читачів.
Але сьогодні помічається найчастіше інша крайність: намагання за допомогою найпідліших вигадок і підтасовок очорнити, знеславити нашого найвидатнішого земляка. Допускати такого приниження ніяк не можна. Бо це фактично гостра зневага кожного з нас, удар у серце України.

Зрозуміло, ці жалюгідні герострати швидко, з ганьбою відійдуть у минуле. А геній найбільшого поета нашої землі залишиться назавжди. Безсумнівна геніальність Шевченка, отой «огонь в одежі слова» виявляється насамперед у його пророчому таланті.