№ 10 (118): На Сумщині відзначили 120-річчя А. Макаренка
Урочистості розпочалися 12 березня з ранкового мітингу та покладання квітів до пам’ятника Антону Макаренку біля Сумського державного педагогічного університету, який носить його ім’я.
Тут зібралися освітяни, науковці, педагоги, студентство.
Урочистості продовжились на батьківщині Антона Макаренка – місті Білопілля. Тут покладено квіти до його пам’ятника, організовано відвідини музею земляка. По обіді у Лебединському педагогічному училищі імені А. Макаренка відбулись урочистості за участю представників керівництва області.
Крім того, розпочала свою роботу Всеукраїнська науково-практична конференція «Педагогічна спадщина А.С. Макаренка в контексті сучасної гуманітарної освіти» на базі Сумського державного педагогічного університету ім. А.С. Макаренка, повідомляє прес-служба Сумської ОДА.
ДОВІДКА
Народився Антон Семенович Макаренко 13 березня 1888 року в м. Білопілля. У 1896 році Антон вступив до Білопільського двокласного залізничного училища, а з осені 1901 року навчався у Кременчуцькому міському 4-х класному училищі. Він також закінчив однорічні педагогічні курси, які готували вчителів для початкових класів.
У перші роки своєї вчительської діяльності А.С. Макаренко навчав дітей робітників арифметики, географії, малювання та російської мови. А.С. Макаренко працював у школі багато і наполегливо. Для нього стало потребою завжди бути у товаристві дітей. Із золотою медаллю Антон Семенович закінчив Полтавський учительський інститут. Декілька років працював в училищі при інституті.
З вересня 1920 року недалеко від Полтави у с. Ковалівка створив і очолив трудову колонію для неповнолітніх правопорушників, де на практиці застосував цілісну, теоретично обґрунтовану систему виховання трудового дитячого колективу. З червня 1927року А.С. Макаренко брав участь у створенні дитячої трудової комуни в селищі Куряж (передмістя Харкова). Він сполучав роботу в колонії і комуні, але у вересні 1928 року залишив колонію і розгорнув свою педагогічну діяльність у комуні, удосконалюючи раніше вироблену методику і систему виховання. Вихованцями в нього були сироти, безпритульні, правопорушники.
А.С.Макаренко – видатний педагог-новатор і письменник. Він обґрунтував і збагатив теорію розумового, фізичного, морального, естетичного та сімейного виховання. Серед найголовніших напрямів формування особистості вважав трудове виховання. Його школа – комуна відмовилась від державного фінансування, а існувала на самоутриманні.
Його вихованці відвідували заняття в школі, технікумі. Чотири години працювали на виробництві: випускали складну продукцію – фотоапарати та електроінструменти. Більшість фотографій із життя комуни зроблені самим А.С. Макаренком. Господарство комуни давало прибуток. На кошти комуни побудовано два заводи, декілька житлових будинків для комунарів та персоналу.
Найбільш відомі його твори на педагогічну тематику: «Марш 30-го року», «ФД-1», «Педагогічна поема», «Шляхи покоління», «Прапори на баштах», «Книга для батьків».
|