№ 12 (120):

Як навчитись відкладати гроші навіть за невеликих доходів?

Прес-колаж

Василь Заощадливий

У мене є дві новини, погана і хороша.
 
ПЕРША – ПОГАНА

Багато хто з нас одержує скромні доходи, живе «від зарплати до зарплати», деякі місяці навіть бувають «довшими від зарплати» і доводиться влазити в борги.

Про яке відкладання грошей може йти мова, коли доводиться обмежувати себе в найнеобхіднішому? Але, спілкуючись із людьми із середнім і навіть високим, за нашими мірками, доходом, я з подивом дізнаюся, що і їм частенько не вистачає грошей «на найнеобхідніше».Крім того, читаючи західних авторів, дізнаюся, що й «у них» життя «від зарплати до зарплати», а то й у борг – явище звичайне. Отже, звичка витрачати всі зароблені гроші – звичка загальнолюдська.

ТЕПЕР НОВИНА ХОРОША

Оскільки звичка витрачати всі зароблені (і навіть більше) гроші – усього лише звичка, її можна замінити іншою звичкою. Відкладати гроші з будь-яких, навіть найменших доходів.

НУ ЯК, ПОЧИНАЄМО?

Визначте мету. Навіщо вам потрібні відкладені гроші. Згадайте всі свої мрії і виберіть таку, заради якої варто потерпіти психологічну «ломку» хоча б місяці два. Якщо ви цього не зробите, мотивація швидко пропаде та відкладена сума знову буде витрачена на «невідкладні потреби».

Просто почніть відкладати невеликий відсоток (рекомендується не менше 10 %) із всіх, абсолютно всіх ваших доходів. Відмовки не приймаються! Звичайно, бувають форс-мажорні обставини, але якщо життя тече звично, це правило виконується неухильно.

Коли набереться невелика сума, обов’язково відкрийте депозитний рахунок у банку. Обов’язково зі складним відсотком.

Складний відсоток – це коли після певного часу на вкладену суму нараховуються відсотки, додаються до «лежачої на рахунку» суми, і відсотки в наступному періоді будуть «капати» уже із загальної суми.

Зробіть рахунок з відкладеними грішми максимально недоступним. По-перше, не буде спокуси зняти їх при різних фінансових труднощах, по-друге, відсотки по таких депозитах вищі.

Якщо ви виплачуєте борг по кредиту, то, припинивши виплачувати, просто відкрийте депозит і перераховуйте ту ж суму на цей рахунок. Ви вже звикли обходитися без цих грошей, так нехай вони краще йдуть на... дивіться пункт 1.

Якщо вам схотілося купити щось велике, гарне і дороге, відмовтеся від покупки хоча б на добу. А краще на тиждень. Загалом, чим довше, тим краще. Перша ейфорія пройде, пекуче бажання ухнути купу грошей зміниться більш-менш логічним міркуванням. Чи потрібно вам це? Якщо ви в результаті героїчних зусиль вирішили, що ні, похваліть себе. Таке не кожний може! І відправте 10% від суми передбачуваної покупки на депозит. Не будьте жадібними, ви заощадили 100%!

Учіться розплачуватися готівкою! Розплачуючись кредиткою, ви переплачуєте до 15%. Подолавши у собі бажання розплатитися кредиткою, відправте 10% від суми покупки на депозит.

Ведіть облік дріб’язків! Просто записуйте цілий тиждень всі свої дрібні покупки. Наприкінці тижня проведіть аналіз цих покупок і подумайте, від чого можна відмовитися. Такі дріб’язки завжди є. А зекономлені гроші – на депозит.

Користь від цієї дії потрійна. По-перше, побачите, яка величезна сума йде на так звані «дріб’язки», по-друге – заощадите, по-третє – гроші відкладете.

Якщо ваші доходи різко збільшилися, не поспішайте різко змінювати стиль життя. По-перше, ви можете не розрахувати і влізти в великі борги. По-друге, ви вже жили на меншу суму і нічого, не вмирали. Обживіться, звикніть. А із суми «збільшення» відсотків 30, а то й 50, кладіть на депозит.

Звичайно, можна придумати ще багато способів відкласти гроші.