№ 13 (121): Заражене повітря, погодні зміни: як їм протистояти
7 квітня – Всесвітній день здоров’я
Ще Гіппократ попереджав: «Будь особливо уважним при зміні погоди, в цей період уникай кровопускань, припікань і не берися за скальпель».
У наш час факти впливу погоди на людей вивчаються вченими найрізноманітних спеціальностей. Група європейських учених на замовлення урядів протягом 4-х років вивчала всі факти нещасних випадків на дорогах. Результати були дещо несподіваними: число аварій підскакує не в дощ і туман, а коли дуже жарко або холодно.
ШКІДЛИВІ РЕЧОВИНИ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я
Людина в середньому споживає на добу лише приблизно 1 кг їжі і 2 л води. Повітря ж йому потрібно близько 25 кубічних метрів. На жаль, повітря, яким ми дихаємо, нерідко містить шкідливі для здоров’я домішки. Зараз люди, особливо містяни, живуть в атмосфері, що містить часом в 1 куб. см повітря понад 10 тисяч різного роду частинок: це – пил, бактерії, віруси, біологічні домішки, продукти неповного згорання автомобільного палива і природного газу, дим та інші шкідливі речовини. Враховуючи, що людина проводить 70-80% часу усередині приміщення (а діти, люди похилого віку і хворі люди – значно більше), якість повітря житлових приміщень впливає на здоров’я людини.
ЯКИМ ЖЕ ЧИНОМ ДІЮТЬ НА НАС ХІМІЧНІ РЕЧОВИНИ?
Терміном «дегазація» позначають виділення (випаровування) молекул з матеріалу в повітря. Чим більше відбувається дегазація, тим гірше для вашого організму, оскільки ці молекули проникають у ваш організм і можуть бути причиною його ушкодження. З твердих матеріалів дегазація менша, ніж з м’яких. З усіх, створених людиною матеріалів, найменша дегазація – лише з керамічної плитки.
Хімічні речовини можуть бути причиною не тільки кашлю, чхання, роздратування очей, але і серйозніших наслідків м’язових болів, роздратування і алергії.
ЧИМ ЖЕ МИ ДИХАЄМО?
З 20 померлих на Землі один є жертвою смогу. За даним Всесвітньої організації здоров’я від смогу гине в три рази більше людей, ніж в дорожніх аваріях. Головним джерелом утворення смогу є транспорт, потеплення клімату і промислові підприємства. У Західній Європі щорічно від забрудненого повітря вмирають 40 тисяч чоловік. Стільки ж людей вмирають від раку легенів і простати.
МЕТЕОЧУТЛИВІСТЬ
Експерти в області медичної метеорології, що вивчають зв’язок між погодою і людським організмом, переконані, що багато хто з нас успадкував від далеких предків захисний рефлекс, завдяки якому люди в давнину дізнавалися про майбутні різкі зміни погоди. Навіть виник спеціальний термін – «Метеочутливість». Пусковим механізмом може служити тривалий дощ, сильний вітер, низький атмосферний тиск, холод, спека, а також різка зміна погоди.
Симптоми різні: депресія, порушення сну, втома, понижена концентрація уваги, загострення серцево-судинних захворювань.
МЕТЕОЧУТЛИВІСТЬ І ЛІКУВАННЯ
При захворюваннях, схильних до спастичних метеореакцій, застосовуються судинорозширювальні засоби, седативні препарати, масаж шиї і плечового поясу, а також заспокійливі процедури. При захворюваннях, схильних до невротичних метеореакцій, призначаються анальгетики, препарати, що заспокоюють нервову систему.
Одним з постійних симптомів за метеотропних проявів є больовий синдром: головний біль, біль в області серця, суглобах, в області шлунку, очні болі. Для зняття больового синдрому призначають анальгетики, спазмолітики, гірчичники на потиличну область, гарячі ножні ванни.
ДЕ ПРОВЕСТИ ВІДПУСТКУ
Люди, що страждають на гіпертонічну або ішемічну хворобу і тим, хто переніс інфаркт, бажано планувати літній відпочинок в межах тієї області, де людина живе. Зміна клімату може викликати підвищення тиску і навіть гіпертонічний криз.
При підвищенні функції щитовидної залози не можна загоряти, і поїздку до моря слід намітити на нежарку пору року.
Хворим природженим гіпотиреозом (нестача гормонів щитовидної залози) сонячні ванни, навпаки, показані.
Гіпотонікам можна відпочивати в горах і на морі. Проте важливо пам’ятати, що люди із зниженим артеріальним тиском погано переносять далекі переїзди і різкі зміни погоди.
Морське убережжя – краще місце для тих, хто має захворювання носоглотки: хронічні риніти, фарингіти, тонзиліти.
Потерпаючим від бронхіальної астми піде на користь відпочинок в горах. Чисте гірське повітря надовго позбавить від нападів.
При хронічному бронхіті рекомендуються поїздки як в гори, так і на морі.
Морське повітря, насичене частинками мінеральних солей, і сухе гірське зміцнюють дихальну систему, благотворно впливають на здоров’я літніх людей. Їм підходить також лісисте повітря, збагачене озоном і смолянистими речовинами.
Морське побережжя – краще місце для тих, у кого є захворювання носоглотки: хронічні риніти, фарингіти, тонзиллиты.
Страждаючим захворюваннями органів травлення – хронічним гастритом, панкреатитом, холециститом, виразковою хворобою, бажано провести відпустку біля джерел мінеральних вод.
Лікування мінеральними водами ефективно і при захворюваннях нирок, порушеннях обміну речовин (виснаженні, ожирінні, цукровому діабеті). Проте під час загострення поїздку краще відкласти.
За матеріалами Сумського обласного центру здоров’я
|