№ 15 (123): Трансгенних продуктів дедалі більшає
 Про це говорять результати перевірки «Укрметртестстандарту». Лабораторія «Укрметртестстандарту» надала останні аналізи продуктів харчування. Фахівці лабораторії з’ясовували, в яких товарах містяться генномодифіковані організми (ГМО). Молекулярна лабораторія при «Укрметртестстандарті» проводила в першу чергу аналіз пельменів і варених ковбас відомих вітчизняних виробників. Третина випробуваних продуктів містила ГМО, адже не секрет, що виробники додають у вищеперелічені продукти сою, яка і піддається генній модифікації. Самі ж виробники всіляко відхрещуються від звинувачень. Хоча шкода трансгенів стовідсотково не доведена, продукти, що містять ГМО, сприймаються споживачем негативно. Тому виробникам інформація про наявність трансгенів в їхніх продуктах – не дуже вигідний піар.
Поки українці їдять «мутантів», власті не поспішають уберегти своїх громадян від шкідливої продукції. Історія з введенням маркірування продуктів харчування, які містять ГМО, тягнеться вже другий рік.
Ще 1 серпня 2007 року Кабмін прийняв постанову, згідно з якою з 1 листопада мало бути введено маркірування трансгенних продуктів із вмістом ГМО вище 0,9%. Проте в кінці жовтня з ініціативою відміни цієї ухвали виступило... Міністерство охорони здоров’я. Чиновники пояснювали цей крок тим, що введення маркірування перешкодить вступити Україні до Всесвітньої торгової організації.
Тоді журналісти з’ясували, що за відміну маркірування у складі робочої групи по вступу у ВТО виступали США. Що, загалом, недивно, адже Америка входить в п’ятірку країн-лідерів по вирощуванню генно-модифікованих організмів.
У результаті 21 листопада уряд Януковича взагалі відмінив введення маркірування. Цією ж ухвалою Мінохоронздоров’я, Держспоживстандарту, Мінагрополітіки, Міністерствам освіти, науки і охорони навколишнього середовища було доручено до 25 грудня 2007 року розробити законопроекти з маркірування продуктів харчування з ГМО. Що не було зроблене з огляду на зміну уряду. З питанням, коли український споживач купуватиме «чисті» продукти, київськіжурналісти звернулися до всіх відповідальних відомств.
У Держспоживстандарті їх повідомили, що проект ухвали про маркірування вже давно розроблений і документ вже навіть двічі направляли на узгодження всім профільним міністерствам.
Після внесення всіх правок, 22 лютого 2008 року, проект ухвали був направлений в Кабінет міністрів. Але уряд із незрозумілих причин не поспішає виносити цей документ на своє засідання.
|