№ 16 (124):

Десять способів зменшити квартплату

Прес-колаж

ЕкономіяУже дорогим минулого року стало життя для сумчан, які почали платити удвічі, утричі і так далі дорожче за комунальні послуги. Якщо раніше двокімнатна квартира обходилася господарям в середньому в 250, то зараз – у 500 гривень.
  
А оскільки той, хто багато платить, повинен знати, як економити (за що платить – тема іншої статті), то журналісти скрупульозно перерахували всі показники комунальних служб, щоб знайти можливість платити по рахунках менше і при цьому ні в чому собі не відмовляти. Ось декілька способів заощадити в комунальних дрібницях, не уславившись при цьому безнадійною скнарою.


КАНДЕЛЯБРОМ ПО ПРИЛАДУ
  
Щоб заощадити 30-75 грн в перший же місяць перемін, варто замінити лампочки розжарювання на енергозбережні люмінесцентні. Економія убивча: 50-80%, причому такі лампи набагато надійніше звичайних. Обійдеться це задоволення в 11-24 грн за одну лампу нашого виробника, імпортні в півтора-два рази дорожчі. Але витрати окупаються за 3-6 місяців. Щоб дійсно економно витрачатися на електроенергію, доведеться навчитися рахувати кіловати, час і гроші.
  
Скажімо, електроплита з трубчастими нагрівальними елементами на корисну роботу витрачає 70% споживаної енергії, а плита зі штампованою сталевою конфоркою – всього 55%, решта енергії йде на нагрівання.
  
Якщо днище каструлі рівне діаметру конфорки, то плита не працюватиме вхолосту. Ще розумніше витрачає енергію вбудована техніка, де і плита і духова шафа працюють незалежно один від одного. Економити енергію під час приготування їжі найвигідніше за допомогою скороварок, та й для здоров’я корисно.
  
У кого газова плита, тому, наприклад, без потреби мати електрочайник. Зазвичай у таких чайників велика потужність – 2000 ватт, все одно, що одночасно включити в електромережу дві-три праски.
  
До речі, щоб не намотувати кіловати чайником, краще гріти саме стільки води, скільки необхідно в даний момент, і обов’язково видаляти накип, який, як не дивно, споживає частину електроенергії на власне нагрівання.
  
Праски теж техніка ненажерлива. Добре, якщо є терморегулятор і вимикач на ручці, та і функція відключення досягши заданої температури не перешкодить.
  
Найпростіший спосіб економії електроенергії – купувати побутову техніку класу А або В. У цьому випадку не доведеться стояти з секундоміром в руках, засікаючи скільки часу ви порпаєтесь у морозильній камері, проводячи археологічні розкопки їстівного у вічній мерзлоті. Адже якщо температура в камері піде вгору, компресор негайно задовольнить свої енергоапетити.
  
Звичайно, ціну перших букв алфавіту врахували у вартості пилососа, чайника, холодильника, пральної машини, плити, та зате дорогий електроприлад здатний працювати в економному режимі. Хай і більше його потужність, але справиться із завданням він значно швидше, з’ївши при цьому все-таки менше електроенергії, ніж дешевший і менш могутніший прилад.
  
Особливо це важливо взимку, коли в квартирі включений калорифер. Хоча тепло вигідно економити, замінивши звичайні вікна на склопакети, а старі двері – на нові, не завадить зробити по можливості «енергозберігаючий» ремонт: хоч би на зиму утеплити вікна і двері, через які тікає до 40% тепла. Неутеплені балконні двері, наприклад, можна порівняти з діркою в стіні діаметром 20 см.
  
Якщо поставите лічильники на гарячу і холодну воду, то позбавите себе від необхідності платити за сусіда, у якого великі борги по квартплаті, за воду, що витікає з прогнилої труби у підвалі і так далі. Та і на власному досвіді неважко переконатися, що троє дорослих людей, що не уявляють собі життя без уранішнього контрастного душу, не здатні витратити за місяць одну людинонорму, виведену по калькуляції ненажерливого Водоканалу.
  
Сім’я з трьох і навіть чотирьох чоловік на водні процедури і прання витрачає щомісяця близько 3-6 кубометрів гарячої і холодної води. Причому, на одну людину! Але завдяки лічильникам тільки на воді вдасться заощадити міні-мум 50-80 грн., оскільки чиновники чомусь рахують воду більше, ніж вона витратилася в реальності. Окупить себе цей облік вже наприкінці першого півріччя.
  
У власних експериментах журналісти встановили ще одну закономірність. Якщо злегка недозакрутити кран і залишити збігаючу цівку, можна націдити стільки води, скільки потрібно про запас, а головне – безплатно: скільки завгодно довгий капіж такої цівки лічильниками не враховується.
  
Перед тим як ви дорікнете журналістам у економічному маразмі, спробуйте дати відповідь, скільки води витікає, нехай навіть і маленькою цівкою, поки ви чистите зуби? Мінімум чотири літри вранці і стільки ж увечері (помножити на кожного члена сім’ї). Тим часом навіть в Асоціації стоматологів підтвердять, що 200-250 грамів води кімнатної температури достатні для однієї зубної процедури.
  
У місяць виходить 15 л проти 180 л, та ще помножте на кількість тих, що проживають у квартирі. Відчуйте різницю в 43 копійки тільки на процедурі чищення зубів одного члена сім’ї! А якщо навчитися по-європейськи мити руки і посуд... Головне – придбати пробку для раковини за 10 грн або пробку-автомат – 100-150 грн.
  
За допомогою такої невитіюватої штуки можна перемити весь наявний в будинку посуд в 3-5 літрах теплої води (і потім прополоснути) замість того, щоб витрачати не менше трьох літрів на одну тарілку. Таким чином заощадити можна не менше 30 грн в місяць. Це, звісно, за умови, якщо у вас – лічильник води.

ОДНОРУКИЙ РЕЖИМ
  
Добрий геній конструкторської сантехнічної думки продумав декілька невитіюватих деталей, що дозволяють не тільки економити водні і енергоресурси планети, але і отримувати задоволення. Купивши лієчку для душу, можна побалувати себе бульбашками або дощовими краплями, а то і зовсім гідромасажем.
  
Розпилюючи воду в різних режимах, «розумна» лієчка економно витрачає воду і здатна справитися навіть з найслабкішим натиском води. Такий душ дешевше в півтора рази. Встановивши змішувач з термостатом, наприклад у ванну, можна відразу отримувати струмінь води найсприятливішої температури (38°), і не витрачати від 2 до 15 л кожного разу, поки в потрібному співвідношенні температур змішаються потоки гарячої і холодної води.
  
Однорукий змішувач кожного разу економить мінімум 5 л води: поки відкручуємо другий баранчик, втрачаємо воду з першого. А в однорукому змішувачі відразу можна задати бажану температуру. На кухні краще встановити однорукий змішувач з обмеженням, щоб кожного разу економити мінімум 30% води, не дозволяючи їй хлинути усім напором.
  
І варто відразу вибирати змішувач з автопробкою. Краще за шведську і німецьку сантехніку в наших супермаркетах не знайти. У півтора рази дешевше сантехніка болгарського виробництва. А ось китайську брати не радять: вона хоч і дешевше, але в користуванні дорожче обійдеться.