№ 16 (124):

Чим "годувати" хребет

Медицина і здоров’я

Смажена рибаМИ Є ТИМ, ЩО МИ ЇМО
  
Ще стародавні єгиптяни стверджували, що всі недуги – від неправильного харчування. Проте, це не означає, що треба негайно відмовитися від своїх пристрастей в їжі. Правильне харчування – зовсім не синонім самокатування. Просто запам’ятайте, що хребту корисно, а що завдає йому шкоди, і робіть висновки.

«НІ» – ШКІДЛИВИМ ЗВИЧКАМ
  
Від куріння бажано відмовитися. Нікотин звужує просвіт судин і капілярів, що проходять поряд з хребтом, і таким чином позбавляє міжхребцеві диски повноцінної кількості кисню, який розносить кров.

РЕВІЗІЯ В МЕНЮ
  
Спершу поставте мету виключити з меню більшість консервованих продуктів. Краще замініть їх замороженими, в яких немає ні солі, ні цукру, ні яких-небудь інших консервантів. 


Не зациклюйтесь тільки на звичних чашці кави або чорного чаю. Вживайте чаї на травах (валеріані, м’яті, материнці). Або – на глоді, шипшині, звіробої тощо – кому, що подобається. Проте, і зловживати трав’яними чаями не слід. Робіть перерви в один-два тижні. Тим часом, пийте чисту, негазовану воду. Пийте також соки. Для суглобів, наприклад, найбільш корисний сік грейпфрута. Він виводить надмірну рідину з кісток і суглобових пазух, якщо випивати по півсклянки соку три рази на день після їжі. Не забувайте також про компоти та кисилі.
  
Не зловживайте сіллю, цукром, гострими приправами, наваристими бульйонами, смаженими стравами. Віддайте перевагу відварному мясу, рибі, овочам з фруктами, хлібу з висівками, пророщеному зерну, молочним супам і різноманітним кашам.

БУДІВЕЛЬНА «ЦЕГЛА»
  
Вегетаріанцям необхідно знати, що центральне ядро міжхребцевого диску складається виключно з білкових речовин, здатних миттєво накопичувати воду і так же само миттєво її втрачати. Ця якість необхідна хребту, щоби протистояти навантаженням. Причому, для синтезу повноцінних білків важливі амінокислоти, що містяться тільки у м’ясі, птиці, рибі, молоці й сирі, тобто винятково у продуктах тваринного походження. А ось в рослинних білках бракує як мінімум двох амінокислот для хребетного «будівництва» і «ремонту».

КОРИСНО ЗНАТИ
  
Зазвичай до 18-20 років завершується процес формування кісткової системи і опорно-рухового апарату в цілому. Якість цього процесу багато в чому залежить від стану організму і особливостей його зростання. У будь-якому випадку надмірні навантаження на опорно-руховий апарат організму, що розвивається, а так само як і нераціональне харчування украй шкідливі.

ВСЬОГО ПОМАЛУ
  
Для нормального функціонування хребта необхідні також жири (у невеликій кількості). І звичайно, вітаміни. Особливо А, D, E, які засвоюються саме в поєднання з жирами. Тому в меню завжди мають бути рослинна олія і вершкове масло.
  
Тканини міжхребцевого диска постійно оновлюються. Цьому процесу сприяють мінерали і вітаміни групи В (в першу чергу В1, В2 і В12). До речі, при нападі радикуліту і загостренні остеохондрозу ін’єкції цих вітамінів допомагають полегшити болі.