№ 23 (131):

Головні проблеми вирощування цибулі

Медицина і здоров’я

Аби здобути щедрий урожай цибулі ріпчастої, досвідчені городники завжди дбали про гарний насіннєвий матеріал та добре заправлений добривами ґрунт. Але в наш час цього виявляється замало, бо дедалі ширяться різноманітні шкідники, яких у цибулі чимало.


ЦИБУЛЕВА МУХА. Це – комаха завдовшки 6-7 мм. Зимує в стадії лялечки в ґрунті на глибині 10-20 см. Вилітає у другій половині квітня – на початку травня і невдовзі починає розмножуватися. Із яєць вилуплюються личинки, які вгризаються в рослину в основі листя або з боку денця, і до закінчення розвитку перебувають усередені цибулини, живлячись її тканинами. Найбільшої шкоди цибулині завдає перше покоління мухи у травні – першій половині червня.

ЦИБУЛЕВА ЛИСТОБЛІШКА. Комаха темно-зеленого кольору, завдовшки 2-2,5 мм. У травні починає відкладати яйця на листя цибулі. Через 7-20 днів, залежно від температури довкілля, відроджуються личинки, які висмоктують сік з листя. Відтак воно має покручений вигляд, суху верхівку.

ЦИБУЛЕВА МІЛЬ. Метелики літають у травні. На 5-7 день після відкладання яєць вилупляється гусінь, яка виїдає паренхіму листків, залишаючи цілою лише шкірку.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ. Застосовують обприскування посіві цибулі робочим розчином препаратів «Антижук», «Конфідор», «Актора», «Децис Профі». Під рослини, які ушкоджені, зорема, цибулевою мухою, підливають системні препарати з концентрацією 0,2 %: 2 г «Антижука» на 10 л води.

ХВОРОБИ. Найбільш дошкульна – несправжня борошниста роса або пероноспороз, при якому збудником хвороби є грибок. Проявляється здебільшого через 3-4 тижні після садіння. Уражені рослини відстають у рості, листя жовтіє і засихає. У вологу погоду покриваються сірувато-фіолетовим нальотом.

ЗАХОДИ БОРОТЬБИ. У період вегетації рослини обприскують робочим розчином препаратів «Ридоміл Голд», «Альєтт», «Цибулинка», «Квадріс». Перше обприскування – у фазі 3-4 листків, далі – у міру потреби через 10 днів.