№ 43 (151):

Понад два мільойни гривень - у "податкових ямах"

Актуалії

У той час як у країнах Європейського союзу лише 2-4 відсотка від загального збору з податку на додану вартість складають крадіжки цього податку, то в Україні цей відсоток сягає 15.

Зменшити цю цифру податківці можуть за допомогою аналізу розбіжностей, які виявлені при автоматизованому зіставленні розшифровок податкових зобов’язань та податкового кредиту в декларація з ПДВ. Інакше кажучи – відпрацьовуючи так звані "податкові ями", тобто фірми, які крадуть ПДВ та зникають. Такі підприємства безпосередньо формують податковий кредит зареєстрованим платникам ПДВ, які є так званими "транзитерами", та, в свою чергу, дають змогу отримати "податкову вигоду" платникам ПДВ реального сектору економіки. Вони не декларують та не сплачують до бюджету належні податкові зобов’язання з ПДВ, а створені для отримання "податкової вигоди" – виконують роль "податкових ям".


У вересні 2008 року за серпневий звітний період відділом обробки податкової звітності Державної податкової інспекції в м. Суми прийнято 2032 декларацій з ПДВ фізичних та юридичних осіб. Незважаючи на відсутність законодавчо закріпленого обов’язку платників податків надавати звітність в електронному вигляді, 1040 суб’єктів підприємницької діяльності звітували саме таким способом, в тому числі 380 по E-mail.

При цьому 1696 поданих декларацій отримано з розшифровками податкових зобов’язань та податкового кредиту у розрізі контрагентів (додатком 5). Після детального аналізу податківці виявляють найбільші "податкові ями" та передають дані до податкової міліції для проведення перевірки на предмет наявності ознак фіктивного підприємництва, ухилення від сплати податків та інших злочинів.

У ході аналізу за серпень 2008 року відібрано 626 платників податків для проведення камеральних перевірок, у яких виявлені розбіжності при звірці показників податкової звітності контрагентів, внаслідок яких задекларовано податкових зобов’язань менше, ніж податкового кредиту. Крім того у п’ятьох представників бізнесу проводяться позапланові документальні перевірки, за наслідками двох з яких до бюджету донараховано близько 92,7 тисяч гривень. Працівниками податкової міліції ДПІ в м. Суми виявлено 31 суб’єкт господарської діяльності з ознаками "фіктивності", а стосовно троьх користувачів "податкових ям" порушені кримінальні справи. Завдані збитки державі оцінюються у сумі близько двох мільйонів гривень.