№ 46 (154):

Сімдесят відсотків українців відчули кризу

Перша шпальта

Понад 70% українців бояться істотного зниження рівня життя або втрати роботи в результаті економічної кризи. Про це свідчать передані УНІАН результати дослідження, проведеного Інститутом проблем управління імені Горшеніна.

В інституті зазначають, що це був другий етап дослідження, результати якого дозволили виявити, як змінилися споживчі можливості українців порівняно з жовтнем цього року, коли відбувся перший етап дослідження.

Згідно з результатами опитування, більшість респондентів вже відчули на собі або на членах своєї сім'ї підвищення цін (69,2%), близько чверті опитаних почали більш економно ставитися до своїх витрат (23,8%); окрім цього, частина українців зіткнулася із затримкою виплат зарплати (15,3%) або навіть з її зниженням (9,6%). Відповідно перша хвиля економічної кризи вплинула на доходи українців, примушуючи їх переглянути своє фінансове планування.


Аналізуючи дані телефонного опитування, експерти Інститута Горшеніна дійшли висновку, що матеріальна впевненість середньостатистичного українця похитнулася. Так, порівняно з минулим місяцем, сукупна частка тих, хто вважає себе відносно забезпеченим, зменшилася з 75,2% в жовтні до 68,2% в листопаді; відповідно збільшилася сукупна частка тих, хто у фінансовому плані «зводить кінці з кінцями», з 17,5% в жовтні до 24,6% в листопаді. Разом з тим рівень доходів близько половини респондентів не змінився, проте, порівняно з минулим місяцем, спостерігається негативна динаміка до зменшення цієї частки людей з 55,1% до 48,9%.

Також в інституті зазначають, що спостерігається цілком закономірна тенденція – чим менший рівень доходу, тим більше відчуваються наслідки зростання цін. Проте якщо незабезпечені респонденти мають намір економити переважно на продуктах харчування (64,1%), одязі (38,8%) і медикаментах (14,7%), то заможніші верстви населення економитимуть на відпустках (24,4%) і розвагах (22,2%).

Згідно з результатами дослідження, більшість опитаних (39,6%) витрачають на продукти харчування від чверті до половини сімейного доходу, тому зростання цін на продукти харчування змусить людей більш раціонально планувати свої витрати. Водночас більшість респондентів не вірять в те, що наслідками економічної кризи будуть голод і дефіцит товарів. Ця теза підтверджує і той факт, що тільки 22,1% опитаних мають намір найближчим часом робити продуктові запаси, а можливість виникнення голоду в результаті економічної кризи викликає стурбованість тільки у 12% респондентів. Крім того, 37,3% опитаних вважають, що в умовах кризи слід ввести продовольчі картки для малозабезпечених верств населення.

Перший етап дослідження "Пульс кризи" проводився з 22 по 25 жовтня 2008 року.