№ 48 (156):

Знову – про "податкові ями"

Право і закон

"Податкова яма"  – це підприємство з ознаками фіктивності, яке, виписуючи податкові накладні, надає можливість своїм контрагентам формувати затратну частину і податковий кредит, при цьому не декларує валового доходу і податкових зобов’язань та не сплачує їх до бюджету.Зазвичай "податкові ями" мають статус діючих підприємств, з відсутністю основних засобів, мізерним статутним фондом. Засновником, директором та головним бухгалтером у таких підприємств є, як правило, одна і та сама малозабезпечена особа. Реєструються такі підприємства в різних регіонах України. За юридичною адресою реєстрації знаходиться так званий "представник" підприємства, який виконує лише функцію секретаря та подає до органів державної податкової служби заповнені і підписані звітні документи, а посадові особи зазначеного підприємства уникають явки до податкових органів, переховуються від слідчих та оперативних праці­вників.

Про наявність таких "податкових ям" податківці дізнавалися під час планових та позапланових документальних перевірок легальних платників податку, перевірок оперативної інформації, але до вжиття відповідних заходів реагування підприємство з ознаками фіктивності встигало збанкрутувати або ліквідуватись за рішенням власників, уникаючи при цьому відповідальності.

Але запроваджена у квітні поточного року система автоматизованої розшифровки податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ платників податку у розрізі контрагентів дозволяє виявляти зазначену категорію підприємств майже в режимі он-лайн.

Шановні платники податків, ДПІ в м. Суми застерігає вас від спілкування з фірмами – "податковими ямами" і радить ретельно перевіряти своїх нових ділових  партнерів на доброчесність у сплаті податків.

Прес-служба ДПІ у м. Суми