№ 10-11 (167-168):

Як отримати податковий кредит?

Право і закон Маю іпотечний кредит.
Як отримати податковий?


Податки існували завжди, починаючи з найдавніших часів, причому найрізноманітні. Вони вводилися на такі речі, що й згадати смішно: на сіль, наприклад, чи на вино, навіть на повітря (був і такий податок, який платили домовласники у Візантії за перевищення будівлею встановлених розмірів). А без податку на доходи державі зовсім неможливо існувати.


З давніх-давен податок з доходів удосконалювався, і нині справляється з фізичних осіб за однойменним Законом України. Понад те, нинішнім законодавством передбачено право фізичної особи зменшити свій оподатковуваний дохід на деяку частину сплачених коштів. Це так званий податковий кредит.

На сьогодні актуальним є питання включення до податкового кредиту частини суми процентів за іпотечним житловим кредитом. В зв’язку з тим, що триває кампанія декларування громадян, ця тема найбільше цікавить платників податків.

Іпотека – це застава нерухомого майна, яке залишається у володінні іпотекодавця. Для того, щоб фінансовий кредит був визнаний іпотечним житловим кредитом потрібно такі умови:

– цільове призначення кредиту – придбання (будівництво) житла;
– строк кредиту – не менше п’яти повних календарних років;
– житло, що придбається у власність, передається кредитору в заставу.

Обмеження права платників податку на отримання податкового кредиту

Податковий кредит може бути застосовано виключно резидентом, що має індивідуальний ідентифікаційний номер. Загальна сума нарахованого податкового кредиту не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу, одержаного платником податку протягом звітного року у вигляді заробітної плати. Якщо ж платник податку не скористався правом на податковий кредит за результатами року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Також правом на податковий кредит не можуть скористатися самозайняті особи – платники податку, які є суб’єктами підприємницької діяльності або здійснюють незалежну професійну діяльність і не одержують доходів у вигляді заробітної плати як наймані працівники. Крім того, податковий кредит не можуть отримати військовослужбовці та інші особи, які згідно з умовами оплати праці одержують доходи, відмінні від заробітної плати.

Обов’язкові вимоги при отриманні податкового кредиту

Право на податковий кредит за іпотекою виникає у особи при одночасному виконанні деяких умов:

– проценти за іпотечним кредитом має бути фактично сплачено, а це означає, що у громадянина повинні бути платіжні документи, що підтверджують сплату таких процентів (прибуткові касові ордери, квитанції, інші розрахункові документи). Увага: в платіжному документі окремо повинні бути виділені сплачені відсотки;

– житло (будинок, квартира, кімната) має визначатися як основне місце проживання фізичної особи.

Отже, якщо ви – платник податку з доходів фізичних осіб і вирішили скористатися правом на включення до складу податкового кредиту частину суми сплачених процентів за іпотечним кредитом, то зробіть це вже зараз.  В ДПІ в м. Суми будуть раді надати вам консультації і відповісти на всі ваші запитання.

Інформація ДПІ у м. Суми