№ 12 (169):

Декларування доходів і податковий кредит

Перша шпальта

У Державній податковій інспекції в м. Суми 24 березня у відбувся брифінг на тему: «Декларування доходів громадян, отриманих у 2008 році. Реалізація права на податковий кредит».Рівень добровільного декларування доходів громадян в обласному центрі Сумщини цього року значно випереджає темпи минулого. Тобто, можна розраховувати на суттєву підмогу податку з доходів фізичних осіб у формуванні доходної частини місцевих бюджетів. А це, безперечно, забезпечить своєчасну виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери, соціальний захист незахищених верств населення та численні витрати на розвиток інших потреб громади.

– На сьогоднішній день в області активно триває кампанія декларування доходів громадян, – говорить заступник начальника ДПІ в м. Суми Валер’ян Квіташвілі. –  Наразі уже більш як 1197 декларацій, в яких задекларовані неоподатковані в минулому році доходи, подано громадянами до податкової інспекції Сум.

Обов’язок щодо декларування доходів покладено на осіб, які одержували у 2008 році доходи не від податкових агентів, тобто не від підприємств, установ, організацій та підприємців, і доходи, які не були оподатковані в джерелах їхніх виплат. Якщо ж громадяни у минулому році одержували доходи виключно від податкових агентів, то подавати річну декларацію таким громадянам не потрібно.
 
Обов’язково мають задекларувати свої доходи за 2008 рік громадяни, які одержували іноземні доходи, спадщину, подарунки від фізичних осіб, матеріальну допомогу понад 890 грн. на рік, прибутки від продажу акцій та інших корпоративних прав, а також будь-які доходи, з яких при їхньому одержанні не було сплачено податок. За наслідками подання декларації податківці розрахують таким особам суму податку до сплати в бюджет.

Крім того, ті громадяни, хто сплачував протягом 2008 року за навчання, перераховував пенсійні або благодійні внески, всиновлював дітей, сплачував відсотки за іпотечним житловим кредитом, зазнав витрат у зв’язку зі штучним заплідненням, мають право подати декларацію на податковий кредит з метою повернення частини сплаченого протягом 2008 року в бюджет податку з доходів.
 
Власне, для зручності громадян, економії часу декларантів та для запобігання черг у податкових інспекціях введено спецрежим роботи, а саме: податківці працюють у вихідні та святкові дні, подовжено тривалість робочого часу до 20-ї години. На великих підприємствах міста, вищих навчальних закладах працюють виїзні консультаційні пункти, створюючи можливість просто і без зайвих турбот подати декларацію. Консультацію щодо порядку заповнення декларації, як і сам бланк, можна отримати безкоштовно.

Станом на 23 березня 2009 року до ДПІ в м Суми декларації про отримані у 2008 році доходи подали 1816 громадян, з них: 1197 осіб – які зобов’язані подавати декларацію згідно із законом; 619 – осіб, що мають право на податковий кредит. Перерахунки проведено по 878 деклараціях, за результатом яких: 533,8 тис. грн. – донараховано для сплати в бюджет податку з доходів фізичних осіб; 30 тис. грн. – сума податку до повернення з бюджету громадянам, які скористались правом на податковий кредит.