№ 14 (171):

Зарплати зростуть слідом за мінімальною

Актуалії

У відповідності до статті 55 Закону України „Про Державний бюджет України на 2009 рік” з 1 квітня розмір мінімальної заробітної плати збільшено з 605 до 625 гривень. Зважаючи на це та враховуючи положення Генеральної, регіональної та відповідних галузевих угод, роботодавцям необхідно дотримуватись співвідношення між мінімальною заробітною платою та мінімальною тарифною ставкою робітника І розряду (1,2), яка з 1 квітня повинна становити не менше 750 гривень.Слід зазначити, що 11 березня цього року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за несвоєчасну виплату або безпідставну невиплату заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших встановлених законом виплат”, яким передбачається посилення відповідальності за несвоєчасну виплату або безпідставну невиплату громадянам заробітної плати, стипендії, пенсії чи інших установлених законом виплат.

Зокрема, адміністративний штраф, який накладається на керівника за рішенням суду, відтепер становить від 510 до 1700 гривень. У випадку, коли роботодавець не виконає вимог припису, державний інспектор праці має право оштрафувати його (штрафні санкції в такому випадку складають від 850 до 1700 гривень). При цьому примусова сплата штрафу обійдеться порушникові вдвічі дорожче.

Цим Законом внесені зміни і до Кримінального Кодексу України, відповідно до яких безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більше як за один місяць, вчинена умисно керівником підприємства, установи або організації незалежно від форми власності чи громадянином-суб’єктом підприємницької діяльності, карається штрафом від 8,5 до 17 тис. гривень або виправними роботами на строк до двох років, або позбавленням волі на строк до двох років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

А у випадку нецільового використання коштів, призначених для виплати заробітної плати, керівник карається штрафом від 17 до 25,5 тис. гривень або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на строк до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років. Проте, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо під час провадження слідчих дій нею здійснено виплату заробітної плати, стипендії чи пенсії громадянам в повному обсязі.