№ 14 (171):

Восени "помруть" 80 відсотків мобілок

Актуалії

Від 1 жовтня 2009 року, якщо власники нелегальних мобільних апаратів не зареєструють їх в Українському держцентрі радіочастот, їх просто відключать, і підключити таку незареєстровану трубку буде в нашій країні неможливо.



За даними експертів, 80% всіх телефонів, якими користуються українці ввезені в країну нелегально (щоб не платити митні збори). Легальні мобілки реєструвати не потрібно. Інформацію про те, що вони потрапили в країну законним шляхом, митниця передасть мобільним операторам.

У митниці, за даними Укрдержцентру радіочастот (УДЦР) уже зараз є повний список мобільних телефонів, легально ввезених в країну, до кожного з яких прикріплений їхній спеціальний код (ІМЕІ). По ньому до 30 червня і здійснюватиметься звірка з операторами. Після цього, оператор повинен розіслати всім власникам «нелегалів» смс-ки з інформацією про те, що їм потрібно узаконити апарат, інакше він буде відключений від мережі. І якщо на початку липня від вашого оператора не прийде повідомлення про те, що потрібно зареєструвати трубку, то ваш мобільний – «легал». Нелегальні мобілки можна буде «легалізувати» тільки тоді, коли вони куплені до 28 березня 2009 року.

Ті ж трубки, які будуть куплені після 28 березня, можна буде зареєструвати, але тільки протягом трьох місяців з моменту їх купівлі, і лише легальні (тобто, які пройшли розмитнення, під час якого їх ІМЕІ були автоматично внесені до спеціальної бази). Якщо ж мобільний – «нелегал», то його власник не зможе зареєструвати апарат, і через три місяці його відключать.

Оскільки нові правила залишали більше питань, ніж відповідей, пролити світло на них узявся Володимир Кириченко, заступник директора УДЦР.

«Тепер, якщо споживач купує легальний телефон в спеціалізованому магазині, продавець автоматично реєструє апарат в базі ІМЕІ, при цьому при покупцю перевіряє збіг коду трубки з кодом, внесеним до бази. Для цього набирається комбінація «*#06# введення» і на екран телефону приходять цифри коду ІМЕІ. Якщо номери збігаються, значить, телефон легальний і споживача не відключать в майбутньому від мережі. Якщо отриманий код не збігається з базовим, такий телефон оператори мобільного зв’язку відключать через три місяці, тому такий апарат купувати не слід», – говорить Кириченко.

Створення бази обліку мобільних телефонів принесе реальну допомогу користувачеві: викрадені мобілки швидко відключатимуть, тому пропаде сенс їх красти.

Як розповіли в ДП «Центр радіочастот», зараз створюється так звана база з «чорним списком» мобільних телефонів. Якщо апарат буде викрадений, господар повинен буде звернутися в міліцію із заявою про крадіжку. Слідчий передасть дані коду ІМЕІ всім мобільним операторам, що існують в країні, і ті будуть зобов’язані відключити апарат від мережі. Якщо телефон буде знайдений, то відповідна заява і міліційний протокол дозволить підключитися до мережі знову. У МВС підтвердили таку схему боротьби з крадіжками. Вона активно використовується в Європі.

Як убезпечити мобільний, якщо купуєте його зараз:

1. Продавець автоматично повинен внести до бази ваш телефон.
2. Уточніть у продавця, чи вніс він вас у базу. І у будь-якому випадку самі перевірте, чи збігається код ІМЕІ, який написаний на вашій трубці, з кодом, який зареєстрований в базі даних ІМЕІ: наберіть з мобілки, що купується, *#06# і натисніть виклик. Вам прийде код, який потрібно порівняти із заводським, нанесеним на трубці під акумулятором, а також на пакувальній коробці і зазначений в паспорті на товар.
3. При незбігові коду ні в якому разі не купуйте телефон
4. Якщо все гаразд, то все одно зберігайте всі документи на товар (чек, накладна, паспорт на телефон).