№ 15-16 (172-174): У ковбасі м’яса не передбачається
Від 1 травня відміняється обов’язкове маркування, що повинне було би попереджати покупців про наявність у продукції генетично модифікованих організмів (ГМО). Про це повідомив начальник лабораторії з дослідження ГМО «Укрметрстандарту» Руслан Голубець. Відміняється це тому, що немає затвердженого Кабміном порядку маркування.
– Має бути чітко визначено, який шрифт і текст, – пояснила представник Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. За її словами, затягування процесу лобіюють високі чиновники, але які саме й у чому їхня вигода, уточнити не змогла. Імовірно, це власники українських заводів, що випускають продукти харчування з використанням ГМО, а також пов’язані з імпортом в Україну продукції із ГМО.
Екологи не втрачають надії домогтися обов’язкового маркування.
– Я дуже сподіваюся, що це відбудеться до літа, – уточнює Голубець. Поки ж маркують продукти виробники на свій розсуд: пишуть, що в їхніх продуктах, мовляв, ГМО не міститься.
Фахівці говорять, що вплив ГМО на організм людини до кінця ще не вивчено.
– Якщо говорити про організм людини, то, за нашою інформацією, організм стає стійким до антибіотиків, тобто при лікуванні вони не допомагають, – повідомила Тимочко.
Введення твердих стандартів виробництва м’ясних виробів, тобто 100%-на присутність м’яса, а не сої й різних домішок у ковбасі вищого сорту, також перенесено із квітня 2009-го на 1 січня 2010-го. Про це повідомив представник «Укрметртестстандарту» Євгенія Крицька. І ця дата теж не остаточна. «У виробників – перехідний період, їм потрібно час на переустаткування підприємств. І якщо вони не встигнуть до 1 січня, їм знову можуть дати відстрочку. Але після того як нові стандарти введуть, це буде поверненням у радянські часи, коли в ковбасі вищого сорту взагалі не було соєвого білка», – розповіла Євгенія Миколаївна.
Правда, експерти радять не радуватися завчасно, адже введення нових стандартів, за словами глави Всеукраїнського об’єднання «Укрм’ясопродукт» Галини Василик, однозначно накрутить ціни на ковбаси на третину. «У виробників з’явиться багато головного болю – знадобиться по-новому налаштовувати своє устаткування. По-нормальному, у цивілізованих країнах такий перехід повинен становити 5-6 років», – говорить Галина Іванівна. Зараз же, за її словами, у продукції вищого гатунуу м’яса міститься найкращому випадку 50%, а решта – хрящі, шкіра, вуха, хвости.
|