№ 19 (177):

Спекулянти на здоров’ї

Актуалії

Перевірками, проведеними Державною інспекцією з контролю за цінами в Сумській області в квітні 2009 року згідно доручення голови Сумської облдержадміністрації, в суб’єктах господарювання м. Суми, що здійснюють реалізацію лікарських засобів та виробів медичного призначення закладам охорони здоров’я за бюджетні кошти, були встановлені порушення державної дисципліни цін.Всупереч вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.08 р. № 955 «Про заходи щодо стабілізації цін на лікарські засоби і вироби медичного призначення» по завищеним роздрібним цінам реалізовувалися лікарські засоби та вироби медичного призначення в 3 із 4 перевірених суб’єктах, таких як ТОВ «Сумський центр здоров’я», ТОВ «ВКФ «Сілмет» та ТОВ «Сарторіус» м. Суми.

Так, при перевірці ТОВ «Сумський центр здоров’я», що знаходиться в м. Суми по вул. Котляревського, 1, було встановлено, що товариство в лютому – березні поточного року в порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.08р. № 955 реалізувало медикаменти по роздрібним цінам з урахуванням завищених торговельних надбавок від 12,8 до 62,2 відсотків при граничному рівні торговельної надбавки 10 відсотків до оптової ціни виробника.


Зокрема, Комунальній установі «Сумська міська клінічна лікарня № 4" медпрепарат милдронат амп. 10% 5мл в лютому поточного року реалізовувався товариством за завищеною роздрібною ціною 137 грн. 42 коп. за упаковку, з торговельною надбавкою 45,6 відсотків, замість вірної ціни 103 грн. 85 коп. за упаковку з врахуванням граничної торговельної надбавки 10 відсотків., або дорожче на 33 грн. 57 коп. за одну упаковку.


Лебединській центральній районній лікарні лікарській засіб кокарбоксилаза 0,05 № 5 я в лютому поточного року продавався за ціною 15 грн. 47 коп. за упаковку з завищеною торговельною надбавкою 45 відсотків, тоді як при гранично допустимій торговельній надбавці 10 відсотків його ціна не повинна перевищувати 11 грн. 74 коп. за упаковку, що призвело до обрахування лікарського закладу на 3 грн. 73 коп. на кожній упаковці.


Сектору медичного забезпечення УМВС України в Сумській області медичний препарат наклофен гель 1% 60г. в березні поточного року реалізовувався підприємством з застосуванням торговельної надбавки 50,7 відсотків по роздрібній ціні 49 грн. 28 коп. за упаковку, тоді як вірно сформована ціна з граничною торговельною надбавкою 10 відсотків складає 35 грн. 98 коп. за упаковку, завищуючи ціну на 13 грн. 30 коп. на одній упаковці.


3-й СПЛ м. Глухів медичний препарат кордиамин 25% 2 мл. в березні поточного року ТОВ «Сумський центр здоров’я» відпускався по роздрібній ціні 11 грн. 45 коп. з завищеною торговельною надбавкою у розмірі 52,9 відсотків, тоді як його ціна при граничному рівні 10 відсотків, як того вимагає постанова Кабінету Міністрів України від 17.10.2008р. № 955, не повинна перевищувати 8 грн. 24 коп. Таким чином ціна на даний препарат була завищена на 3 грн. 21 коп.


Аналогічно, за завищеними роздрібними цінами в лютому-березні 2009 року реалізовувалися і інші лікарські засоби та вироби медичного призначення зазначеним закладам охорони здоров’я, внаслідок чого товариство «Сумський центр здоров’я» отримало додатково необґрунтовану виручку в сумі 4,5 тис. грн.


Порушення при реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення виявлено і в ТОВ ВКФ «Сілмет», що розташоване в м. Суми, по вул. Металургів, 38, яке враховувало в роздрібні ціни завищені торговельні надбавки на рівні від 11,98 до 127,3 відсотків при граничному рівні торговельної надбавки 10 відсотків до оптової ціни виробника.

Так, Центру екстреної медицини м. Суми медпрепарат максипим 0,5 Товариство в лютому поточного року реалізовувало по роздрібній ціні 132 грн. 69 коп. за штуку з торговельною надбавкою 68 відсотків, тоді як вірно сформована ціна з урахуванням граничної торговельної надбавки 10 відсотків, складає 86 грн. 87 коп., що призвело до завищення ціни на 45 грн. 89 коп. за одиницю.


Роменській центральній районній лікарні вироби медичного призначення – скарифікатори стерильні підприємством в лютому поточного року відпускалися по роздрібній ціні 25 коп. за штуку, з урахуванням завищеної торговельної надбавки 127,3 відсотки, тоді як згідно вищезазначеної постанови, ціна, з урахуванням граничної торговельної надбавки 10 відсотків до ціни виробника, не повинна перевищувати 12 коп. за штуку, завищуючи ціну на 13 коп. на кожній одиниці лікарського засобу.


Крім того, по завищеним роздрібним цінам реалізовувалися і інші медичні препарати Лінійній поліклініці ст. Суми, Сумській обласній інфекційній клінічній лікарні, Сумському обласному шпиталю ІВВ, Центру екстреної медицини, Обласній дитячій лікарні та Тростянецькій та Роменській центральним районним лікарням.


Таким чином, внаслідок встановлених порушень при реалізації лікарських засобів та виробів медичного призначення державним та комунальним закладам охорони здоров’я Товариство отримало необґрунтовану виручку в сумі 1,3 тис. грн.


Проведеною перевіркою ТОВ «Сарторіус» м. Суми, по вул. Жовтнева, 20, були також встановлені факти порушення державної дисципліни при реалізації медпрепаратів Сумському обласному шкірно-венерологічному диспансеру.


Так, Сумському обласному шкірно-венерологічному диспансеру в лютому 2009 року медпрепарат тест-системи «DIA-lgG-lgM-TrepT-12» було відпущено по ціні 1458 грн., з урахуванням завищеної торговельної надбавки 98,4 відсотки до ціни виробника, тоді як вірно сформована ціна з граничним рівнем торговельної надбавки 10 відсотків повинна становити 808 грн. 50 коп. за 1 набір, що призвело до завищення ціни на 649 грн. 50 коп. за одиницю медичного препарату.


Внаслідок завищення ціни при реалізації даного виробу медичного призначення в лютому поточного року ТОВ «Сарторіус» одержало необґрунтовану виручку в розмірі 0,6 тис. грн.


За наслідками проведених перевірок в зазначених суб’єктах господарювання до підприємств-порушників інспекцією застосовані економічні санкції на суму 19,3 тис. грн. та направлені приписи про усунення порушень державної дисципліни цін. На двох відповідальних осіб накладено адміністративні штрафи у розмірі 255 грн.


В результаті проведеної роботи інспекцію по виявленню та усуненню порушень державної дисципліни цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення попереджено обрахувань споживачів на суму 32,4 тис. грн.


Державна інспекція з контролю за цінами в Сумській області й надалі продовжує роботу по проведенню перевірок додержання державної дисципліни цін на лікарські засоби та вироби медичного призначення, по яким здійснюється державне регулювання цін.