№ 21 (179):

Учені зловживають допінгом

Медицина і здоров’я

Учений чи безумець?Кожен п'ятий вчений вживає ліки, що розповсюджуються за рецептами, для збільшення продуктивності інтелектуальної праці. Такі неоднозначні результати виявило анонімне дослідження, проведене серед півтори тисячі вчених з шістдесяти країн світу.

Ініціатором дослідження виступив видавець журналу "Нейча".Більшість вчених виправдовують прийняття препаратів необхідністю утримувати концентрацію на поточних завданнях. Майже половина з тих, хто вживають "допінг" роблять це регулярно (щодня або щотижня).
 

Найпопулярнішим препаратом серед учених став риталін (метилфенідат), що зазвичай застосовується для лікування синдрому дефіциту уваги з гіперактивністю. На другому місці йде модафінил, що застосовується для лікування розладів сну. І замикають трійку бета-блокатори, які використовуються для профілактики хвороб серця і мають заспокійливий ефект.

Необхідно відзначити, що риталін може викликати залежність, але цілком безпечний у випадку прийому строго за приписом лікаря. Ось тільки більшість вчених приймають ці ліки без будь-яких погоджень із лікарями та без серйозних показань до прийому. Більше третини опитаних купують пігулки через інтернет, таким чином уникаючи необхідності отримувати рецепт.

Що ж штовхає вчених на такі ризиковані кроки? Більшість стверджує, що це спроба поліпшити роботу мозку. 70% опитаних заявили, що згодні навіть відчувати побічні ефекти середньої тяжкості заради реального приросту продуктивності свого інтелекту. І половина з тих, хто приймає "інтелектуальний допінг", справді відчувають на собі ці побічні ефекти. Але прийому не припиняють.

Більше того, 80% опитаних вчених згодні з твердженням, що здорова людина може приймати медичні препарати для підвищення працездатності за своїм бажанням і без консультацій з лікарем.

Утім, подібна картина спостерігається останнім часом не тільки серед вчених. Межа між лікуванням хвороби і підвищенням рівня життя поступово стирається.

Семимильними кроками розвивається косметична хірургія, люди все частіше звертаються за допомогою штучних препаратів для стимулювання активності мозку або ж вирішення інших проблем. Антидепресанти стали звичними таблетками для багатьох пересічних громадян. Але чи це добре.