Найбільш актуальними на сьогодні є шахрайства відносно громадян похилого віку. Так, несподівані "добродії" часто-густо видають себе за:
- працівників банківських установ, які розповідають про якийсь невідомий "обмін грошей" і пропонують допомогти стареньким обміняти наявні купюри на "нові". У результаті такого "обміну" гроші просто зникають або ж перетворюються на сувенірні "банкноти". Міліція переконливо запевняє, що жодний обмін грошей зараз не триває і не планується. Якщо ж такий процес колись буде розпочато, цьому передуватиме тривала інформаційно-роз'яснювальна кампанія в загальнодержавних та місцевих засобах масової інформації;
- працівників соціальної служби, які приносять пенсіонеру так звану "гуманітарну допомогу" у вигляді продуктових наборів або, навіть, і грошової суми та в процесі спілкування вивідують місця зберігання заощаджень та викрадають їх;
- співробітників військомату, які пропонують посприяти в підготовці документів для оформлення надвишку до пенсії, або ж розповідають про нібито розпочату перереєстрацію кавалерів бойових нагород часів СРСР. У подальшому ордени та медалі викрадаються разом з супровідними документами;
- псевдо-журналістів, які під виглядом запису інтерв'ю, вивідують місце збереження бойових нагород чи інших "родинних цінностей", викрадаючи їх;
- невідомі особи під різними приводами просять позичити їм певні суми грошей під заставу "цінностей", які в подальшому виявляються дешевою біжутерією;
- невідомі особи під приводом переоформлення пенсії на більшу заволодівають паспортом, оформляють довідку про смерть та отримують "допомогу на поховання";
- псевдомитники та фальшиві підприємці-оптовики, які пропонують товар за оптовими цінами, але з передоплатою. Отримавши кошти - невідомий "добродій" безслідно зникає.
Окремим видом шахрайств можна назвати "діяльність" осіб ромської національності. Їх махінації діляться на гадання та "зняття порчі". І якщо на гадання більше спокушаються молоді особи, переважно слабкої статі, то на гачок "зняття порчі" потрапляють і старі й малі.
Так 30 травня до шосткінського міськвідділу міліції звернулась 76-річна жителька с. Коротченкове. Жінка благала правоохоронців розшукати двох жінок циганської зовнішності. Дві незнайомки зайшли до будинку старенької і вмовили її поворожити та дізнатися про долю своїх рідних за допомогою карт. Господиня погодилась.
Останнім часом за станом здоров'я вона майже не виходила на вулицю, тому рада була будь-якому спілкуванню. Поки одна розкладала карти на розмовляла з жінкою, відволікаючи її увагу на себе, інша нишпорила по кімнатах. Лише після того як гості залишили оселю, з'ясувалося, що з шафи зникло 1100гривень – всі заощадження жінки, які та зберігала для лікування.
Подібний випадок трапився в Сумах. На цей раз жертвою невідомих шахрайок стала молода жінка. Світлана, назвемо так потерпілу, гуляла по вулиці з маленькою дитиною, коли до неї підійшла жінка. "Ви знаєте, що на вашій дитині порча?, - звернулась вона до Світлани,- треба щось робити. А то дитина вмерти може." Жінка запропонувала допомогу. Налякана молода мати була згодна на все. За порадою своєї "благодійниці" в найближчому магазині вона придбала пів-десятка курячих яєць, носові хустки та пакет. Жінка взяла розбила яйця в пакет і стурбовано похитала головою: "Погана в тебе справа, дитинко" .
Поки Світлана приходила в себе від ворожінь, до них підійшла ще одна жінка, яка одразу почала дякувати її співрозмовниці, мовляв після її допомоги в родини усе налагодилось.
Тоді Світлані і на думку не спало, що привітні жінки, які стояли поруч з нею – звичайні шахрайки, які працюють за власним сценарієм, головна мета якого – витягти з неї якомога більше грошей.
Задля рятування дитини, молодій жінці запропонували принести з дому всі золоті прикраси та гроші, а також нові речі дитини. Жінка погодилась і передала до рук зловмисниць 900 гривень декілька золотих кілець, кулонів, ланцюжків та сережки. Аби завершити ритуал, їй наказали розбити декілька яєць в пакет і викинути його на перехресті.
Жінки зникли так швидко, як і з'явились. Тільки тоді Світлана зрозуміла що її обдурили. "З моїх очей немов полуда спала, - плаче жінка, - я підрахувала, що така допомога від "благодійниць" коштувала мені близько 5 тисяч гривень." Але слізьми тут нічого не вдіяти, тепер пошуком зловмисниць займаються правоохоронці.
Як свідчить міліцейська практика, ще одним способом шахрайок "неслов'янської зовнішності" є тиск на жаль та співчуття. Вони просяться в квартиру переповити дитину, напитися води і таке інше.
Як наслідок - з помешкань зникають дорогоцінності, гроші, коштовні речі. Майже завжди роми користуються навіюванням, і коли вони зникають, потерпілий деякий час не може втямити, що трапилося. Лише згодом, отямившись, звертається по допомогу. Тому для загальної безпеки від цих шахраїв правоохоронці пропонують кілька правил спілкування з потенційними шахраями:
- якщо до вас підійшли на вулиці з пропозицією погадати чи зняти порчу, намагайтеся якомога швидше відірватися від нав'язливих добродіїв та піти геть. Чим менше ви будете з ними спілкуватися, тим менше шансів у вас бути загіпнотизованими;
- якщо відчепитися не вдається - покличте когось на допомогу. Поява сторонньої людини відволіче увагу шахрайок від вас і це допоможе вам від них звільнитися;
- ні в якому разі не давайте їм своїх речей, грошей, коштовностей, бо за першою річчю піде друга і так далі;
- ні в якому разі не дозволяйте підозрілим особам заходити до свого помешкання, а якщо вже вони зайшли самовільно - зверніться по допомогу до сусідів, аби спровадити непроханих гостей з квартири.
Дотримуючись цих правил, Ви зможете убезпечити себе і своє житло від шахрайських дій та крадіжок.
Ельвіра Біганова, СЗГ ГУМВС Сумська область