№ 22 (180):

Шахраї на полюванні

Актуалії

Як уберегтися шахраївНезважаючи на неодноразові застереження, попередження та нагадування співробітників міліції по радіо, телебаченню і на сторінках преси, наші громадяни продовжують потрапляти на гачок аферистів, які обкрадають людей, обманом входячи до них у довіру та видурюючи в них останні копійки.

З кожним днем махінатори вигадують все нові й нові способи та методи шахрайств. Тому, в черговий раз звертаючись до населення, правоохоронці попереджають про небезпеку та наводять найхарактерніші приклади дій сучасних шахраїв.Найбільш актуальними на сьогодні є шахрайства відносно громадян похилого віку. Так, несподівані "добродії" часто-густо видають  себе за:

- працівників банківських установ, які розповідають про якийсь невідомий "обмін грошей" і пропонують допомогти стареньким обміняти наявні купюри на "нові". У результаті такого "обміну" гроші просто зникають або ж перетворюються на сувенірні "банкноти". Міліція переконливо запевняє, що жодний обмін грошей зараз не триває і не планується. Якщо ж такий процес колись буде розпочато, цьому передуватиме тривала інформаційно-роз'яснювальна кампанія в загальнодержавних та місцевих засобах масової інформації;

- працівників соціальної служби, які приносять пенсіонеру так звану "гуманітарну допомогу" у вигляді продуктових наборів або, навіть, і грошової суми та в процесі спілкування вивідують місця зберігання заощаджень та викрадають їх;

- співробітників військомату, які пропонують посприяти в підготовці документів для оформлення надвишку до пенсії, або ж розповідають про нібито розпочату перереєстрацію кавалерів бойових нагород часів СРСР. У подальшому ордени та медалі викрадаються разом з супровідними документами;
 
- псевдо-журналістів, які під виглядом запису інтерв'ю, вивідують місце збереження бойових нагород чи інших "родинних цінностей", викрадаючи їх;

- невідомі особи під різними приводами просять позичити їм певні суми грошей під заставу "цінностей", які в подальшому виявляються дешевою біжутерією;

- невідомі особи під приводом переоформлення пенсії на більшу заволодівають паспортом, оформляють довідку про смерть та отримують "допомогу на поховання";

- псевдомитники та фальшиві підприємці-оптовики, які пропонують товар за оптовими цінами, але з передоплатою. Отримавши кошти - невідомий "добродій" безслідно зникає.

Окремим видом шахрайств можна назвати "діяльність" осіб ромської національності. Їх махінації діляться на гадання та "зняття порчі". І якщо на гадання більше спокушаються молоді особи, переважно слабкої статі, то на гачок "зняття порчі" потрапляють і старі й малі.

Так 30 травня до шосткінського міськвідділу міліції звернулась 76-річна жителька с. Коротченкове. Жінка благала правоохоронців розшукати двох жінок циганської зовнішності. Дві незнайомки зайшли до будинку старенької і вмовили її поворожити та дізнатися про долю своїх рідних за допомогою карт. Господиня погодилась.

Останнім часом  за станом здоров'я  вона майже не виходила на вулицю, тому рада була будь-якому спілкуванню. Поки одна розкладала карти на розмовляла з жінкою, відволікаючи її увагу  на себе, інша  нишпорила по кімнатах. Лише після того як  гості залишили оселю, з'ясувалося, що з шафи зникло 1100гривень – всі заощадження жінки, які та зберігала для лікування.  
 

Подібний випадок трапився в Сумах. На цей раз жертвою невідомих шахрайок стала молода жінка. Світлана, назвемо так потерпілу, гуляла по вулиці з маленькою дитиною, коли до неї підійшла жінка. "Ви знаєте, що на вашій дитині порча?, - звернулась вона до Світлани,-  треба щось робити. А то дитина вмерти може." Жінка запропонувала допомогу. Налякана молода мати була згодна на все. За порадою своєї "благодійниці" в найближчому магазині вона придбала пів-десятка курячих яєць, носові хустки та пакет. Жінка взяла розбила яйця в пакет і стурбовано похитала головою: "Погана в тебе справа, дитинко" .

Поки Світлана приходила в себе від ворожінь, до них підійшла ще одна жінка, яка одразу почала дякувати її співрозмовниці, мовляв після її допомоги в родини усе налагодилось.

Тоді Світлані і на думку не спало, що привітні жінки, які стояли поруч з нею – звичайні шахрайки, які працюють за власним сценарієм, головна мета якого – витягти з неї якомога більше грошей.

Задля рятування дитини, молодій жінці запропонували принести з дому всі золоті прикраси та гроші, а також нові речі дитини. Жінка погодилась і передала до рук зловмисниць 900 гривень  декілька золотих кілець, кулонів, ланцюжків та сережки. Аби завершити ритуал, їй наказали розбити декілька яєць в пакет і викинути його на перехресті.

Жінки зникли так швидко, як і з'явились. Тільки тоді  Світлана зрозуміла що її обдурили. "З моїх очей немов полуда спала, - плаче жінка, - я підрахувала, що така допомога від "благодійниць" коштувала мені близько 5 тисяч гривень." Але слізьми тут нічого не вдіяти, тепер пошуком зловмисниць займаються правоохоронці.

Як свідчить міліцейська практика, ще одним способом шахрайок "неслов'янської зовнішності" є тиск на жаль та співчуття. Вони просяться в квартиру переповити дитину, напитися води і таке інше.
 
Як наслідок - з помешкань зникають дорогоцінності, гроші, коштовні речі. Майже завжди роми користуються навіюванням, і коли вони зникають, потерпілий деякий час не може втямити, що трапилося. Лише згодом, отямившись, звертається по допомогу. Тому для загальної безпеки від цих шахраїв правоохоронці пропонують кілька правил спілкування з потенційними шахраями:

- якщо до вас підійшли на вулиці з пропозицією погадати чи зняти порчу, намагайтеся якомога швидше відірватися від нав'язливих добродіїв та піти геть. Чим менше ви будете з ними спілкуватися, тим менше шансів у вас бути загіпнотизованими;

- якщо відчепитися не вдається - покличте когось на допомогу. Поява сторонньої людини відволіче увагу шахрайок від вас і це допоможе вам від них звільнитися;

- ні в якому разі не давайте їм своїх речей, грошей, коштовностей, бо за першою річчю піде друга і так далі;

- ні в якому разі не дозволяйте підозрілим особам заходити до свого помешкання, а якщо вже вони зайшли самовільно - зверніться по допомогу до сусідів, аби спровадити непроханих гостей з квартири.

Дотримуючись цих правил, Ви зможете убезпечити себе і своє житло від шахрайських дій та крадіжок.

Ельвіра  Біганова, СЗГ ГУМВС  Сумська область